Urząd Miasta w Piławie Górnej

szukaj >

PROTOKÓŁ NR VI/2011

Z SESJI RADY MIEJSKIEJ W PIŁAWIE GÓRNEJ

Z DNIA 28 LUTEGO 2011 ROKU.

 

Miejsce posiedzenia - sala narad Urzędu Miasta.

Rozpoczęcie posiedzenia - godzina 14.00.

Zakończenie posiedzenia - godzina 17.00

 

Ustawowy skład Rady Miejskiej w Piławie Górnej 15 radnych. Obecnych na posiedzeniu 14 radnych, co stanowi 93,33 % ustawowego składu rady.

Radni nieobecni:

1.Jan Zimoch

 

      Obrady VI sesji Rady Miejskiej w Piławie Górnej otworzyła Halina Przepiórka Przewodnicząca Rady Miejskiej, stwierdzając jednocześnie kworum uprawniające radę do podejmowania uchwał oraz zaproponowała zmianę kolejności omawianych punktów polegającą na : omówieniu punktu 8 po punkcie 6 i zmianie  kolejności następnych punktów.

 

Radni nie zgłosili innych uwag do proponowanego porządku obrad.

Proponowana zmiana porządku obrad została przyjęta 11 głosami „za” , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących.

W trakcie głosowania na sali obecnych było 11 radnych.

 

Na sesji obecne były osoby oddelegowane z Urzędu Miasta oraz zaproszeni goście.

                                                                                                                    ZAŁĄCZNIK NR 1

 

W  posiedzeniu uczestniczyło 14  radnych zgodnie z listą obecności.

 

ZAŁĄCZNIK NR 2

 

W związku z powyższym po otwarciu sesji i przedstawieniu porządku obrad oraz wprowadzeniu zmiany w porządku obrad, co stanowiło punkt 1,2,3 porządek obrad obejmował:

4.Przyjęcie protokołów z sesji w dniu 28 grudnia 2010 r. i 25 stycznia 2011 r.

5. Informacja Burmistrza o podjętych działaniach między sesjami.

6. Informacja o planach zagospodarowania przestrzennego w gminie.

7. Zapytania i wnioski radnych.

8. Podjęcie uchwał:

    a/ w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Dzierżoniowskiemu w formie   przekazania środków pieniężnych na dofinansowanie zadań drogowych,

    b/ w sprawie: ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych na terenie miasta Piława Górna,

    c/ w sprawie: zgody na utworzenie na terenie Gminy Piława Górna podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „ INVEST – PARK”,

    d/ w sprawie: przyznania pierwszeństwa dotychczasowym dzierżawcom w nabyciu nieruchomości, stanowiących własność Gminy Piława Górna,

   e/ w sprawie: zgłoszenia kandydata na członka Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

9. Ogłoszenia i informacje.

10.Zamknięcie sesji, ustalenie terminu następnego posiedzenia.

Ad. 4 Przyjęcie protokołów z sesji w dniu 2 grudnia, 14 grudnia, 21 grudnia 2010 roku.

Przewodnicząca Rady:

Zgodnie z § 41 Statutu Gminy protokół z sesji uważa się za przyjęty, jeżeli nie wniesiono do niego zastrzeżeń lub poprawek. Do dnia dzisiejszego nie wpłynęły żadne uwagi do protokołów. Czy są jeszcze jakieś uwagi? Skoro żadnych uwag nie ma stwierdzam, że protokoły zostały przyjęte.

Ad. 5 Informacja Burmistrza o podjętych działaniach między sesjami.

  1. Trwają przygotowania do spisu powszechnego, który rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca br.
  2. 3 kwietnia 2011 roku odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Dotyczy to rolników mających 1 hektar gruntów.
  3. Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie wszczyna postępowanie w sprawie: likwidacji Spółki Wodnej działającej na terenie Piławy Górnej.
  4. Urząd Miasta w Piławie Górnej do maja 2011 uczestniczy w Programie Doskonalenia Jakości Usług Publicznych urzędach Dolnego Śląska i Małopolski z wykorzystaniem doświadczeń Urzędu Miasta w Dzierżoniowie. Dzierżoniowie ramach tego programu odbyło się badanie satysfakcji klienta, pracowników. Szkolenia ISO, szkolenia e- learingowe.
  5. 16 lutego odbyło się spotkanie Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego, którego tematem była budowa zakładu gospodarki odpadami ekoregionu centrum odzysku w Bielawie oraz temat usuwania azbestu.
  6. Odbyły się dwa spotkania w Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie w sprawie:

-   drogi Dzierżoniów – Łagiewniki,

-   oraz budowy obwodnicy Dzierżoniowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382.

      7.  Zmieniła się obsługa bankowa gminy i jednostek podległych. Będzie to bank

           Spółdzielczy w Piławie Górnej Oddział w Dzierżoniowie w nie jak do tej pory

           Bank PKO.

6. Informacja o planach zagospodarowania przestrzennego w gminie.

Inspektor ds. gospodarki przestrzennej i dróg Ewa Nicoś:

Przedstawiła informację o planach zagospodarowania przestrzennego.

                                                                                                                   ZAŁĄCZNIK NR 3

 

Radna Zuzanna Pelczar:

Proszę powiedzieć, wnioski mieszkańców, jakich zmian szczególnie dotyczą?

Ewa Nicoś:

Przede wszystkim chodzi o mieszkalnictwo, ponieważ jest nadal zainteresowanie budownictwem jednorodzinnym na obszarach większych niż do tej pory, a są to tereny rolnicze.

Radna Dorota Czyżyk:

Otrzymaliśmy informację, natomiast dobrze byłoby, żebyśmy mieli możliwość zapoznania się z mapą.  Ponieważ w momencie  przystąpienia do jakiś zmian mielibyśmy już wiedzę, jak to wyglądało i czego zmiany dotyczą. Może dobrze byłoby na jakiejś sesji trochę czasu poświęcić, aby te tematy omówić.

Burmistrz:

Nie ma czegoś takiego jak jedna mapa i jeden plan, na którym można pracować.

Radna Dorota Czyżyk:

Chodzi mi o to, że jak coś będziemy omawiać, to żebyśmy mieli wgląd do tego, co było abyśmy mogli porównać proponowane zmiany do istniejących zapisów. Nie wyobrażam sobie głosowania bez wglądu w mapy czy dokumenty.

Radny Krzysztof Bielawski:

Nie będzie takiego problemu, gdy będziemy omawiać plany. Mapy będą.

Ewa Nicoś:

Ja rozumiem  potrzebę informacji w tej dziedzinie i bardzo polecam uchwałę w sprawie oceny aktualności studium, która zawiera pełną analizę i pełne wnioski, z czego wynika potrzeba zmian.

Radna Dorota Czyżyk:

Jaki jest numer tej uchwały?

Zastępca Burmistrza:

Przy omawianiu zarówno studium jak i planów zagospodarowania przestrzennego w trakcie sesji, na której będziemy to uchwalali, będą mapy obrazujące stan istniejący i stan proponowany do zmiany.

Radna Halina Przepiórka:

Każdy radny ma prawo zadać pytanie i prośba, aby pani Burmistrz, nie brała tego w ten sposób, że ktoś jest czemuś przeciwny.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Kto pyta nie błądzi.

Radna Halina Przepiórka:

Co jest priorytetem przy rozpatrywaniu wniosków o zmianę planów?

Ewa Nicoś:

Niektóre wnioski można zrealizować, bo one są zgodne z ustaleniami studium uwarunkowań. Niektórych nie można realizować, ponieważ w pierwszej kolejności należy zmienić studium.

Burmistrz:

Gdyby gmina miała odpowiednią ilość środków, to mogłaby przystąpić do kompleksowej zmiany studium i planów.

Radna Halina Przepiórka:

W której części jest najwięcej wniosków złożonych o zmianę w planach?

Zastępca Burmistrza:

Żeby dokonać zmiany planów musimy zrobić zmianę studium kierunków i uwarunkowań.

Radni innych uwag i zapytań nie zgłosili.

 

Ad. 7 Zapytania i wnioski radnych.

Radny Stanisław Pelczar:

Jestem radnym i reprezentuję Kośmin i jest bardzo dużo zapytań i próśb, aby wrócić do tematu autobusu dla dzieci. Dlatego, że dzieciaki mają sporo czasu do odjazdu autobusu rozrabiają i nie jest to jeden głos. Dobrze byłoby, gdyby ten autobus był i zabierał te dzieciaki, tak jak było w innych latach. Skoro jestem przy głosie, to chciałbym poruszyć jeszcze jedną sprawę. W sobotę chciałem skorzystać z naszego bankomatu. Bankomat w sobotę zabrał chyba 20 kart i zdarzyła się taka sytuacja nie po raz pierwszy. Czy można byłoby prosić o interwencję w tej kwestii, czy też sam mogę napisać?

Burmistrz:

Zgodnie z ustawą jest tak, że gmina zapewnia dzieciom dowóz komunikacją miejską albo w innej formie. Gmina ogłosiła przetarg, do tego przetargu na dowóz dzieci nikt się nie zgłosił. Mieliśmy tylko jednego przewoźnika i od wielu lat był z tym problem. Przewoźnik do przetargu nie przystąpił. Poprosiliśmy przewoźnika o rozmowę, ale okazało się, że zaproponował 100% podwyżkę za usługę. Za dowóz  płaci się od wozo kilometra i gmina nie może wziąć przewoźnika np. z Wrocławia, bo musiałaby płacić dodatkowe koszty za dojazd  autobusu do Kośmina. Kiedyś był wyłoniony przewoźnik z Dzierżoniowa i koszty dowozu były bardzo duże i nie było innego wyjścia, ponieważ ustawodawca nie dawał wyboru. W tej  kwestii prawo się zmieniło i jest możliwość dowożenia dzieci komunikacją miejską. Gmina w tej chwili płaci za dojazdy dzieci tzn. wykupuje bilety miesięczne. Dzieci mają też opiekuna, którego zgodnie z zapisami ustawy przy przewozie komunikacją miejską nie musi być. Są osoby, którym się to nie podoba, ale jak zrobiliśmy analizę, to okazało się, że są to osoby, które dowożą dzieci własnymi samochodami. Gmina ma zapewnić dowóz dzieci i ten dowóz zapewnia.

Radny Stanisław Pelczar:

Z tego, co wiem, to poranny dojazd nie stanowi problemu, problem stanowi powrót. Fajnie udało się załatwić kwestię dojazdu autobusu 31 do Kośmina w niedzielę. Czy tym trybem nie udałoby się załatwić jednego autobusu, w dzień powszedni o godz. 13.00 – 13.15.

Burmistrz:

Jest autobus o 13.20 i o 14.40. Żeby utworzyć dodatkowy kurs musimy dojść do porozumienia z innymi gminami w kwestii dopłat do tej dodatkowej linii. Koszt komunikacji miejskiej wynosi 240 tys. i dodatkowo mówi się o badaniu potoku. Koszt wzrośnie  do 260 tys. Każdy dodatkowy autobus to są obciążenia dla gminy.

Zastępca Burmistrza:

Gdy Urząd zabezpieczał dowóz dzieci, to autobus był tylko jeden o 13.40 i z tego, co mi wiadomo dzieci z Gimnazjum nie jeździły tym autobusem, tylko wykupywały bilety miesięczne, ponieważ zajęcia kończyły się w większości po godzinie 14.00. Wiemy też, że z autobusu dowożącego dzieci korzystały też za darmo mieszkańcy Kośmina.

Burmistrz:

Jeżeli chodzi o bankomat, to trzeba iść do banku i porozmawiać, ponieważ burmistrz nie ma kompetencji, aby komuś coś nakazać. W ostatnim okresie tych awarii jest wiele i nie tylko w sobotę.

Uważam , że rada, czy gmina nie jest stroną do interwencji, ponieważ między gminą, a bankiem nie ma podpisanych umów na świadczenie tych usług.

Radny Stanisław Pelczar:

Jak sobie przypominam, to dzięki petycjom i interwencją radnych i gminy ten bankomat został w Piławie zamontowany i myślę, że moglibyśmy tutaj jakąś decyzję wysunąć w stronę banku, a indywidualnie każdy też może napisać. Ja sobie umiem napisać, ale jak to będzie od rady, to zawsze jest to inna ranga,  a problem jest.

Przewodnicząca Rady:

W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 marca 2011 roku zmieniają się miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i święta. W powiecie dzierżoniowskim konkurs świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i święta  wygrała Przychodnia Miejska w Pieszycach. W ramach kontraktu z NFZ będzie od 1 marca obsługiwać mieszkańców: Bielawy, Dzierżoniowa, Gminy Dzierżoniów, Gminy Łagiewniki oraz Gminy Pieszyce. Natomiast mieszkańcy Gminy Niemcza i Piławy Górnej zostali przydzieleni do Ziębic. Proszę powiedzieć, czy odbyły się jakieś rozmowy w tej kwestii i czy my jako rada możemy w tej sprawie coś zrobić?

Burmistrz:

Został ogłoszony konkurs przez Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenie różnych usług. Między innymi ośrodek zdrowia w Pieszycach w związku z tym, że jest bardzo nowoczesny, ma specjalistów i sprzęt wygrał ten konkurs w całym powiecie dzierżoniowskim. Byliśmy na rozmowie u Starosty Dzierżoniowskiego, który wystosował apel do NFZ , ale tak naprawdę to Starosta nic nie może zrobić. Z powiatu dzierżoniowskiego do Ośrodka Zdrowia w Pieszycach zostało przypisanych ok.100 tys. mieszkańców, ponieważ nie byłby wstanie przyjąć więcej ludzi. Dlatego tak wyszło, że Piława i Niemcza zostały przypisane do następnej jednostki, która została wybrana, czyli Ziębic. Nie jest to tak do końca, że nie będziemy mogli korzystać z usług, ponieważ jest to tylko ta podstawowa opieka zdrowotna. Starosta również nie zgadza się z tym, że Piława jest przypisana do Ziębic ze względu na to, że traci milion złotych. Starosta napisał apel, Pan Stanisław Jurcewicz napisał drugi, a gmina trzeci protest. Nie zgadzamy się z tym ze względu na brak jakiejkolwiek komunikacji do Ziębic. Z nami NFZ niczego nie konsultuje, ponieważ my nie jesteśmy stroną.

Przewodnicząca Rady:

Wypowiadałam się w imieniu ludzi starszych, którzy nie mają samochodów.

Zastępca Burmistrza:

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza konkursy i do każdego konkursu jest punktacja. To, że oni nas przypisali do Ziębic, zrobili to na podstawie punktacji, czy rozeznania rynkowego, ludnościowego.

Radny Krzysztof Bielawski:

Na tym przykładzie widać, że jest to część koncepcji prywatyzowania służby zdrowia. To miało być panaceum na naszą pomoc dla mieszkańców, a okazuje się, że szpital został sprywatyzowany, ubiegał się o kontrakt, zaproponował jakieś ceny za usługi, ale jednak Przychodnia w Pieszycach pokonała w przetargu szpital. Tutaj jest problem, ponieważ mieszkańcy zwłaszcza starsi coraz częściej chorują, a z tą dostępnością do służby zdrowia jest coraz gorzej. Uważam, że przypisanie Piławy do Ziębić jest jakimś nieporozumieniem, bo nie ma publicznego środka  dojazdu. Nie jest ważne, czy ja dostanę pomoc w Ziębicach, czy w Pieszycach, problem polega na tym, żeby dotrzeć do tego specjalisty i uzyskać tą pomoc.

Radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Wacław Dziendziel:

To jest pierwszy sygnał do zlikwidowania powiatu tak żartobliwie, bo jeżeli nikt nikogo nie pytał i decyzją przypisał do Ziębić to równie dobrze można było to zrobić do Wrocławia. Gdyby Narodowy Fundusz miał analizę zdarzeń osób, które wymagają pomocy medycznej na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej to, co, na co dzień realizuje przychodnia w Piławie to myślę, że nic by się nie stało dla uszczerbku do kontraktu, gdy gminy dopisane byłyby do Pieszyc, a nie do Ziębic. Jakby nie patrzeć to z Piławy, do Pieszyc jest 18 km do Ziębic jest 36. Jest to paranoja, tak to trzeba nazwać decydentów Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak jestem przy głosie to powiem, że sesja rady Powiatu była burzliwa. Głównym tematem była droga Dzierżoniów – Łagiewniki, droga w kierunku Bielawy, która była niedawno remontowana oraz obwodnica południowa całej Piławy Dolnej i części Dzierżoniowa z wjazdem na Świdnicę. Prawda jest taka, że to wszystko jest w powijakach tak to nazwę, przy czym z zapewnień dyrektora departamentu Urzędu Marszałkowskiego terminu odbudowy, przebudowy drogi Łagiewniki się przedłużyło, ponieważ muszą odbyć się ponowne konsultacje w sprawie przebiegu tej drogi, gdyż informacja ukazała się tylko w gazecie wrocławskiej. Pozwolenie może być ok. września.

Przewodnicząca Rady:

Czy my, jako rada możemy wesprzeć działania, jeżeli chodzi o przesunięcie przebiegu tej obwodnicy?

Burmistrz:

Projekt jest już na ukończeniu. Przez dwa lata proponujemy zmiany, tj. przedłużenie obwodnicy za skrzyżowanie ul. Młynarskiej – ekrany i trzeci pas i o tym mówimy (i nie tylko Piława), bo problemy ma każda gmina, ale nikt nas nie słucha. Parlamentarzyści mają do nas pretensje,  jak możemy się odzywać, że nam ta obwodnica nie pasuje. Ta obwodnica nam pasuje, ale jak ją wybudują, to ona będzie  utrudniała Piławie Górnej życie. Na ten moment nie ma potrzeby, aby rada cokolwiek pisała, bo wszyscy burmistrzowie i starosta napisaliśmy takie pismo, że oceniamy projekt pozytywnie, ale każdy ze swoimi uwagami.

Radna Dorota Czyżyk:

Chciałabym wrócić do sprawy dotyczącej opieki zdrowotnej. Wydaje mi się, że mimo wszystko warto, żeby rada podjęła decyzję i wystosowała apel, bo czy więcej będzie tych apeli czy protestów, to być może Narodowy Fundusz Zdrowia przeanalizuje swoje decyzje i utworzy dodatkowe punkty. Myślę, że warto, aby rada wystosowała jakiś apel, czy protest. Pani Burmistrz z ramienia urzędu złożyła protest i myślę, że rada powinna też wesprzeć, bo informacje, które ukazały się na stronie internetowej są nie do pomyślenia. Taki jest mój wniosek.

Radna Barbara Świetlik:

Myślę, że już wszystko zostało powiedziane i wszyscy jesteśmy oburzeni czymś takim. Od lat szpital funkcjonował i ta opieka świąteczna. W pełni popieram to, co mówiła radna Czyżyk. Uważam, że to nie zaszkodzi, a czy pomoże trudno mówić. Nie mniej jednak w sytuacjach zagrożenia życia szpital będzie przyjmował pacjentów. Możemy wezwać pogotowie, ponieważ pogotowie nie ma prawa odmówić.

 

Następnie rada 14 głosami „za”, bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących przyjęła wniosek radnej Doroty Czyżyk o wystosowaniu apelu do NFZ.

 

W trakcie głosowania na sali obecnych było 14 radnych.

Przewodnicząca Rady:

Odczytała odpowiedz na zapytanie radnej Doroty Czyżyk z sesji w dniu 28 lutego br.

 

ZAŁĄCZNIK NR 4

 

Radna Dorota Czyżyk:

Chciałam wiedzieć, kiedy był odbiór i kiedy było zapłacone.

Zastępca Burmistrza:

29 grudnia był odbiór, a 31 było zapłacone.

Radna Dorota Czyżyk:

Zadałam to pytanie, dlatego, że 31 grudnia była montowana siatka ogrodzeniowa.

Burmistrz:

Nic się takiego nie stało, bo Pani jako radna, czy księgową w budżetówce wie, że na koniec roku pewne zadania się realizuje i dokonuje płatności. Na to zadanie jest gwarancja na 36 miesięcy i jak się będzie coś działo, to w ramach gwarancji będzie poprawiane.

Przewodnicząca rady:

Mnie to też zastanowiło, ponieważ  prace te wykonywane było przy dość wysokiej minusowej temperaturze.

Radny Krzysztof Bielawski:

Jeżeli była umowa zawarta na wykonanie tego zadania do jakiegoś okresu a koniec roku też się wiąże z jakimiś działaniami i powiem, że ja tu nie widzę żadnego problemu. Problem byłby gdyby nie było zrobione. Wykonawca chcąc się wywiązać z umowy nie patrzył na pogodę i po prostu zrobił. Teraz możemy mieć tylko pytanie, czy jakościowo to zostało dobrze zrobione.

Radna Halina Przepiórka:

Odczytała  odpowiedź-podziękowanie Przewodniczącego Rady Miasta Wrocławia za poparcie przez Radę Miasta Piława Górna apelu Rady Miejskiej we Wrocławiu w sprawie bezpłatnego korzystania z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

 

                                                                                                                 ZAŁĄCZNIK NR 5

 

Ogłoszono przerwę.

Po przerwie wznowiono obrady.

Radny Krzysztof Bielawski:

Ostatnio w Tygodniku Dzierżoniowskim przeczytałem informację, że w Piławie Górnej gościła Wicemarszałek Senatu. Chciałbym wiedzieć, czy wiadomo było coś na ten temat, bo wydaje mi się, że my jako gospodarze powinniśmy coś na ten temat wiedzieć. Bardzo się tą informacją zdziwiłem.

Przewodnicząca Rady:

Wcześniej nie wiedziałam o tym również. Telefonicznie zostałam poinformowana przez Senatora Jurcewicza, że Wicemarszałek odwiedzi Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy. Moja uwaga była taka do Senatora, że mamy akurat w tym dniu komisję i dobrze byłoby, aby z rada się Panią Wicemarszałek spotkała, ale przekazano mi, że ma bardzo napięty program i jeżeli mam życzenie to zaprasza na godz. 13.00. Uzyskałam też informację, że zaproszony został Klub Radnych. Przykro mi było, że nie mogliśmy się spotkać tutaj w urzędzie.

Burmistrz:

Taka sytuacja  ma miejsca nie po raz pierwszy. Pan Senator pomija burmistrza i należy mu podziękować.

Sekretarz Gminy:

W gminie są dwa organy. Jeden jest uchwałodawczy bardzo ważny, ale również jest ten wykonawczy. Te dwa organy powinny z sobą współdziałać, a osoby zapraszające z zewnątrz przedstawicieli również powinny wziąć to pod uwagę.

Zastępca Burmistrza:

Dla mnie jest dziwne i można się tylko domyślać, dlaczego tak jest. Pan Senator Jurcewicz z panią Wicemarszałek był w Ząbkowicach Śl. Był na sesji w powiecie. Spotkał się ze Starostą, spotkał się z burmistrzem. Byli też w Ziębicach i z burmistrzami się spotkali, także było to zignorowanie władzy i osoby i właściwie mieszkańców.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Co spowodowało, że mamy zmianę prezesa Zarządu Budynków Mieszkalnych?

Burmistrz

Zarząd Budynków jest spółką i jest tam rada nadzorcza, która prezesa powołuje i odwołuje.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Ale rada ma prawo wiedzieć coś na ten temat.

Burmistrz:

Było odwołanie bez podania przyczyny.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

ZBM do życia powołała rada, a burmistrza ustanowiła przedstawicielem walnego zgromadzenia. Uważam, że to nie jest żadną tajemnicą, jeżeli jakiś zmiany występują.

Burmistrz:

Przecież pana informuję, że został odwołany. Jest tam rada nadzorcza i rada nadzorcza ma wnioski, a jak ktoś się nie zgadza może iść do sądu.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Można wiedzieć, kto pełni tę funkcję?

Burmistrz:

Powołany jest Pan Zygmunt Wołek.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Dziwi mnie, że przewodniczący Komisji Mienia nie ma prawa wiedzieć, kto zajmuje tak istotne stanowisko, bo się z tego tajemnicę robi.

Przewodnicząca Rady:

Z tego, co pamiętam to udzielane było absolutorium, czy dalej tak jest.

Burmistrz:

Tak. Jest to spółka z o.o.. Jest rada Nadzorcza, która prawo zna. Każda osoba nie tylko w spółce zatrudniona na podstawie powołania w każdej chwili może zostać odwołana bez podania przyczyn.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Ale nadzór z ramienia gminy nad tą spółką sprawuje pani jako Burmistrz. Dlatego się pytam jako osoba, która jest też w pewnym sensie decydentem. Rozumiem, że po zakończeniu roku, po podliczeniu zysku i strat są podejmowane decyzje i nie jest to jakąś tajemnicą.

Burmistrz:

Są to kompetencje Rady Nadzorczej, a nie Rady Miejskiej, ani Burmistrza.

Przewodnicząca Rady:

Odwołuje Burmistrz?

Burmistrz:

Nie. Robi to Rada Nadzorcza uchwałą.

Radna Anna Makowska:

Czy my moglibyśmy wystąpić z petycją do Zarządu Dróg Krajowych o zainstalowanie świateł na skrzyżowaniu w Przyrzeczeniu lub o zamontowanie lustra, ponieważ na drodze tej jest bardzo dużo wypadków i jest problem wyjazdu na drogę główną od strony Piławy.

Burmistrz:

Pewnie, że rada może. Proszę napisać wniosek, ja też się mogę pod nim podpisać. Są to drogi krajowe i nie są to nasze kompetencje. Jeżeli chodzi o drogę krajową to bliżej jest Niemcza i Niemcza niejednokrotnie występowała w tej sprawie i o ile pamiętam to rada poprzedniej kadencji też występowała w tej sprawie i chyba nawet odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Więcej uwag radni nie zgłosili.

Następnie rada 14 głosami „za”, bez głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących przyjęła wniosek radnej Anny Makowskiej.

 

Ad 8 „a” Uchwała w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Dzierżoniowskiemu w formie   przekazania środków pieniężnych na dofinansowanie zadań drogowych,

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Dzierżoniowskiemu w formie   przekazania środków pieniężnych na dofinansowanie zadań drogowych,

 

ZAŁĄCZNIK NR 6

W imieniu Komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej głos zabrała Anna Kuźmińska Przewodnicząca Komisji, która poinformowała, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

 

W imieniu  Komisji Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodnicząca Komisji , który poinformował, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

W imieniu Koalicyjnego Klubu Radnych „ Nasza Piława” głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodniczący Klubu, który poinformował, że klub radnych również pozytywnie zaopiniował projekt uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Dzierżoniowskiemu w formie   przekazania środków pieniężnych na dofinansowanie zadań drogowych,

 

Radni nie zgłosili żadnych uwag.

Następnie  rada w głosowaniu 14 głosami „za” , bez głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących  podjęła : UCHWAŁĘ NR 14/VI/2011

                                                                                                                ZAŁĄCZNIK NR 7

 

Ad. 8 „b” Uchwała w sprawie: ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych na terenie miasta Piława Górna.

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych na terenie miasta Piława Górna.

                                                                                                                ZAŁĄCZNIK NR 8

 

W imieniu  Komisji Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodnicząca Komisji , który poinformował, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

 

W imieniu Koalicyjnego Klubu Radnych „ Nasza Piława” głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodniczący Klubu, który poinformował, że klub radnych również pozytywnie zaopiniował projekt uchwały.

 

Radni nie zgłosili żadnych uwag.

Następnie  rada w głosowaniu 14 głosami „za” , bez głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących  podjęła : UCHWAŁĘ NR 15/VI/2011

ZAŁĄCZNIK NR 9

Ad. 8 „c’ Uchwała  w sprawie: zgody na utworzenie na terenie Gminy Piława Górna podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „ INVEST – PARK”.

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: zgody na utworzenie na terenie Gminy Piława Górna podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „ INVEST – PARK”.

 

ZAŁĄCZNIK NR 10

 

W imieniu  Komisji Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodnicząca Komisji , który poinformował, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

 

W imieniu Koalicyjnego Klubu Radnych „ Nasza Piława” głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodniczący Klubu, który poinformował, że klub radnych również pozytywnie zaopiniował projekt uchwały.

 

Radni nie zgłosili żadnych uwag.

Następnie  rada w głosowaniu 14 głosami „za” , bez głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących  podjęła : UCHWAŁĘ NR 16/VI/2011

ZAŁĄCZNIK NR 11

 

Ad. 8 „d” Uchwała w sprawie: przyznania pierwszeństwa dotychczasowym dzierżawcom w nabyciu nieruchomości, stanowiących własność Gminy Piława Górna.

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: przyznania pierwszeństwa dotychczasowym dzierżawcom w nabyciu nieruchomości, stanowiących własność Gminy Piława Górna.

                                                                                                              ZAŁĄCZNIK NR 12

 

W imieniu  Komisji Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodnicząca Komisji , który poinformował, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

 

W imieniu Koalicyjnego Klubu Radnych „ Nasza Piława” głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodniczący Klubu, który poinformował, że klub radnych również pozytywnie zaopiniował projekt uchwały.

 

Radni nie zgłosili żadnych uwag.

Następnie  rada w głosowaniu 14 głosami „za” , bez głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących  podjęła : UCHWAŁĘ NR 17/VI/2011

ZAŁĄCZNIK NR 13

Ad. 8 „e” Uchwała w sprawie: zgłoszenia kandydata na członka Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: zgłoszenia kandydata na członka Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

                                                                                                                ZAŁĄCZNIK NR 14

 

Radna Dorota Czyżyk:

Wydrukowałam sobie rozporządzenie, w którym mówi się o szczegółowych warunkach ogłaszania konkursów na członków kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Proszę powiedzieć, jakie kryteria są w Regionalnej Izbie Obrachunkowej przyjęte, jeżeli chodzi o konkurs na stanowisko członka kolegium , bo w jednym zgłasza organ jednostki samorządu terytorialnego, a w  innym inaczej się to odbywa. Co jest przyczyną takiego postępowania? Druga sprawa, to § 5 ust. 2 mówi, że w przypadku ogłoszenia konkursu na stanowisko członka kolegium zgłaszanego przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego oferty kandydatów zawierające dokument zawierający ogłoszenie o konkursie składają tylko organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego po 30 dniach od ukazania się ogłoszenia. Czytając to dosłownie nie mamy dokumentów, żeby zgłosić ofertę. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego tak się to odbywa i dlaczego tak, a nie inaczej. Czy ewentualnie były inne kandydatury?

Burmistrz:

Jest to późno, ale tylko, dlatego, że ta pani sama nie wiedziała, czy to ma być uchwała, czy też wystarczyłyby referencje. Zastępca Skarbnika jechała do RIO ze sprawozdaniami i ta Pani z Regionalnej Izby Obrachunkowej osobiście taką uchwałę przygotowała i ją przedstawiła, więc to nie jest nasz wymysł. To jest dokument zatwierdzony przez prawników Regionalnej Izby Obrachunkowej. Powiem jeszcze, ze w urzędach literalnie przepisów się nie czyta, bo bywa tak, że kolejny artykuł wyklucza zastosowanie tego, który zapisany był wcześniej.

Skarbnik Gminy:

Ta uchwała jest firmowana przez panią Agatę, ale jak gdyby całość wyszła z Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Radna Dorota Czyżyk:

My nie zgłaszamy osoby tylko ofertę, a my oferty nie widzieliśmy. Mamy tylko informację napisaną w załączniku do projektu uchwały. Ja wierzę, że pani Ewa Zarzecka jest znana

i zdecydowała się przystąpić do konkursu, ale więcej informacji należałoby tutaj umieścić. My naprawdę też chcemy, żeby gmina miała jakieś wsparcie w RIO, ale dla mnie jest to trochę za mało. Pierwszy raz podejmujemy taką uchwałę i wydaje mi się, że ta pani powinna do nas przyjechać, żeby się zaprezentować i odpowiedzieć na nasze pytania.

Burmistrz:

Ja pani więcej nic nie dopowiem. Będzie dobra wola albo nie. To Państwo zadecydujecie. Ja też uważałam, że referencje, czy opinia są wystarczające, ale widać nie jest wystarczająca. Ja nie widzę przeszkód, ufam swoim pracownikom, którzy z tą osobą współpracowali i myślę, że nie należy utrudniać. Jeżeli pani uważa inaczej, to Pani inaczej zrobi.

Radny Krzysztof Bielawski:

Wydaje mi się, że dla nas jest to czysta formalność, bo my nie mamy żadnego interesu w tym. Ta Pani, jeżeli zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

i Administracji musi spełnić jakieś kryteria to ona będzie musiała dopilnować żeby wszystko było dopięte jak to się mówi „ na ostatni guzik”. To nie jest jakaś osoba z „łapanki” tylko jest to osoba, która jest zatrudniona w RIO. Wydaje mi się, że tu nie ma, nad czym dyskutować. Ona w naszym interesie nie będzie występować a jest to tylko zwykła grzeczność z naszej strony. Przecież nikt z nas nie ma do tej Pani żadnych minusów ani plusów, bo jej nie znamy, z nią nie współpracujemy i dla rady nie będzie żadnych konsekwencji z tego tytułu, że zgłaszamy. Jest to nasza dobra wola, takie jest moje zdanie.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Projekt tej uchwały był prezentowany na komisji mienia i osobiście byłem za udzieleniem poparcia tej Pani, ale z tematem się przespałem. My ewidentnie popieramy osobę, której jako radni nie znamy. Ja nie przeczę, że bardzo fajnie się współpraca układała i to , że pani na rękę idzie urzędowi w pewnych sprawach i na pewno jest kompetentna. Mnie się zdaję , że jest to kwestia sumienia. Kandydować mogą ludzie z terenu całego kraju i czy my przypadkiem nie zamykamy drogi, komu innemu np. z naszego powiatu, bo zgłaszamy konkretną osobę.

Skarbnik Gminy:

Pani Zarzecka wyraziła wolę żeby przyjechać, ale na komisji padło stwierdzenie, że nie ma takiej potrzeby. Kontaktowała się telefonicznie i powiedziałam, że nie ma takiej potrzeby.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Kiedy odbędzie się ten konkurs?

Radna Dorota Czyżyk:

Chodzi mi o to, że w rozporządzeniu są dwa terminy składania dokumentów tj. 14 dni i 30 dni. 30 dni jest dla tych jednostek samorządu terytorialnego, które zgłaszają. Nie znalazłam informacji, w jakich przypadkach zgłaszają jednostki stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, a jakich nie.

Burmistrz:

Ja pani nie odpowiem na to pytanie.

Radny Krzysztof Bielawski:

Te wszystkie jakieś sprawy, które tutaj radna Czyżyk chce rozpatrywać, to wydaje mi się, że będzie komisja jakaś konkursowa, która będzie miała oferty z naszego terenu i całej Polski. Absurdem jest teza, że nasza  uchwała  zgłaszająca tą Panią do  konkursu, będzie blokować drogę innym osobom do startu w konkursie. Ja tu nie widzę żadnego problemu. Jest to wolny konkurs , możemy zgłosić , ale nie musimy. Nie ma przymusu.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Komisja Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Klub radnych uchwałą się nie zajmował.

Radny Dariusz Madejski:

Jeżeli jest to otwarty konkurs, to każda osoba ma prawo się zgłosić. To jest pierwsza sprawa. Skoro zgłosiła się tylko ta Pani to znaczy, że z naszego terenu nikogo więcej nie ma. Jest to sprawa indywidualna każdego i nie ma, co się rozwodzić nad tym godzinę tylko przejść do głosowania i myślę, że tu nic dodać, nic ująć w tym temacie.

Skarbnik Gminy:

Na pewno nikomu nie zamykamy drogi, jeżeli chodzi o konkurs, liczba jest nieograniczona

i wygra najlepszy.

Radna Dorota Czyżyk:

Moim zamiarem było wyjaśnienie, dlaczego rada powinna podjąć uchwałę, czy nie powinna podjąć uchwały w kwestii zgłoszenia kandydata do kolegium, bo takich wyjaśnień nie znalazłam w uzasadnieniu ani w rozporządzeniu. Ja rozumiem, że się współpracuje dobrze

i chwała za to, ale mimo wszystko, tej wiedzy dalej nie mamy, dlaczego gmina powinna zgłosić kandydata do RIO.

Burmistrz:

Pani jest skrupulatna i prosiłam Panią o to, że jeżeli ma pani zapytania, to proszę złożyć na piśmie, bo chyba nie czyta Pani materiałów na sesję z dnia na dzień. Jeżeli są jakieś uwagi, można je wcześniej wyjaśnić. Ja nie uważam się za alfę i omegę, i też potrzebuję czasu, aby

w pewnych sprawach zasięgnąć opinii.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Wnoszę o przegłosowanie projektu.

Innych uwag radni nie zgłosili.

Następnie rada w głosowaniu 8 głosami „za” , bez głosów przeciwnych i 6 głosach wstrzymujących podjęła UCHWAŁĘ NR 18/VI/2011

 

ZAŁĄCZNIK NR 15

 

Ad. 9 Ogłoszenia i informacje.

Przewodnicząca Rady:

Odczytała Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego

 

ZAŁĄCZNIK NR 16

 

Sekretarz Gminy:

Ustawa nakazywała uchwalenie uchwały. Natomiast w roku 2010 po raz pierwszy wskazano termin. Chociaż nie do końca było jasne ze szkoleń, na które jeździliśmy, bo nie wiadomo było czy to jest termin finalny, czy termin instruktażowy. Ze względu na sytuację wyborczą do 31 listopada ta uchwała nie została podjęta. Zadzwoniłem do wojewody, bo to nie tylko nasza gmina, bo tych gmin jest sporo. Służby wojewody również zastanawiały się czy to był termin instruktażowy, ale doszli do wniosku, że nie i dlatego ta uchwała została uchylona. Kadencja Rady skończyła się 12 listopada, a ostatnia sesja była 10 listopada. Zadanie będzie realizowane na podstawie ustawy.

Przewodnicząca Rady:

Odczytała pisma:

- Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu

                                                                                                              ZAŁĄCZNIK NR 17

 

- Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu

 

ZAŁĄCZNIK NR 18

 

- Pismo Wojewody Dolnośląskiego w sprawie kontroli problemowej

 

ZAŁĄCZNIK NR 19

 

- pismo Pani Alicji Bodzioch

                                                                                                             ZAŁĄCZNIK NR 20

 

Radny Krzysztof Bielawski:

W poprzedniej kadencji był taki zwyczaj, że radni składali się po parę groszy i w razie potrzeby były jakieś pieniądze na kwiaty, mszę czy inne wydatki. Zbierane było po 10 zł, ale być może w tej kadencji będzie to inna kwota.

Burmistrz:

Miasto Piława Górna nie ma miasta partnerskiego, chociaż przyjaźnimy się z wieloma miastami. Od półtora roku trwają rozmowy z miastem Borne w Holandii. Ta korespondencja była możliwa dzięki temu, że Pan Stanisław Pelczar przedstawicieli Borne gości i dlatego pomyśleliśmy, że może ta współpraca rozszerzy się na rzecz naszego miasta. Burmistrz Borne zaprosił do siebie  cztery osoby. W związku z tym chciałam poinformować, że w miesiącu marcu pojedzie delegacja , którą reprezentować będę ja jako Burmistrz, Sekretarz Gminy, radny Stanisław Pelczar oraz dyrektorka Gimnazjum. Liczymy na to, że w tym roku dojdzie do wymiany młodzieży w okresie wakacyjnym.

Radny Krzysztof Bielawski:

Myślę, że też Państwo śledziliście na dobie informacje o wynagrodzeniach wszystkich burmistrzów, wójtów i starosty na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Chciałbym powiedzieć, że  Pan Starosta zarabia 12.540 zł; Pan Marek Piorun – 12.540, Pan Marek Chmielewski – 11.460; Pan Grzegorz Kosowski – 10.920; Pan Mirosław Obal 10.386; Pan Janusz Szpot – 10.270; Pan Ryszard Dźwiniel 9.934; Pani Zuzanna Bielawska – 8.830;. My jako radni, jeżeli chodzi o diety, to jesteśmy w kolejności drugą radą od dołu, natomiast, jeżeli chodzi o przewodniczących, to Piława Górna ma najniższe wynagrodzenie. Dobrze, że takie informacje są, ponieważ wtedy możemy porównać, jak to jest w innych gminach. 

 

 

Ad. 10 Zamknięcie sesji, ustalenie terminu następnego posiedzenia.

Na tym sesję zakończono, ustalono termin następnego posiedzenia na 29 marca 2011 roku o godz. 14.00.

 

Protokół sporządziła

J. Najwer                                                                                 Przewodnicząca Rady

 

                                                                                                   Halina Przepiórka

Biuletyn Informacji Publicznej administrator: Marcin Rybicki

Osoba odpowiedzialna za treść:
Data modyfikacji: 2011/04/08 10:59:59
Redaktor: Marcin Rybicki