Urząd Miasta w Piławie Górnej

szukaj >

Piława Górna, dnia 28 września 2006r.

BG.2.7624/4/2006

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

Na podstawie art. 46a ust.7 pkt 4 , w związku z art. 46 ust. 1 i art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /Dz.U. Nr 62, poz. 627 z późn.zm./; oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 98 , poz. 1071 z późn. zm./; po rozpatrzeniu wniosku firmy Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o., 58-200 Dzierżoniów, ul. Kilińskiego 25a, w imieniu której działa Pan Marek Artymiak – przedstawiciel PPHU „ART.-MAR” ul. Ząbkowicka 15/1, 58-200 Dzierżoniów, z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na:

 

budowie sieci wodociągowej w ulicy Budowlanych w Piławie Górnej

 

 określa się środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia:

 

1.rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Budowa sieci wodociągowej w ulicy Budowlanych w Piławie Górnej - działki nr:

-          93, 138, 148/5, 148/4,148/3, 147/1 147/2, 146, 143/1, 156/1 183, 193, 192 obręb Kopanica.

 

Charakterystykę całego przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.

 

2.warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

Należy zapewnić ochronę wszystkich komponentów środowiska przyrodniczego (wody, gleby, szaty roślinnej itp.). Projektowane przedsięwzięcie nie może negatywnie oddziaływać na środowisko lokalne. Dopuszcza się oddziaływanie krótkotrwałe, o charakterze lokalnym, jedynie w fazie jego realizacji.

Z odpadami wytworzonymi w trakcie realizacji (budowy) oraz w trakcie eksploatacji przedsięwzięcia należy postępować zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o odpadach (Dz. U.Nr 62, poz. 628 z 2001 r. z późn. zm.). Powstawać będą głównie odpady z grupy 17 tj. odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, które należy gromadzić z uwzględnieniem zasad postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz odpadami nadającymi się do powtórnego wykorzystania.

W związku z odpadami oraz ściekami socjalno-bytowymi powstającymi w fazie realizacji przedsięwzięcia należy zachować właściwe warunki środowiska gruntowo-wodnego.

Wykopy należy wykonywać mechanicznie, a w miejscach zbliżeń i skrzyżowań z uzbrojeniem podziemnym – ręcznie. Pnie drzew rosnących w bezpośredniej bliskości projektowanej trasy wodociągu należy zabezpieczyć poprzez odeskowanie, aby podczas wykonywania prac ziemnych nie nastąpiło ich uszkodzenie. Nadmiar ziemi z wykopów powinien być wykorzystany gospodarczo w miejscach położonych blisko terenu budowy. Wykopy należy prowadzić w taki sposób aby warstwa urodzajna gleby była zdejmowana oddzielnie i odkładana do wykorzystania po zakończeniu robót.

W przypadku uszkodzenia sieci melioracyjnej, należy przeprowadzić prace naprawcze, powodujące przywrócenie jej do stanu pierwotnego. Tereny zajęte na czas realizacji inwestycji należy przywrócić do stanu sprzed ich zajęcia.

Głównymi źródłami emisji hałasu do środowiska w trakcie realizacji przedsięwzięcia będą maszyny budowlane oraz samochody dostawcze. Prace budowlane należy prowadzić wyłącznie w porze dziennej i tak je zorganizować, aby uciążliwość hałasową ograniczyć do minimum. Zwrócić należy szczególną uwagę na właściwą eksploatację sprzętu budowlanego. Zabrania się podejmowania prac remontowych sprzętu budowlanego, takiego jak wymiana oleju i inne wymiany elementów maszyn, powodujących powstawanie odpadów niebezpiecznych.

 

3.wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

       określenie sposobu postępowania z odpadami wytwarzanymi na etapie wykonywania robót budowlanych - w szczególności zagospodarowania mas ziemi z wykopów,

       prace ziemne w pobliżu krzewów i krzew powinny być wykonywane w sposób najmniej dla nich szkodliwy,

       do budowy sieci wodociągowej należy użyć materiałów posiadających odpowiednie atesty Państwowego Zakładu Higieny.

 

4.wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:

 

Planowane przedsięwzięcie nie należy do przedsięwzięć stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 roku w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

 

5.wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:

 

Ze względu na lokalizację przedmiotowej inwestycji oraz zasięg jej oddziaływania nie wystąpi problem transgranicznego oddziaływania na środowisko.

 

6.w przypadku , o którym mowa w art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /Dz.U. Nr 62, poz. 627 z późn. zmianami/ stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:

 

Nie stwierdzono konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

 

7. Okres ważności decyzji :
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach traci ważność po upływie dwóch lat, od dnia w którym stała się ostateczna. Termin ważności decyzji może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w tej decyzji.

 

 

Uzasadnienie:

 

Pan Marek Artymiak – przedstawiciel PPHU „ART.-MAR” ul. Ząbkowicka 15/1, 58-200 Dzierżoniów, działający w imieniu inwestora - Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., 58-200 Dzierżoniów, ul. Kilińskiego 25a, dnia 30 czerwca 2006 r. złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci wodociągowej w ulicy Budowlanych w Piławie Górnej - działki nr: 93, 138, 148/5, 148/4,148/3, 147/1 147/2, 146, 143/1, 156/1 183, 193, 192 obręb Kopanica.

Wnioskowana inwestycja, stosownie do §3 ust.1 pkt 63 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. nr 257, poz.2573 z późn. zm.), zaliczona jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu ustalany jest w drodze postanowienia przez organ prowadzący postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, po uprzednim zasięgnięciu opinii organu ds. ochrony środowiska i państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (zgodnie z art. 51 ust.1 pkt 2 i ust.2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 62, poz. 627 z późn. zm.).

Tutejszy organ po analizie wniosku i po uzyskaniu opinii w/w organów w sprawie potrzeby i zakresu sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (opinia Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, działającego z upoważnienia Starosty Powiatowego w Dzierżoniowie zawarta w postanowieniu znak: RL.VI.7633-30/2006 z dnia 07.08.2006 r. i opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dzierżoniowie zawarta w postanowieniu znak: ZNS-624-29/EK/06 z dnia 01.08.2006 r.) postanowieniem nr BG.2.7624/4/2006 z dnia 28.08.2006 r. nie stwierdził potrzeby sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia a środowisko.

 

O wszczęciu postępowania administracyjnego, zgodnie z art. 46a ust. 5 ustawy – Prawo ochrony środowiska, strony zostały powiadomione obwieszczeniem nr BG.2.7624/4/2006 z dnia 19 lipca 2006 r. W trakcie postępowania zapewniono udział społeczeństwa w sprawie poprzez zamieszczenie informacji o prowadzonym postępowaniu na tablicach ogłoszeń tutejszego Urzędu oraz na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Piławie Górnej.

W przewidzianym ustawowo terminie nie wpłynął do tut. Urzędu żaden wniosek dotyczący planowanego przedsięwzięcia.

 

Zwrócono się także do Starostwa Powiatowego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, o wydanie uzgodnień niezbędnych dla wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na zgodę realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dzierżoniowie (postanowienie nr ZNS-621 -27/EK/06 z dnia 14 września 2006 r.) i Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, działający z upoważnienia Starosty Powiatowego w Dzierżoniowie (postanowienie nr RL.VI.7633-30/06 z dnia 08.09.2006 r.) wydali pozytywne uzgodnienia dla planowanego przedsięwzięcia.


Przy dokonaniu szczegółowej analizy organ badał, czy posiada wystarczające informacje dostarczone zgodnie z wymogami art. 49 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska i stwierdził co następuje:
- skala i rozmieszczenie przedsięwzięcia nie powoduje negatywnego oddziaływania na

 środowisko,
- na przewidywanych do zajęcia pod lokalizację sieci wodociągowej obszarach nie

 występują dobra mineralne, siedliska zwierząt, pomniki przyrody podlegające ochronie,

 jak również złoża surowców ,
- opisane technologie wykonywania robót nie wpłyną negatywnie na środowisko,
- realizacja inwestycji nie będzie wymagała użycia dużej ilości surowców mineralnych

 i skalnych, paliw oraz energii i nie spowoduje naruszenia głównych elementów

 środowiska ,
- przedstawione formy zabezpieczeń i rozwiązań chroniących środowisko są

 wystarczające, a charakter inwestycji nie wymaga szczególnych rozwiązań mających na

 celu zapobieganie lub kompensacje szkodliwego oddziaływania na środowisko.


Na terenie realizacji przedsięwzięcia nie występuje obszar Natura 2000, należy więc stwierdzić, że planowane przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na gatunki i siedliska, dla ochrony których zostały wyznaczone w/w obszary Natura 2000.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, uznano, że spełnione zostały warunki niezbędne do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozpatrywanego przedsięwzięcia.


W tym stanie rzeczy należało orzec jak na wstępie.

 

 

Pouczenie

Zgodnie z art. 46 ust. 4b ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r.- Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego. Wniosek ten winien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu, za moim pośrednictwem, w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.

 

 

Otrzymują:

1.   Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.,

ul. Kilińskiego 25a, 58-200 Dzierżoniów

2.   Pan Marek Artymiak – PPHU „ART.-MAR”

 ul. Ząbkowicka 15/1, 58-200 Dzierżoniów

3.   Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Piławie Górnej

4.   a/a

 

Do wiadomości:

1.   Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

2.   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dzierżoniowie

 

 

Załącznik do decyzji

o środowiskowych uwarunkowaniach

znak: BG.2.7624/4/2006

z dnia 28 września 2006 r.

 

 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

Budowa sieci wodociągowej w ulicy Budowlanych w Piławie Górnej

 

1 . Rodzaj , skala i usytuowania przedsięwzięcia

 

Budowa sieci wodociągowej w ulicy Budowlanych w Piławie Górnej - działki nr:

-          93, 138, 148/5, 148/4,148/3, 147/1 147/2, 146, 143/1, 156/1 183, 193, 192 obręb Kopanica.

Inwestycja ma charakter wymiany istniejącego układu sieci wodociągowej w ulicy Budowlanych w Piławie Górnej, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Piastowską do skrzyżowania z ulicą Osiedlową. Sieć wodociągowa położona jest w jezdni asfaltowej, a częściowo betonowej i w pasie zieleni ulicy Budowlanych.

Po zrealizowaniu przedsięwzięcia, istniejąca dotychczas sieć zostanie wyłączona z eksploatacji.

 

3.   Powierzchnia zajmowanej nieruchomości a także obiektu budowlanego oraz dotychczasowy sposób ich wykorzystania i pokrycie szatą roślinną

 

Powierzchnia terenu zajętego pod inwestycje w pasie drogi gminnej wynosi 135,0 m2, natomiast w pasie drogi powiatowej 38,5 m. Długość sieci w pasie drogi gminnej – 120,0 m.

Przewidziany pod inwestycję teren wykorzystywany jest w całości na cele komunikacji publicznej (droga gminna i powiatowa). Szatą roślinną jest zieleń przydomowa i miejska, z którą rozwiązanie projektowe nie koliduje.

 

4.   Rodzaj technologii

Sieć wodociągowa zaprojektowana została z rur PE dn 110 mm, które łączone będą przez zgrzewanie. Na trasie projektowanego wodociągu o długości 257 m, który układany będzie na głębokości ok. 1,60 m, przewidziano jeden hydrant pożarowy nadziemny DN 80.

Rury montowane będą odcinkami na powierzchni terenu a następnie w całości opuszczane do wykopu. Rurociąg układany będzie na podsypce piaskowej o grubości 15 cm. Do wysokości 30 cm ponad wierzch rury wykonania zostanie również obsypka i nadsypka. W trakcie montażu przestrzegane będą warunki określone przez producenta, zgodnie z jego instrukcją.

Projektowana sieć wodociągowa spięta będzie z siecią wodociągową 0 200 w ulicy Piastowskiej i siecią wodociągową 0 110 w ulicy Osiedlowej. Włączenie do wymienionych ulic zaprojektowano za pomocą węzłów.

 

4. Warianty przedsięwzięcia

Dla projektowanego przedsięwzięcia nie przewiduje się wariantów realizacyjnych

 

5.   Przewidywane ilości wykorzystywanej wody i innych wykorzystywanych surowców materiałów, paliw oraz energii

 

- nie dotyczy

 

6.   Rozwiązania chroniące środowisko

Dobór materiałów i sposób realizacji gwarantuje szczelność sieci, a tym samym nie będzie negatywnego oddziaływania na środowisko. Wobec braku uciążliwości dla środowiska ze strony zamierzonego przedsięwzięcia, nie przewiduje się stosowania rozwiązań chroniących środowisko.

Ochrona środowiska akustycznego dla etapu budowy polegać będzie na : zastosowaniu maszyn i urządzeń emitujących najmniejszy hałas.

 

7.   Rodzaj i przewidywane ilości wprowadzanych do środowiska substancji lub energii przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko, w tym:

 

a) ilość i sposób odprowadzania ścieków socjalno-bytowych - nie dotyczy

b) ilość i sposób odprowadzania ścieków technologicznych - nie dotyczy

c) ilość i sposób odprowadzania wód opadowych - nie dotyczy

d) rodzaj, przewidywane ilości i sposób postępowania z odpadami:

 w związku z wykopami w drodze gminnej i powiatowej przewidziana została

 wymiana gruntu. Ilość gruntu z wykopu do wymiany na pospółkę i piasek wynosi

 ok. 106,0 m3. Grunt z wykopu złożony zostanie na składowisku.

 Po robotach rozkopowych wykonana zostanie naprawa nawierzchni bitumicznych.

 Ilość gruzu z asfaltobetonu przeznaczona do składowania i zneutralizowania

 wyniesie ok. 10,0 m3

 e) ilości i rodzaje zainstalowanych i planowanych maszyn, urządzeń

- na zaprojektowanej sieci wodociągowej zamontować armaturę, w zakres której wchodzą : trójniki, zasuwy, połączenia kołnierzowe, zaślepki kołnierzowe, zwężki

dwukołnierzowe.

Wodę do celów p/poż. będzie można czerpać dzięki zaprojektowanemu hydrantowi

nadziemnemu o średnicy nominalnej DN 80 mm.

 

8.   Możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko

Nie występuje transgraniczne oddziaływanie na środowisko.

Biuletyn Informacji Publicznej administrator: Marcin Rybicki

Osoba odpowiedzialna za treść: Marcin Rybicki, tel. (74) 832-49-31
Data modyfikacji: 2006/09/30 20:26:02
Redaktor: Marcin Rybicki