Urząd Miasta w Piławie Górnej

szukaj >

UCHWAŁA NR 69/XIX/2012
Rady Miejskiej w Piławie Górnej

z dnia 27 marca 2012 roku

w sprawie: uchwalenia „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Piława Górna”.


            Na podstawie art.19 ust.8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 ze zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jt. Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) uchwala się, co następuje:


§ 1


Uchwala się „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Piława Górna”. Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Piława Górna stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
 


§ 2


Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Piławy Górnej.

 

§ 3


Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 


 

Uzasadnienie

do uchwały nr 69/XIX/2012

Rady Miejskiej w Piławie Górnej

z dnia 27 marca 2012 roku.

 

w sprawie: uchwalenia „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Piława Górna”.


Zgodnie z art.19 ust.8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 ze zm.) rada gminy uchwala założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, rozpatrując jednocześnie wnioski, zastrzeżenia i uwagi zgłoszone w czasie wyłożenia projektu założeń do publicznego wglądu.

 

Posiadanie gminnego planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w Polsce jest obowiązkiem prawnym, wynikającym z :

 

1) Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.), zgodnie z którą :

• zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy,
• wszelkie sprawy o znaczeniu lokalnym, o ile nie są zastrzeżone ustawami na rzecz innych  podmiotów, są zadaniami własnymi gminy,

• do grup zadań własnych gminy należą zadania związane z infrastrukturą techniczną (m.in. drogi, ulice, wodociągi, kanalizacje, zaopatrzenie w energię, komunikacja publiczna etc.),
• gmina może realizować zadania publiczne również w ramach współdziałania z innymi gminami.

2) Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 ze zm.), która stwierdza m.in., że :

• gminy są odpowiedzialne za sprawy lokalne, do których należą planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy,

• gmina realizuje zadania zgodnie z założeniami polityki energetycznej państwa oraz z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

3) Obwieszczenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 10 listopada  2009 r. w sprawie polityki energetycznej państwa do 2030 r. które stwierdza, że :

w załączniku nr 3 do tego dokumentu, w działaniu 1.6 " Zobowiązanie sektora publicznego do pełnienia wzorcowej roli w oszczędnym gospodarowaniu energią" znajduje się pkt 4 o treści : "Rozszerzenie zakresu założeń i planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe o planowanie i organizację działań mających na celu racjonalizację zużycia energii i promowanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii na obszarze gminy – 2010 r."


„Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Piława Górna”, zgodnie z obowiązującymi przepisami:


1) w oparciu o art. 58 pkt 2, w związku z art. 48 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.Nr 199, poz. 1227 ze zm.)
uzyskał opinię:

• Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu

(pismo nr WSI.410.1.2012.KM.2 z dnia 9 marca 2012 r.) oraz
• Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

(pismo nr ZNS.9011.2.2012.DG z dnia 9 stycznia 2012 r.),

że dla w/wymienionego dokumentu nie ma potrzeby przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko,


2) w oparciu o art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne uzyskał pozytywną opinię Zarządu Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu (Uchwała nr 1773/IV/12 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 31 stycznia 2012 r.) w zakresie koordynacji współpracy z innymi gminami oraz w zakresie zgodności z polityką energetyczną państwa,

3) stosownie do art. 19 ust. 6 ustawy Prawo energetyczne, dnia 10 lutego 2012 r. został wyłożony na okres 21 dni do publicznego wglądu, z informacją o możliwości składania w w/w terminie - wniosków, zastrzeżeń i uwag, przez osoby i jednostki organizacyjne zainteresowane zaopatrzeniem w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy Piławy Górnej. O powyższym poinformowano poprzez wywieszenie ogłoszenia na tablicy w Urzędzie Miasta w Piławie Górnej oraz na stronie BIP Urzędu.

Z projektem założeń społeczeństwo mogło się zapoznać w Urzędzie Miasta w Piławie Górnej (pokój nr 15).

W ustawowym terminie 21 dni (ani w terminie późniejszym) – nie wpłynął żaden wniosek    w powyższej sprawie, nie zanotowano również żadnych zastrzeżeń ani uwag do wyłożonego projektu założeń.

Plany zaopatrzenia w ciepło opracowuje się dwuetapowo. Etapem pierwszym jest opracowanie projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, a etapem drugim (opracowywanym fakultatywnie) - projektu planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy Prawo energetyczne projekt planu zaopatrzenia
w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru gminy lub jej części (drugi etap) opracowuje się tylko wówczas, gdy plany przedsiębiorstw energetycznych nie zapewniają realizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Projekt planu opracowywany jest wtedy na podstawie uchwalonych przez radę gminy założeń i winien być z nim zgodny.


W związku z tym, że opracowany Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Piława Górna spełnia obowiązujące przepisy prawa (uzyskał wszystkie wymagane opinie), a w czasie jego wyłożenia do publicznego wglądu, nie wpłynął żaden wniosek od osób i jednostek zainteresowanych, nie zanotowano też żadnych zastrzeżeń i uwag - zgodnie z art.19 ust.8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne przedkłada się go Radzie Miejskiej w Piławie Górnej jako dokument stanowiący podstawę do uchwalenia „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Piława Górna”.

 

Biuletyn Informacji Publicznej administrator: Marcin Rybicki

Osoba odpowiedzialna za treść: Jolanta Najwer, tel. (74) 832-49-32
Data modyfikacji: 2012/10/05 11:55:41
Redaktor: Marcin Rybicki