Gimnazjum

szukaj >

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSYTEM OCENIANIA

I KLASYFIKOWANIA UCZNIÓW

 

 

 

Wewnątrzszkolny system oceniania i klasyfikowania uczniów został opracowany na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych i uwzględnia oraz stosuje przepisy tego rozporządzenia.

 

 

I POSTANOWIENIA WSTĘPNE

 

§ 1

 

Wewnątrzszkolny system oceniania i klasyfikowania, zwany dalej „systemem”, obowiązuje w Gimnazjum w Piławie Górnej.

 

§ 2

 

Zadaniem systemu jest zapewnienie trafnego, rzetelnego, jawnego i obiektywnego oceniania wspierającego rozwój ucznia, uwzględniającego indywidualne cechy psychofizyczne oraz pełniącego funkcję informacyjną, diagnostyczną i motywacyjną.

 

§ 3

 

1. System ma także zadanie zapewnić uczniowi:

a/ bieżące, okresowe, roczne rozpoznanie i określenie poziomu opanowania kompetencji przewidzianych programem nauczania,

b/ ukierunkowanie samodzielnej pracy oraz doskonalenie metod uczenia się,

c/ systematyczne dokumentowanie postępów uczenia się,

d/ wyrabianie nawyku systematycznej pracy, samokontroli oraz samooceny,

e/ uświadomienie sukcesów i braków w zakresie opanowania umiejętności i kompetencji,

f/ aktywne uczestnictwo w procesie szkolnego oceniania oraz możliwości poprawy swoich osiągnięć.

 

2. System ma za zadanie zapewnić nauczycielowi i szkole:

a/ ocenę poziomu nauczania.

b/ korygowanie organizacji i doskonalenie metod nauczania i wychowania.

c/ współpracę z uczniami w osiąganiu celów programowych

d/ modyfikację celów i programów kształcenia

 

 

 

§ 4

 

3. System obejmuje:

a/ zasady i kryteria oceniania uczniów klas I-III gimnazjum,

b/ zasady klasyfikowania – tryb przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego,

c/ zasady przeprowadzania egzaminu sprawdzającego,

d/ zasady przeprowadzania egzaminu poprawkowego,

e/ kryteria i zasady oceny zachowania.

 

 

II OCENIANIE UCZNIÓW GIMNAZJUM

 

§ 5

 

1. Rok szkolny dzieli się na dwa semestry.

 

2. W końcu każdego okresu nauczyciele (wychowawcy) ustalają oceny semestralne uczniów, a następnie przedstawiają je na posiedzeniu klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.

 

3. Rada pedagogiczna na posiedzeniu plenarnym zatwierdza łączne wyniki klasyfikacji uczniów.

 

4. Oceny ustalone za ostatni semestr są ocenami rocznymi i stanowią podstawę promocji ucznia. W przypadku pedagogicznie uzasadnionym nauczyciel może ustalić dwie odrębne oceny - za ostatni semestr i końcoworoczną, odnotowując ten fakt w dzienniku lekcyjnym.

 

 

§ 6

 

1. Szkoła jest zobowiązana do informowania rodziców o bieżących i semestralnych wynikach w nauce ich dzieci.

 

2. Nauczyciele w pierwszym miesiącu każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.

 

3. Wychowawcy klas na początku roku szkolnego informują uczniów i rodziców (opiekunów prawnych) o zasadach oceniania zachowania.

 

4. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne uczeń i jego rodzice mogą otrzymać do wglądu podczas konsultacji z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

 

5. Forma oceny musi zapewnić uczniowi otrzymanie informacji zwrotnej na temat wyników jego uczenia się oraz aktywizować ucznia, wskazując mu kierunek poprawy.

 

§ 7

 

1. Oceny wyrażane będą stopniami wg następującej skali:

celujący – cel – 6

bardzo dobry – bdb – 5

dobry – db – 4

dostateczny – dst – 3

dopuszczający – dop – 2

niedostateczny – ndst – 1

 

Wg skali wystawiane będą oceny bieżące, śródroczne i końcoworoczne.

 

 

2. Ocenę ustala nauczyciel uczący danego przedmiotu.

 

3. Ustala się następujące kryteria oceniania:

 

a/ Ocenę celującą (6) otrzymuje uczeń, który posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania przedmiotu w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija uzdolnienia oraz biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje zadania wykraczające poza program nauczania tej klasy. Osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikując się do finałów na szczeblu wojewódzkim (regionalnym) albo krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcia.

 

b/ Ocenę bardzo dobrą (5) otrzymuje uczeń, który opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu w danej klasie oraz sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne ujęte programem nauczania, potrafi stosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach. Potrafi rozwiązywać zadania wymagające zastosowania wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin.

 

c/ Ocenę dobrą (4) otrzymuje uczeń, który nie opanował w pełni wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania w danej klasie, ale opanował je na poziomie przekraczającym wymagania zawarte w podstawach programowych oraz poprawnie stosuje wiadomości, samodzielnie rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne i praktyczne.

 

d/ Ocenę dostateczną (3) otrzymuje uczeń, który opanował umiejętności i wiadomości określone programem nauczania w danej klasie na poziomie nieprzekraczającym wymagań zawartych w podstawach programowych oraz rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności.

 

 

 

e/ Ocenę dopuszczjącą (2) otrzymuje uczeń, który ma braki w opanowaniu podstaw programowych, ale braki te nie przekraczają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki, oraz rozwiązuje (wykonuje) zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności z pomocą nauczyciela. Opanował treści nauczania potrzebne w życiu.

 

 

f/ Ocenę niedostateczną (1) otrzymuje uczeń, który nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawach programowych danego przedmiotu w danej klasie, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu, nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadań o niewielkim (elementarnym) stopniu trudności nawet z pomocą nauczyciela.

 

 

§ 8

 

W szkole stosuje się następujące formy sprawdzania wiedzy i umiejętności:

 

a/ formy ustne (odpowiedź, recytacja) – na podstawie odpowiedzi udzielonej w czasie lekcji,

 

b/ formy pisemne:

praca klasowa – zgodna z rozkładem nauczania

sprawdzian, test (45 – 90 minut) – z dużej partii materiału

kartkówka – nie powinna przekroczyć 15 minut – nauczyciel nie jest zobowiązany do uprzedzenia ucznia o dokładnym terminie kartkówki, która obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji.

zadanie domowe, prace dodatkowe,

 

c/ formy pośrednie między ustną a pisemną (np. referat),

 

d/ formy sprawnościowe, praktyczne,

 

e/ prowadzenie zeszytu przedmiotowego – ocena z zeszytu przy okazji odpowiedzi ustnej, sprawdzaniu zadań domowych, pod kątem ortografii, stylistyki i estetyki.

 

 

 

Ranga ocen:

Sprawdzian

Odpowiedź ustna

Kartkówka

Aktywność

Zadanie domowe

Zeszyt

 

 

§ 9

 

Określa się następujące zasady oceniania bieżącego:

 

1. Samodzielna praca na lekcji lub aktywność w zależności od stopnia trudności zadania może być oceniania stopniem lub znakiem „+”.

 

2. Z języka polskiego i matematyki 3 razy w semestrze, a z innych przedmiotów 2 razy w semestrze dopuszcza się sytuację, w której uczeń może się nie przygotować, zgłaszając ten fakt przed lekcją nauczycielowi i nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Wykorzystanie przez ucznia tej możliwości zostanie odnotowane w dzienniku lekcyjnym poprzez wpisanie znaku „-„

 

3. Praca domowa ucznia w zależności od stopnia trudności jest oceniana znakiem „+” lub oceną, a brak pracy domowej znakiem „-„ lub oceną niedostateczną.

 

4. Ustala się następujące zasady przełożenia znaków „+” i „-„ (z aktywności i zadań domowych) na oceny:

+++++ 5 ++++- 4 +++-- 3 ++--- 2 +---- 1

 

5. Pisemne sprawdziany, testy, prace klasowe są obowiązkowe – będą się odbywać zgodnie

z wymaganiami programu nauczania każdego przedmiotu (z reguły sprawdziany na koniec działu).

 

6. Uczeń może poprawić ocenę ze sprawdzianu, pracy klasowej, testu w ciągu

2 tygodni od daty wystawienia oceny w terminie uzgodnionym z nauczycielem lub na konsultacjach. Kartkówki nie podlegają poprawie.

 

7. W ewidencji ocen wpisuje się obie oceny: ze sprawdzianu i jego poprawy.

 

8. W przypadku choroby uczeń pisze sprawdzian w ciągu 2 tygodni po powrocie do szkoły w terminie uzgodnionym z nauczycielem lub na konsultacjach.

 

9. Sprawdzając wiedzę i umiejętności ucznia, nauczyciel może się odwołać do podstawowych wiadomości i zdobytych wcześniej umiejętności.

 

10. Prace klasowe i sprawdziany zapowiada się z tygodniowym wyprzedzeniem.

 

11. W tygodniu nie można przeprowadzić więcej niż 3 sprawdziany lub prace klasowe.

 

12. Uczniowie mogą pisać tylko jeden sprawdzian w ciągu dnia.

 

13. Dla sprawdzianów pisemnych ustala się następujące zasady:

od 35% poprawnych odpowiedzi – ocena dopuszczająca

od 50% poprawnych odpowiedzi – ocena dostateczna

od 70% poprawnych odpowiedzi – ocena dobra

od 90% poprawnych odpowiedzi – ocena bardzo dobra

14. W ocenianiu bieżącym możliwe są pewne odmienności wynikające zarówno ze specyfiki przedmiotu, indywidualnych koncepcji dydaktycznych nauczyciela, jak i potrzeb danego oddziału, pod warunkiem przestrzegania ogólnych przepisów rozporządzenia.

 

15. Odrabianie prac domowych oceniane całościowo, pod kątem rzetelności, punktualności, może być formą zaliczenia konkretnych wymagań (wg kryteriów).

 

 

§ 10

 

1. Podstawową dokumentacją oceniania jest zapis prowadzony w dzienniku lekcyjnym oraz w dzienniku zajęć pozalekcyjnych.

 

2. Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne są zapisywane w dokumentacji przebiegu nauczania (arkusze ocen). Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych).

 

3. Nauczyciel przechowuje prace pisemne przez bieżący rok szkolny.

 

4. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel ustalający ocenę okresową powinien ją uzasadnić.

 

5. Nauczyciel jest zobowiązany, na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyt rozwojowy, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.

 

6. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub nauczania indywidualnego, wymagania edukacyjne muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia.

 

7. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, muzyki i plastyki, nauczyciel bierze pod uwagę możliwości i wkład pracy ucznia.

 

8. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego – decyzja oparta będzie na pisemnej opinii lekarskiej. Decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego podejmuje dyrektor szkoły.

W takiej sytuacji uczeń w miejsce oceny otrzymuje wpis „zwolniony/a”.

 

9. Uczniowie są klasyfikowani dwa razy w roku:

- w styczniu (koniec I semestru)

- w czerwcu (koniec II semestru – ocena końcoworoczna).

 

10. Stopnie i oceny z zachowania ustalone za II semestr szkolny uwzględniają wiadomości, umiejętności i zachowanie ucznia z poprzedniego semestru.

 

 

 

 

 

 

 § 11

 

Uczeń o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

Zajęcia dla młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi prowadzone są przez nauczycieli i specjalistów. Uczniowie na tego typu lekcje są kwalifikowani na podstawie opinii lub orzeczeń z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.

Szkoła:

1. Udziela pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznanie potrzeb uczniów i przyczyn niepowodzeń poprzez:

a/ zdiagnozowanie potrzeb uczniów i przyczyn niepowodzeń,

b/ współpracę nauczyciela z wychowawcą klasy, rodzicami ucznia, pedagogiem szkolnym i specjalistami z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej,

c/ prowadzenie indywidualnych konsultacji dla uczniów potrzebujących pomocy w zrozumieniu materiału nauczania,

d/ zachęcanie uczniów zdolnych do udzielania pomocy koleżeńskiej uczniom trudnościami w nauce.

2. Otacza szczególną opieką uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych poprzez zapewnienie im pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

3. Organizuje zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w nauce.

 

§ 12

Uczeń szczególnie uzdolniony.

Szkoła:

1.Wspiera rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności oraz zainteresowania poprzez realizację następujących zadań:

a/ prowadzenie kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania indywidualne uczniów,

b/ prowadzenie konsultacji indywidualnych dla chętnych uczniów z zakresu nauczanego przedmiotu,

c/ udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniom, którzy takiej pomocy potrzebują lub pośredniczenie w zorganizowaniu konsultacji specjalistycznej w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

2. Rozwija uzdolnienia poprzez prowadzenie konkursów przedmiotowych i kół zainteresowań oraz indywidualnej pracy z uczniem wybitnie zdolnym.

3. Dostrzega predyspozycje i rozwija zainteresowania poznawcze, artystyczne i sportowe uczniów – poprzez organizowanie kół zainteresowań, kół przedmiotowych i zajęć sportowych.

4. Umożliwia rozwijanie zainteresowań uczniów, realizowanie indywidualnych programów nauczania oraz indywidualnych toków nauczania.

 

III TRYB I ZASADY USTALANIA OCENY Z ZACHOWANIA

 

§ 13.

 

1. Ocenę z zachowania semestralną i końcoworoczną ustala się wg następującej skali:

- zachowanie wzorowe – wz

- zachowanie bardzo dobre – bdb

- zachowanie dobre - db

- zachowanie poprawne – pop

- zachowanie nieodpowiednie – ndp

- zachowanie naganne – ng

 

 

§ 14.

Ocenę z zachowania wystawia wychowawca klasy po konsultacji z nauczycielami uczącymi, pedagogiem szkolnym i kierownictwem szkoły. Zainteresowany uczeń i jego zespół klasowy muszą mieć możliwość wypowiedzenia się w sprawie proponowanej oceny. Ocena wystawiona przez wychowawcę jest ostateczną z zastrzeżeniem przepisów postępowania odwoławczego.

 

Zasadniczy wpływ na ocenę z zachowania mają:

a. wywiązywanie się z obowiązków ucznia, 

b. postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,

c. dbałość o honor i tradycje szkoły,

d. dbałość o ubiór zgodny ze statutem szkoły,

e. dbałość o piękno mowy ojczystej,

f. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,

g. godne, kulturalne zachowanie się ucznia w szkole i poza nią,

h. okazywanie szacunku innym osobom.

 

W zakresie wywiązywania się z obowiązków ucznia bierze się pod uwagę:

  1. sumienność w nauce, pilność, samodzielność i wytrwałość w przezwyciężaniu napotkanych trudności,
  2. systematyczność w przygotowywaniu się do lekcji,
  3. wywiązywanie się z zadań powierzonych przez szkołę,
  4. regularność w uczęszczaniu na zajęcia szkolne – więcej niż trzy nieusprawiedliwione spóźnienia lub jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w szkole (8 godzin) wpływają negatywnie na ocenę z zachowania. W przypadku proponowania oceny wzorowej nieusprawiedliwione nieobecności są niedopuszczalne. W przypadku oceny poprawnej dopuszcza się nie więcej niż 35 godzin nieusprawiedliwionych w ciągu semestru.


W zakresie postępowania zgodne z dobrem społeczności szkolnej bierze się pod uwagę:

a. poszanowanie mienia szkolnego,
b. przestrzeganie wewnątrzszkolnych regulaminów i zarządzeń, w tym regulaminów pracowni przedmiotowych,
c. zaangażowanie w prace na rzecz klasy i szkoły,
d. wyłączanie telefonów komórkowych w czasie zajęć szkolnych.

W zakresie dbałości o honor i tradycje szkoły bierze się pod uwagę:

  1. reprezentowanie szkoły w konkursach, zawodach sportowych, uroczystościach lokalnych,
  2. poszanowanie tradycji szkoły.

W zakresie dbałości o ubiór zgodny ze statutem szkoły bierze się pod uwagę:

a. noszenie jednolitego stroju w kolorach: białym, niebieskim, granatowym, szarym lub czarnym,

 b. noszenie na uroczystości szkolne i pozaszkolne galowego stroju (biała bluzka i ciemne spodnie lub spódnica),

  1. noszenie obuwia zmiennego w czasie od 1X do 30 IV,
  2. noszenie stroju na zajęcia wf-u oraz obuwia zmiennego przez cały rok szkolny,
  3. nienoszenie kolczyków w miejscach innych niż ucho ( np. pępek, nos, brwi, język),
  4. niefarbowanie włosów; niemalowanie paznokci,
  5. przychodzenie na zajęcia i uroczystości szkolne bez makijażu ( za wyjątkiem dyskotek),
  6. noszenie stroju zasłaniającego brzuch, ramiona i dekolt,
  7. nienoszenie na teranie szkoły czapki,
  8.  brak tatuaży.

W zakresie dbałości o piękno mowy ojczystej bierze się pod uwagę:

  1. dbałość o kulturę słowa, takt,
  2. stosowanie form grzecznościowych w stosunku do pracowników szkoły, koleżanek i kolegów.

W zakresie dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób bierze się pod uwagę:

  1. dbałość o zdrowie swoje i innych, nieuleganie nałogom,
  2. dbałość o higienę osobistą i własny estetyczny wygląd oraz ład i porządek w otoczeniu ucznia, 
  3. troskę o bezpieczeństwo własne i kolegów podczas zajęć szkolnych i przerw międzylekcyjnych.

W zakresie godnego, kulturalnego zachowania się ucznia w szkole i poza nią bierze się pod uwagę:

  1. przestrzeganie form grzecznościowych,
  2. pozdrawianie pracowników szkoły na jej terenie i poza nią,
  3. godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz.

W zakresie okazywania szacunku innym osobom bierze się pod uwagę: 

  1. okazywanie szacunku pracownikom szkoły, koleżankom i kolegom,
  2. przestrzeganie form grzecznościowych.

 

§ 15

Prace i zadania nadobowiązkowe wykonywane na rzecz szkoły, klasy i środowiska (np. udział w konkursach przedmiotowych, plastycznych, literackich, zawodach sportowych, praca w samorządzie szkolnym lub klasowym itp.) mają wpływ na podwyższenie oceny z zachowania.

 

§ 16

Okresową i roczną ocenę z zachowania wystawia się korzystając z następującej skali:

  1. ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który przykładnie spełnia wszystkie wymagania zawarte w treści oceny, wyróżniając się w realizacji niektórych jej elementów. Wymagania obejmują działania uczniów podejmowane na terenie szkoły oraz poza nią.
  2. ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który przykładnie spełnia wszystkie wymagania zawarte w treści oceny, wyróżniając się w realizacji niektórych jej elementów. Wymagania obejmują działania uczniów podejmowane przede wszystkim na terenie szkoły
  3. ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który przeważnie spełnia bez zarzutu wymagania zawarte w treści oceny, niniejszą ocenę należy traktować jako wyjściową;
  4. ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który uchybia niektórym istotnym wymaganiom zawartym w treści oceny, ale zastosowane środki zaradcze przynoszą rezultaty;
  5. ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który rażąco uchybia istotnym wymaganiom zawartym w treści oceny, wywiera szkodliwy wpływ na kolegów, a zastosowane przez szkołę i ewentualnie dom rodzinny środki zaradcze nie zawsze odnoszą skutek. 
  6. ocenę naganną otrzymuje uczeń, który rażąco uchybia istotnym wymaganiom zawartym w treści oceny, wywiera szkodliwy wpływ na kolegów, a zastosowane przez szkołę i dom rodzinny środki zaradcze nie odnoszą żadnego skutku.

§ 17

 

3. Ocena z zachowania nie ma wpływu na stopnie ucznia z zajęć edukacyjnych.

 

4. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu ucznia do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły, jeśli otrzymał on po raz drugi z rzędu naganną roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania.

 

5. Uczeń, który po raz trzeci z rzędu otrzymał roczną ocenę naganną z zachowania nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej lub nie kończy szkoły.

 

IV KLASYFIKOWANIE UCZNIÓW

 

§ 18

 

1. Klasyfikowanie uczniów przeprowadza się w szkole na zasadach określonych w rozporządzeniu MEN z dnia

 7 września 2004 roku.

 

2. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych oraz oceny klasyfikacyjnej z zachowania. Przeprowadza się ją raz w roku, w ostatnim tygodniu poprzedzającym ferie zimowe.

 

3. Klasyfikacja roczna polega na ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania. Jest przeprowadzana

w ostatnim tygodniu roku szkolnego.

 

4. Dokładny termin śródrocznego i końcoworocznego posiedzenia Rady Pedagogicznej ustala dyrektor szkoły.

 

Terminy i formy informowania uczniów o przewidywanych dla nich ocenach klasyfikacyjnych:

 

1. Na tydzień przed śródrocznym i końcoworocznym posiedzeniem Rady Pedagogicznej poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia (a za jego pośrednictwem jego rodziców lub opiekunów prawnych) w formie ustnej o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych, a wychowawca klasy o przewidywanej ocenie z zachowania.

 

2. Wychowawca klasy informuje rodziców (opiekunów prawnych) ucznia w formie pisemnej na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej:

a/ o przewidywanych śródrocznych klasyfikacyjnych rocznych ocenach niedostatecznych z zajęć edukacyjnych,

b/ o przewidywanej śródrocznej i klasyfikacyjnej rocznej ocenie nagannej

i nieodpowiedniej z zachowania,

c/ o nie klasyfikowaniu ucznia z zajęć edukacyjnych.

 

Fakt otrzymania przez rodziców (opiekunów prawnych) ucznia pisma o przewidywanych ocenach musi być potwierdzony własnoręcznym podpisem rodziców (opiekunów prawnych).

 

3. Semestralną ocenę niedostateczną z zajęć edukacyjnych uczeń ma obowiązek poprawić do końca roku szkolnego - termin poprawy uzgadnia nauczyciel, który obowiązany jest poinformować ucznia i rodziców (opiekunów) o wymaganiach edukacyjnych, związanych z poprawieniem przez ucznia oceny niedostatecznej.

 

4. Ocenę z zajęć edukacyjnych semestralną i końcoworoczną należy ustalić w końcu danego semestru w terminie określonym przez dyrektora szkoły.

 

5. Ocena z zachowania ustalana jest w końcu każdego semestru w terminie określonym przez dyrektora szkoły.

 

6. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w semestrze programowo wyższym w gimnazjum to powinno się w miarę możliwości stworzyć uczniowi szansę uzupełnienia braków.

 

V EGZAMINY

 

EGZAMIN KLASYFIKACYJNY

§ 19

 

1. Uczeń nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych może zdawać egzamin klasyfikacyjny, jeżeli powodem nieklasyfikowania jest usprawiedliwiona nieobecność w szkole.

 

2. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki oraz uczeń spełniający obowiązek nauki poza szkołą;

 

3. Pisemną prośbę o przeprowadzenie egzaminu klasyfikacyjnego składa do dyrektora szkoły uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni).

 

4. Termin egzaminu w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami oraz nauczycielem (nauczycielami) przedmiotu (przedmiotów) ustala dyrektor szkoły). W ciągu jednego dnia uczeń może być egzaminowany z jednego przedmiotu.

 

§ 20

 

1. Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w szkole może uzyskać zgodę Rady Pedagogicznej na przeprowadzenie egzaminu klasyfikacyjnego.

 

2. Pisemną prośbę o przeprowadzenie egzaminu klasyfikacyjnego składa do dyrektora szkoły uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni).

 

3. Zgodę wyraża oraz termin egzaminu ustala Rada Pedagogiczna w formie uchwały podjętej bezwzględną większością głosów.

 

§ 21

 

1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.

W skład komisji wchodzą:

- dyrektor lub wicedyrektor szkoły – jako przewodniczący,

- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne jako egzaminator,

- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.

 

2. W egzaminie mogą uczestniczyć w charakterze obserwatora rodzice dziecka.

 

§ 22

 

1. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem spełniającym obowiązek szkolny poza szkołą, oraz jego rodzicami (opiekunami prawnymi), liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.

 

2. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej z wyjątkiem przedmiotów: plastyka, muzyka, informatyka (technika) i wychowanie fizyczne, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.

 

3. Pytania egzaminacyjne ustala egzaminator w porozumieniu z przewodniczącym komisji. Stopień trudności powinien być zróżnicowany odpowiednio do skali ocen stosowanych w szkole.

 

4. Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół zawierający:

- skład komisji

- termin egzaminu

- pytania egzaminacyjne

- wynik egzaminu

- oraz ustalony przez komisję stopień.

 

Do protokołu dołącza się pisemne odpowiedzi ucznia oraz zwięzłą informację o odpowiedziach ustnych.

 

 

§ 23

 

1. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna ocena klasyfikacyjna końcoworoczna może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.

 

2. Uczeń, który nie zdał egzaminu klasyfikacyjnego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę. W dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.

 

 

EGZAMIN SPRAWDZAJĄCY

 

§ 24

 

1. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z przedmiotu lub z zachowania została ustalona niezgodnie z zasadami prawa dotyczącymi trybu ustalenia oceny.

 

2. Zastrzeżenia zgłaszają rodzice (prawni opiekunowie) w terminie 7 dni od zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

 

3. Egzamin sprawdzający powinien być przeprowadzony na trzy dni po rozważeniu decyzji przez dyrektora szkoły.

 

4. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

 

§ 25

 

1. W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena z przedmiotu została ustalona niezgodnie z przepisami prawa, dyrektor szkoły powołuje trzyosobową komisję w następującym składzie:

- dyrektor szkoły, wicedyrektor lub inna osoba pełniąca w szkole funkcję kierowniczą – jako przewodniczący,

- nauczyciel danego przedmiotu – jako egzaminator,

- nauczyciel tego samego lub pokrewnego przedmiotu – jako członek komisji, która przeprowadza egzamin sprawdzający oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną.

 

W przypadku zastrzeżeń dotyczących oceny z zachowania komisja w składzie:

- dyrektor szkoły, wicedyrektor lub inna osoba pełniąca w szkole funkcję kierowniczą – jako przewodniczący,

- wychowawca klasy,

- wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,

- pedagog,

- psycholog,

- przedstawiciel samorządu uczniowskiego,

- przedstawiciel Rady Rodziców,

ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania w drodze głosowania, zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

 

2. Nauczyciel przedmiotu, z którego przeprowadza się egzamin sprawdzający, może być zwolniony na jego prośbę z udziału w pracy komisji egzaminacyjnej. Wówczas, a także w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach, na egzaminatora można powołać innego nauczyciela tego przedmiotu z tej lub innej szkoły.

 

 

 

§ 26

 

1. Egzamin sprawdzający przeprowadza się w formie pisemnej, a w miarę potrzeby również ustnej, z wyjątkiem przedmiotów: plastyka, muzyka, informatyka (technika), wychowanie fizyczne, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim mieć formę ćwiczeń praktycznych, charakterystycznych dla danego przedmiotu.

 

2. Pytania (ćwiczenia) egzaminacyjne proponuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji. Stopień trudności pytań powinien odpowiadać kryteriom oceny, o którą ubiega się dany uczeń.

 

3. Na podstawie przeprowadzonego egzaminu komisja ustala ocenę ucznia z danego przedmiotu. W przypadku różnicy zdań, sprawę oceny rozstrzyga się przez głosowanie.

 

4. Z przeprowadzonego egzaminu sprawdzającego sporządza się protokół odnotowując skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne oraz ocenę uzyskaną przez ucznia. Protokół jest przechowywany w dokumentacji szkolnej.

 

5. Ustalona przez komisję roczna ( semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz ocena z zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.

 

 

EGZAMIN POPRAWKOWY

 

§ 27

 

 

1. Uczeń, który w wyniku końcoworocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych.

 

2. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich (wakacji).

 

3. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.

W skład komisji wchodzą:

- dyrektor lub wicedyrektor szkoły – jako przewodniczący,

- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne jako egzaminator,

- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.

 

4. W egzaminie mogą uczestniczyć w charakterze obserwatora rodzice dziecka.

 

5. Nauczyciel przedmiotu, z którego przeprowadza się egzamin sprawdzający, może być zwolniony na jego prośbę z udziału w pracy komisji egzaminacyjnej. Wówczas, a także w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach, na egzaminatora można powołać innego nauczyciela tego przedmiotu z tej lub innej szkoły.

 

 

 

§ 28

 

1. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki (techniki) oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.

 

2. Pytania egzaminacyjne ustala egzaminator w porozumieniu z przewodniczącym komisji. Stopień trudności pytań powinien być zróżnicowany odpowiednio do skali ocen stosowanej w szkole.

 

3. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający:

- skład komisji,

- termin egzaminu,

- pytania egzaminacyjne,

- wynik egzaminu,

- oraz ocenę ustaloną przez komisję.

 

Do protokołu dołącza się pisemne odpowiedzi ucznia oraz zwięzłą informację o odpowiedziach ustnych. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.

 

 

§ 29

 

1. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez dyrektora szkoły.

 

2.Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę.

 

3. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia klasy I i II gimnazjum, Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego w gimnazjum promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych.

 

 

EGZAMIN GIMNAZJALNY

 

§ 30

 

1. W klasie III gimnazjum uczniowie zdają egzamin gimnazjalny, obejmujący umiejętności i wiadomości z zakresu przedmiotów humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych i nowożytnych języków obcych. Egzamin ma charakter powszechny i obowiązkowy.

 

2. Egzamin gimnazjalny odbywa się w terminie ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

 

3. Uczniowie z potwierdzonymi dysfunkcjami mają prawo przystąpić do egzaminu w formie dostosowanej do ich dysfunkcji.

 

4. Laureaci ostatniego stopnia wojewódzkich konkursów przedmiotowych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym są zwolnieni z odpowiedniej części tego egzaminu.

Zwolnienie z części egzaminu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części najwyższego wyniku.

 

5. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu gimnazjalnego w wyznaczonym terminie albo przerwał egzamin, przystępuje do niego w dodatkowym terminie, ustalonym przez dyrektora OKE.

 

6. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu gimnazjalnego w terminie do 31 sierpnia danego roku, powtarza ostatnią klasę gimnazjum oraz przystępuje do egzaminu w następnym roku.

 

7. Wynik egzaminu gimnazjalnego ustalony przez zespół egzaminatorów jest ostateczny.

 

8. Wynik egzaminu gimnazjalnego odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły. Wynik nie wpływa na ukończenie szkoły.

 

9. Wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach dla każdego ucznia komisja okręgowa przesyła do szkoły w terminie ustalonym przez dyrektora OKE.

 

 

 

 

 

VI PROMOWANIE UCZNIÓW

 

§ 31.

 

1. Promowanie polega na zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną wyników klasyfikacji końcowej.

 

2. Uczeń klasy I i II otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych uzyskał oceny klasyfikacyjne roczne wyższe od oceny niedostatecznej.

 

3. Promocję z wyróżnieniem otrzymuje uczeń, który ma, co najmniej bardzo dobre zachowanie oraz średnią arytmetyczną co najmniej 4.75 z klasyfikacyjnych ocen rocznych.

 

4. Uczeń klasy trzeciej ukończył Gimnazjum, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych uzyskał oceny klasyfikacyjne roczne wyższe od oceny niedostatecznej oraz przystąpił do egzaminu gimnazjalnego.

 

5. Uczeń ukończył Gimnazjum z wyróżnieniem, jeżeli ma co najmniej bardzo dobre zachowanie i średnią arytmetyczną co najmniej 4.75 z klasyfikacyjnych ocen rocznych.

 

6. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia klasy I i II Gimnazjum, Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego w gimnazjum promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych, szczególnie [w następujących przypadkach] z powodu:

 

a/ długotrwałej choroby (ponad dwa miesiące) – uniemożliwiającej naukę w domu, szpitalu, sanatorium,

 

b/ silnych przeżyć spowodowanych zdarzeniami losowymi, utrudniających koncentrację, obniżających sprawność myślenia i uczenia się,

 

c/ trudnej sytuacji życiowej ucznia, choroby, patologii i niewydolności wychowawczej w rodzinie,

 

d/ zmiany szkoły na mniej niż trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego związanej z niemożliwością uzupełnienia braków wynikających z różnic programowych.

 

7. Przeciwwskazaniami do skorzystania z możliwości wymienionej w pkt. 6 są:

a/ lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych, samowolne opuszczenie zajęć lekcyjnych bez usprawiedliwienia,

 

b/ uporczywe uchylanie się od prowadzenia zeszytów oraz wykonywania zadań zleconych przez nauczyciela,

 

c/ nieskorzystanie z pomocy w nauce organizowanej w szkole (np. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, pomoc koleżeńska, indywidualna pomoc nauczyciela w czasie konsultacji).

 

 


Osoba odpowiedzialna za treść: Marcin Rybicki, tel. (74) 832-49-31
Data modyfikacji: 2010/10/28 11:19:07
Redaktor: Marcin Rybicki