Urząd Miasta w Piławie Górnej

szukaj >

PROTOKÓŁ NR IV/2010

Z SESJI RADY MIEJSKIEJ W PIŁAWIE GÓRNEJ

Z DNIA 28 GRUDNIA 2010 ROKU.

 

Miejsce posiedzenia -sala narad urzędu Miasta.

Rozpoczęcie posiedzenia -godzina 14.00.

Zakończenie posiedzenia -godzina 17.00

 

Ustawowy skład Rady Miejskiej w Piławie Górnej 15 radnych. Obecnych na posiedzeniu 14 radnych, co stanowi 93,33 % ustawowego składu rady.

Radni nieobecni:

1.Zuzanna Pelczar

 

      Obrady IV sesji Rady Miejskiej w Piławie Górnej otworzyła Halina Przepiórka Przewodnicząca Rady Miejskiej, stwierdzając jednocześnie kworum uprawniające radę do podejmowania uchwał.

 

Na sesji obecne były osoby oddelegowane z Urzędu Miasta oraz zaproszeni goście.

 

ZAŁĄCZNIK NR 1

 

W  posiedzeniu uczestniczyło 14  radnych zgodnie z listą obecności.

 

ZAŁĄCZNIK NR 2

 

W związku z powyższym po otwarciu sesji i przedstawieniu porządku obrad, co stanowiło punkt 1,2,3 porządek obrad obejmował:

4.Podjęcie uchwał:

a/ w sprawie: określenia jednostek budżetowych prowadzonych przez gminę Piława Górne, które utworzą rachunek dochodów własnych oraz ustalenia źródeł dochodów, ich przeznaczenia, sposobu i trybu sporządzania planu finansowego oraz dokonywania zmian

w tym planie i ich zatwierdzania,

b/ w sprawie: przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Piława Górna na lata 2011-2017,

- przedstawienie projektu uchwały przez Burmistrza Piławy Górnej,

- odczytanie uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawie opinii

o projekcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Piława Górna przedstawionej wraz z projektem uchwały budżetowej na rok 2011,

- dyskusja / po wyrażeniu woli zabrania głosu/,

- podjęcie uchwały

c/ w sprawie: uchwały budżetowej Gminy Piława Górna na rok 2011

- przedstawienie projektu uchwały budżetowej na rok 2011 przez Burmistrza Piławy Górnej,

- odczytanie uchwał Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu:

 ▪ w sprawie: opinii o przedłożonym przez Burmistrza Piławy Górnej projekcie uchwały budżetowej Gminy Piława Górna na rok 2011 wraz  z uzasadnieniem i materiałami informacyjnymi,

 ▪ w sprawie: opinii o możliwości sfinansowania deficytu Gminy Piława Górna przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na rok 2011,

- opinia stałych komisji rady,

- dyskusja / po wyrażeniu woli zabrania głosu/,

- podjęcie uchwały

d/ w sprawie: uchwalenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego

i wolontariacie na rok 2011 rok.

e/ w sprawie: nieodpłatnego przejęcia nieruchomości od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie na mienie Gminy Piława Górna.

f/ w sprawie: wyboru przedstawiciela do Zgromadzenia Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego „ ZGPD – 7”,

5. Zapytania i wnioski radnych.

6. Sprawy różne.

7.Zamknięcie sesji.

Ad. 4 „a” Uchwała budżetowych sprawie: określenia jednostek budżetowych prowadzonych przez gminę Piława Górne, które utworzą rachunek dochodów własnych oraz ustalenia źródeł dochodów, ich przeznaczenia, sposobu i trybu sporządzania planu finansowego oraz dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania,

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: określenia jednostek budżetowych prowadzonych przez gminę Piława Górne, które utworzą rachunek dochodów własnych oraz ustalenia źródeł dochodów, ich przeznaczenia, sposobu i trybu sporządzania planu finansowego oraz dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania.

Radna Dorota Czyżyk:

Proszę powiedzieć, czy ten projekt jest w wersji , którą omawialiśmy na komisji?

Burmistrz:

Tak, to jest ten sam projekt.

Radny Krzysztof Bielawski:

Wnoszę, aby wszystkie głosowania na sesji były głosowaniami imiennymi.

Przewodnicząca Rady:

Przejdziemy do przegłosowania wniosku radnego Krzysztofa Bielawskiego.

 

Następnie rada w głosowaniu 6 głosami „za”, przy 8 głosach przeciwnych, bez głosów wstrzymujących odrzuciła wniosek radnego Krzysztofa Bielawskiego.

 

W imieniu połączonych komisji rady głos zabrała Anna Kuźmińska Przewodnicząca Komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej, która poinformowała, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

W imieniu Koalicyjnego Klubu Radnych „ Nasza Piława” głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodniczący Klubu, który poinformował, że klub radnych również pozytywnie zaopiniował projekt uchwały w sprawie: określenia jednostek budżetowych prowadzonych przez gminę Piława Górne, które utworzą rachunek dochodów własnych oraz ustalenia źródeł dochodów, ich przeznaczenia, sposobu i trybu sporządzania planu finansowego oraz dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania.

Przewodnicząca Rady:

Odczytała projekt uchwały w sprawie: określenia jednostek budżetowych prowadzonych przez gminę Piława Górne, które utworzą rachunek dochodów własnych oraz ustalenia źródeł dochodów, ich przeznaczenia, sposobu i trybu sporządzania planu finansowego oraz dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania.

                                                                                                              

 ZAŁĄCZNIK NR 3

 

 

Następnie  rada w głosowaniu 14 głosami „za” , bez głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących  podjęła :

UCHWAŁĘ NR 8 /IV/2010

ZAŁĄCZNIK NR 4

Ad. 4 „b” Uchwała w sprawie: przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Piława Górna na lata 2011-2017.

 - przedstawienie projektu uchwały przez Burmistrza Piławy Górnej,

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Piława Górna na lata 2011-2017.

                                                                                                                  

ZAŁĄCZNIK NR 5

 

 - odczytanie uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawie opinii

   o projekcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Piława Górna

   przedstawionej wraz z projektem uchwały budżetowej na rok 2011,

Przewodnicząca Rady:

Odczytała opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

 

ZAŁĄCZNIK NR 6

 

 - dyskusja / po wyrażeniu woli zabrania głosu/,

Radna Anna Kuźmińska:

Wieloletni Plan powinien być spójny z budżetem na 2011. Przeanalizowałam sobie i kwotowo się zgadza na rok 2011 w autopoprawce , ale kwota 1.602.000 na wydatki majątkowe i ta sama kwota jest w planie wydatków majątkowych w budżecie gminy na 2011 rok natomiast zabrakło tutaj przynajmniej ja nie znalazłam zadania pn. utworzenie placu zabaw osiedle Młyńskie na kwotę 100 tys. Kwotowo się zgadza, ale zadania nie ma. Proszę wyjaśnić, z czego to wynika.

Skarbnik Gminy:

Zadanie, ponieważ realizacja zadania pn. „utworzenie placu zabaw Kopanica” nie było rozpoczęte w roku bieżącym  w związku z tym były poniesione wydatki i ma to odzwierciedlenie w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Natomiast plac zabaw na Osiedlu Młyńskim – zadanie rozpoczyna się w roku przyszłym i powinno się zakończyć w roku przyszłym, więc jest to roczne zadanie i nie może być w WPI.

Burmistrz:

Zapisane zadania to tak naprawdę są tylko planem, bo po ogłoszeniu przetargu kwoty przeważnie ulegają zmianom. Wieloletni plan musi być spójny z uchwałą budżetową. Chciałam również poinformować, że opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej może być opinią pozytywną, może być negatywna oraz może być pozytywna z uwagami. Od dwóch lat ta opinia jest bez uwag i jakby były jakieś nieścisłości to RIO w swojej opinii by nam zasygnalizowało.

Radna Anna Kuźmińska:

Na posiedzeniu komisji zadawałam dużo pytań, ale chciałam jeszcze to przeanalizować i takie pytanie mi się narzuciło. Nie mówię, że to jest źle.

Przewodnicząca Rady:

Zauważyłam, że wydatki Rady Miejskiej 4500 zł pozostałe to są diety. Rada w ciągu roku włącza się w różnego rodzaju imprezy o zasięgu lokalnym. Radni proszą o szkolenia i na ten temat zasięgnęłam opinii i koszty związane ze szkoleniami są bardzo duże i wydaje mi się, że te 4500 związane z działalnością rady są niskie. Proszę powiedzieć, czy jakby zdarzyło się , że jednak będzie brakowało  funduszy, czy zostanie przyjęty wniosek o zwiększenie tych środków.

Burmistrz:

Wydatki na obsługę rady w porównaniu do ubiegłego roku są niższe i tak ma być, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć wydatek związany z wypłatą diet radnym, materiały biurowe i szkolenia. W 2010 roku były większe wydatki, ponieważ było 20- lecie samorządu, wydany był album oraz zakupiono wiele drobnych rzeczy, dlatego w tym roku takich wydatków nie będzie. W sytuacji, gdy tych środków braknie, państwo zdecydujecie o ich zwiększeniu. Każdego roku są oszczędności na dietach, bo zdarza się, że radny nie uczestniczy w sesjach, czy komisjach, to te oszczędności też są środkami do wykorzystania przez radę. Proszę się nie obawiać, że zabraknie wam środków.

Radna Dorota Czyżyk:

Chodzi mi o te wydatki inwestycyjne, majątkowe typu place zabaw dla dzieci. Mamy zaplanowane na przyszły rok aż 3, w związku z tym mam takie pytanie, czy jeżeli się zdarzy, że ta uchwał a dzisiaj zostanie podjęta w takiej formie, w jakiej jest, bo rozumiem, że spieszy się nam, czy te zadania, jeżeli zostaną rozpoczęte szybko to rozumiem że tych pieniędzy nie da się ruszyć, czy przesunąć i wykorzystać gdzie indziej. Bo nie ukrywam 3 place zabaw w jednym roku dla mnie osobiście jest trochę za dużo. Ja rozumiem, że jeden jest rozpoczęty, bo zostały zrobione już jakieś plany, drugi już w ciągu jednego roku będzie zrobiony, trzeci z projektu. Nie mniej jednak są to kwoty dosyć duże 100 tys. 150 tys. projekt 70. Rozpoczęty plac zabaw na Kopanicy ja osobiście akceptuję i jestem za tym, aby był realizowany. Natomiast pozostałe tzn. ze środków zewnętrznych jest do zaakceptowania, ale ten na Osiedlu Młyńskim to warto byłoby się zastanowić czy nie ma silniejszej potrzeby na wykorzystać tych środków.

Burmistrz:

Na „Radosną szkołę”, jak już mówiłam składamy wniosek po raz drugi, będzie to dofinansowane ok. 70% przez państwo. Czy dostaniemy dofinansowanie to nie wiadomo, ale jak dostaniemy, to ten plac zabaw będzie służył w godzinach pracy szkoły. Jak Pani zauważyła, że plac na Kopanicy to rozpoczęta procedura , której nie zakończymy w 2011 roku, ponieważ 100 tys. nie jest wystarczającą kwotą na urządzenie placu zabaw. Jedno urządzenie zabawowe kosztuje ok. 50 tys. Nie uważam, że jest to rzecz zbędna wręcz przeciwnie. Placów zabaw w Piławie nigdy nie było oprócz huśtawki w parku. W ubiegłym roku zrobiliśmy plac zabaw przy ul. Limanowskiego niektórzy radni mogą powiedzieć, co się tam latem dzieje- przebywa tam mnóstwo dzieci. Place zabaw są potrzebne w Piławie Górnej. Jeżeli chodzi o plac zabaw na Osiedlu Młyńskim to powiem tyle, że będzie to robione na wniosek mieszkańców. Plac zabaw, który tam niby jest został rozjeżdżony przez samochody. Mieszkańcy nie wiem czy samowolnie czy z pozwoleniem wybudowali sobie garaże od strony boiska i przez to boisko dojeżdżają do swoich garaży i to jest niebezpieczne dla przebywających tam dzieci. Postanowiliśmy, że ogrodzimy ten teren, postawimy jedno urządzenie i będziemy przez kolejne lata to zadanie realizować. W tej chwili to nawet nie można tego nazwać boiskiem tylko pobojowiskiem. Nowy plac będzie ogrodzony a dookoła powstaną drogi dojazdowe do tych garaży. Urządzenia na placach zabaw też mają swoją ważność, ponieważ my odpowiadamy za bezpieczeństwo dzieci i musimy dokonywać przeglądów technicznych urządzeń a jak wiemy urządzenia są wykonane z drewna , które murszeje to musimy je wymienić. Powiem państwu, że mamy jeszcze jeden wniosek na urządzenie placu a głownie o miejsce do gry w piłkę w parku przy ul. Chrobrego.

Przewodnicząca Rady:

Zapisane jest zadanie priorytetowe w kolejnej kadencji związane z budową hali sportowej i jest przewidziane w planach 1 milion 200 tys. Proszę wyjaśnić, na co w dwóch pierwszych latach będą przeznaczone środki.

Burmistrz:

Projekty cały czas są i póki nie będzie ogłoszonego konkursu na dofinansowanie hal sportowych to wydatków żadnych nie będzie. Ostatnio byłam na spotkaniu Wydziału Sportu w Urzędzie Marszałkowskim powiedziano, że jest tylko 19 gmin, które nie mają hal sportowych i będą do tego dążyć, aby te 19 gmin dostało dofinansowanie. W jakiej formie na dzień dzisiejszy nie wiemy. To zadanie jest zapisane, dlatego bo gdy pojawią się możliwości pozyskania środków musimy wykazać to zadanie w WPI. Realizacja tego zadania zależy od pozyskanych środków z zewnątrz.

Przewodnicząca Rady:

Ale mogą być wykorzystane na nowe zadanie, jeżeli okazałoby się, że tych środków nie będzie.

Burmistrz:

Wieloletni plan nie jest sztywny w każdej chwili można dokonać w nim zmian.

Radna Anna Kuźmińska:

Chodzi mi o budynek na Placu Piastów Śl. 4, czy zaplanowane koszty na rok 2014 nie mogłyby być wykorzystane wcześniej. Zaplanowane jest 350 tys. na II i III etap renowacji placu Piastów Śl. Czy moglibyśmy uzyskać informacje, co będzie robione.

Burmistrz:

Na plac Piastów Śl. mamy dokumentację z pozwoleniem na budowę i świadomie podzieliliśmy te prace na 3 etapy wiedząc, że gminy nie stać na realizacje tego zadania jednorazowo. I etap został zrealizowany. II etap może okazać się, że zrealizujemy za mniejsze pieniądze niż zapisane w budżecie tj. 350 tys. zł. Po ogłoszeniu przetargu okaże się, jaka to będzie kwota. Planujemy również wystąpić do naszych kamieniarzy jak przy pierwszym etapie, żeby ewentualnie  przekazali nam kostkę kamienną , bo to też pomniejsza koszt zadania. Drugi etap polega na wymianie schodów pierwszych i drugich, wybrukowaniu alejek kostką, nowe ławki i ewentualne nasadzenia. Na środkowym placu jest najmniej pracy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany może przyjść do urzędu i obejrzeć sobie dokumentację. Jeżeli chodzi o budynek to Pl. Piastów, Śl. 4 , jeżeli Urząd Marszałkowski ogłosi konkurs, że gminy do 10 tys. mieszkańców będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na remont i dokumentację to wystąpimy do Państwa o dokonanie zmiany, bo musimy to robić. To nie jest tak, że zostało zadanie zaplanowane na 2014 i będziemy czekać do roku 2014.

Radny Krzysztof Bielawski:

Chciałbym Państwu zwrócić uwagę na zdolność kredytową gminy. Jest to bardzo istotna sprawa  i musimy mieć na uwadze, że możemy „ robić wszystko” , zaciągać kredyty. Projekt wieloletniej prognozy finansowej jak gdyby określa ramy, w jakich gmina może się poruszać, jeżeli chodzi o dochody i o wydatki. Tak jak w ubiegłej kadencji mieliśmy jako priorytet wykonanie kanalizacji i halę sportową to uważam, że w tej kadencji też powinniśmy mieć i mówię o dużych zadaniach, bo kosztorys na halę sportową opiewa na kwotę 12 milionów. W związku z tym, że jest bardzo poważny wydatek kosztorysowo. Ale jak pamiętamy druga inwestycja sztandarowa tzn. budowa kanalizacji zgodnie z kosztorysem miała kosztować ok. 5 milionów a udało się wykonać poniżej dwóch milionów. Jak zostaliśmy poinformowani, że nie otrzymamy dofinansowania na halę sportową to maksymalny koszt hali wyniósłby 9 milionów. Przy składnikach finansowania na poziomie 70 % z RPO plus 2 miliony z Totalizatora, czyli praktycznie za 700 tys. Piława Górna mogłaby mieć tą halę. Jest to nadal otwarty temat, ponieważ zdajemy sobie wszyscy sprawę, że dla społeczności piławskiej, dla naszych dzieci nadal jest to priorytet. Jest to problem ogromny, ponieważ w Piławie nie ma warunków do uprawiania sportu. Mamy  ORLIKA , który będzie ściągał tą młodzież w okresie letnim , natomiast w okresie zimowym nie mają dzieci gdzie rozwijać swoich zainteresowań sportowych Dzieci i młodzież, gdy mają zaplecze i mogą rozwijać w sobie zainteresowanie sportem to wówczas nie mają ochoty na wyładowywanie nadmiaru energii w niepożądanych kierunkach tylko w sporcie. Reasumując powiem tak. Musimy mieć na uwadze to, aby zachować  zdolność kredytową, bo jak przyjdzie moment , że będziemy mogli tą halę zacząć budować to żeby się nie okazało , że mamy możliwości a nie mamy środków własnych.

Radna Anna Kuźmińska:

Zwróciłam uwagę w wieloletniej prognozie na wzrost wynagrodzeń. Być może się pomyliłam, ale zauważyła bardzo duży wzrost w stosunku do roku 2010. Proszę nam to wyjaśnić.

Skarbnik Gminy:

Są to wynagrodzenia w skali gminy i najwyższe podwyżki wynagrodzeń są przewidziane dla nauczycieli, nie dotyczy to tylko urzędu. W wieloletniej prognozie są planowane koszty związane z funkcjonowaniem jednostek samorządu terytorialnego. Jak mówiłam na komisjach zabezpieczone jest to, co wynika z przepisów prawa.

Przewodnicząca Rady:

Czy są jeszcze jakieś uwagi. Nie widzę, w związku z tym proszę o stanowisko  połączonych komisji rady.

 

W imieniu połączonych komisji rady głos zabrała Anna Kuźmińska Przewodnicząca Komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej, która poinformowała, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

W imieniu Koalicyjnego Klubu Radnych „ Nasza Piława” głos zabrał Tadeusz Chrzanowski Przewodniczący Klubu, który poinformował, że klub radnych również pozytywnie zaopiniował omawiany projekt uchwały.

 

 - podjęcie uchwały

Następnie rada w głosowaniu 9 głosami „za”, przy 4 głosach wstrzymujących bez głosów przeciwnych podjęła

 

UCHWAŁĘ NR   9 /IV/2010

 ZAŁĄCZNIK NR 7

 

 

Ad 4 „c” Uchwała w sprawie: uchwały budżetowej Gminy Piława Górna na rok 2011

- przedstawienie projektu uchwały budżetowej na rok 2011 przez Burmistrza Piławy Górnej,

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały budżetowej Gminy Piława Górna na rok 2011 wraz z uzasadnieniem i autopoprawką.

 

ZAŁĄCZNIK NR 8

 

- odczytanie uchwał Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu:

 ▪ w sprawie: opinii o przedłożonym przez Burmistrza Piławy Górnej projekcie uchwały budżetowej Gminy Piława Górna na rok 2011 wraz  z uzasadnieniem i materiałami informacyjnymi,

Przewodnicząca Rady:

Odczytała opinię RIO we Wrocławiu w sprawie: opinii o przedłożonym przez Burmistrza Piławy Górnej projekcie uchwały budżetowej Gminy Piława Górna na rok 2011 wraz  z uzasadnieniem i materiałami informacyjnymi,

 

ZAŁĄCZNIK NR 9

 

▪ w sprawie: opinii o możliwości sfinansowania deficytu Gminy Piława Górna przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na rok 2011,

Przewodnicząca Rady:

Odczytała opinię RIO we Wrocławiu w sprawie: opinii o możliwości sfinansowania deficytu Gminy Piława Górna przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na rok 2011,

 

ZAŁĄCZNIK NR 10

 

- dyskusja / po wyrażeniu woli zabrania głosu/,

Przewodnicząca Rady:

Proszę przedstawić stanowisko połączonych komisji oraz stanowisko Klubu Radnych.

 

W imieniu połączonych komisji rady głos zabrała Anna Kuźmińska Przewodnicząca Komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej, która poinformowała, że członkowie połączonych komisji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały budżetowej na rok 2011.

 

Przewodniczący Klubu Radnych Tadeusz Chrzanowski:

Optowałem na ostatnim posiedzeniu za przyjęciem tego budżetu a głównie było spowodowane to tym, że ze strony Pana Sekretarza usłyszałem, że jakoby jest to wymóg ustawowy , że jeszcze w tym roku nowa rada ma przyjąć budżet, a to nie jest do końca prawdą. Mamy przykład w Bielawie i Pieszycach , że budżety na 2011 rok nie zostały uchwalone. Mamy  kilku radnych nowych a w miesiącu grudniu rada została zasypana dokumentami. Materiał obszerny a czas krótki, dlatego stanowisko klubu jest takie, aby szczegółowo jeszcze przeanalizować, przedyskutować projekt budżetu w oparciu o istniejące projekty , które już są w toku , a które na czas okres tego głosowania i tej ważności żeby nie przepadły i czy wszystkie te zadania, które są w projekcie budżetu na rok przyszły będą faktycznie realizowane. Dlatego też w imieniu klubu wnoszę po przyjęciu i wcześniejszym rozpoznaniu przez komisje przyjąć uchwałę budżetową po nowym roku.

Sekretarz Gminy:

Ja nie zabierałem głosu w sprawie uchwalenia budżetu.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

To źle usłyszałem, ale ta wypowiedź z Pana ust padła.

Burmistrz:

Nie zgadzam się z tym, co radny mówił. Budżet został w terminie przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej i Państwu. W terminach otrzymaliśmy opinie. W wymaganych terminach przedstawialiśmy Państwu zarówno prognozę jak i projekt budżetu. Jak dobrze wiemy do 15 listopada jest przedstawienie a do końca grudnia uchwalenie budżetu. To, że inne gminy nie uchwalały to ustawowo muszą być przyczyny do tego żeby nie podjąć uchwały. Może nie dostały opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej , bo z wieloletnią prognozą finansową było bardzo dużo problemów. Nie będę się odnosić do innych gmin, ale do naszej gminy. My dochowaliśmy wszystkich procedur związanych z opracowaniem i przedłożeniem projektu uchwały budżetowej . Na ostatnim posiedzeniu komisji Państwo wydaliście pozytywną opinię o projekcie uchwały budżetowej. Były zapytania radnych i prosiliśmy państwa, że gdyby były jakieś wątpliwości to można jeszcze do sesji przyjść i będziemy odpowiadać na pytania, ale żadne pytania do sesji nie wpłynęły. Ja osobiście nie widzę podstaw żebyśmy nie uchwalali tego budżetu, bo to praca Pani Skarbnik i nas wszystkich. Informowaliśmy państwa o wszystkich szczegółach, była omawiana każda strona, były odpowiedzi na Państwa wszystkie pytania. Na dzisiejszej sesji spotkaliśmy się, aby wszystko dopiąć na „ostatni guzik”. Tutaj jest akurat taka sytuacja, że Klub radnych składa się z 10 radnych, którzy są w opozycji i jeszcze powstaje klub tych samych radnych, którzy mają odmienne zdanie. Państwo macie większość i zrobicie to, co będziecie chcieć. Ja uważam, że żadnej przyczyny merytorycznej, formalnej ani prawnej w tym momencie nie ma.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Ja absolutnie nie zarzucam, że procedury i terminy ze strony kierownictwa zostały niedotrzymane w jakiś sposób. Mówię tylko o tym, że jest grupa radnych, którzy w tym krótkim czasie mimo dyskusji na komisjach nie mieli wystarczająco dużo czasu żeby te materiały przeanalizować. A druga sprawa jest taka, że jest to tylko wniosek klubu a jak będzie ta kwestia wyglądała po dyskusji, która na dobrą sprawę w tej chwili się zaczyna i będziemy widzieć. Jeżeli wątpliwości zostaną rozwiane w trakcie dyskusji to nie widzę problemu, aby ten budżet przyjąć.

Zastępca Burmistrza:

Chciałam tylko powiedzieć, że w moim odczuciu Przewodniczący klubu nie wyraził opinii w sprawie projektu uchwały budżetowej tylko opinię w sprawie jakby wątpliwości, co do tego, kto jak się zapoznaje z budżetem.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Akurat moja wypowiedz ściśle wiążę się z projektem tutaj przedstawionego projektu budżetu, mówię o wątpliwościach radnych. W toku dyskusji, która się zaczęła takie wątpliwości ze strony radnych Klubu Koalicyjnego na pewno usłyszymy. Jeżeli zostaną rozwiane, nie mówię o szczegółach, bo te szczegóły dopiero usłyszymy.

Przewodnicząca Rady:

Na promocję zaplanowane jest 63 tys. Proszę powiedzieć, na co ta kwota zostanie rozdysponowana.

Skarbnik Gminy:

Są zwiększone wydatki, które wynikają  z potrzeb gminy, ale również w związku z  klasyfikacją budżetową. Poprzednie wydatki związane typowo z promocją, czyli prasa, media były finansowane z wydatków urzędu, w tej chwili jest to przesunięte do wydatków na promocję. Promocja obejmuje wydatki związane ze współpracą z miastami partnerskimi. Żeby się promować to wszystko kosztuje, każdy folder, każda ulotka, sprawy związane z logo.

Burmistrz:

Na promocję 4 lata temu było przeznaczonych 4000 zł. Później zwiększono do kwoty 30 tys. i jak Państwo sami widzicie, ta promocja jest realizowana poprzez albumy,widokówki, gazetkę i inne gadżety, bo promocja na tym polega. Miasto musi zaistnieć.

Radna Anna Kuźmińska:

Chciałam się odnieść do moich wypowiedzi poprzednich, kiedy mówiłam o wieloletnim planie i popieram wniosek radnego Chrzanowskiego, że powinniśmy mieć więcej czasu na przeanalizowanie budżetu tym bardziej, że mój głos w dyskusji, jeżeli chodzi o wydatki, bo nie jest zaplanowany żaden remont w Gimnazjum. Pani Burmistrz zasugerowała, że nie powinnam się odzywać. Jestem przedstawicielem szkoły i jak najbardziej powinnam się odzywać. Jestem przedstawicielem mieszkańców ulicy, na, której mieszkam, dlatego uważam, że jeżeli mamy się obracać w kwotach, które mamy tutaj zaplanowane i ja tutaj nie chcę wzrostu planu kwot tylko przeniesienia na poprawę warunków i pracy i warunków uczenia się dzieci. Tak jak radny Bielawski mówił o przeniesieniu urzędu do ośrodka zdrowia na ul. Piastowskiej tak też myślę, że warunki pracy dla pracowników gimnazjum i uczniów też jest ważne. Dlatego taki wniosek żeby centralne ogrzewanie jednak było zrealizowane w tym roku, ponieważ nie ma go ani w planie wieloletnim ani w planie budżetu. Usłyszałam, że jest to jednoroczne zadanie. 42 tys. jest ujęte to 48 tys. zł to nie jest aż taki duży koszt jak np. Pani radna Czyżyk zauważała 100 tys. na plac zabaw. Uważam, że nie stanie się nić jak w tym roku tych prac nie zrobimy. Takie jest moje zdanie i takie mam prawo mieć zdanie. Proponuję, aby przesunąć termin uchwalenia tego projektu. Jesteśmy nową radą. Radni z Dzierżoniowa mieli szkolenie. Ja nie jestem księgową i chciałabym mieć takie szkolenie przed analizą budżetu i o to proszę.

Radny Krzysztof Bielawski:

Rozmawialiśmy o 63 tys. zł na promocję miasta. Wczoraj był uchwalony budżet dla Wrocławia i padła taka informacja, że budżet na promocję miasta Wrocławia wynosi 20 milionów złotych. Chciałbym się odnieść jeszcze do Gimnazjum w Piławie Górnej i powiem tak, żadna jednostka w gminie nie jest traktowana po macoszemu. W ubiegłej kadencji na początku komisja mienia zrobiła przegląd w jednostkach i patrzyliśmy na różne wieloletnie braki i w poprzedniej kadencji udało się wszystko zrobić. Nie zgadzam się z taką postawą, którą reprezentuje Pani radna Kuźmińska, że już teraz szybko natychmiast. Spokojnie , skoro Pani Burmistrz tutaj sugerowała, że jak będzie taka sytuacja  i będą uwolnione jakieś środki to, to zrobimy. Jeżeli do tej pory w miarę wszystko tak funkcjonuje. Jest to ogrzewane dzieci nie marzną. Jak będzie pilna potrzeba , że coś siądzie to nigdy nie było z naszej strony jakiejś negatywnej decyzji w sprawie pomocy. Nikt tutaj też nie zaprzeczy , ze sanitariaty w gimnazjum były tutaj z poprzedniej epoki. Byliśmy na wizytacji , wszystko oglądaliśmy i na dzień dzisiejszy sprawa jest rozwiązana i możemy mieć satysfakcję , ze dzieci i pracownicy gimnazjum mogą korzystać z sanitariatów w godnych warunkach. W między czasie wiem, że w gimnazjum wiele rzeczy się robiło, jeżeli chodzi o wymianę okien i nie można powiedzieć , że nic się nie robiło to teraz proszę będziemy robić tam. Są jednostki, ale nie można jednocześnie wszystkiego robić. Jeżeli jest taki cykl, że najpierw gimnazjum, później przedszkole w tym roku podstawówka, bo tak było ustalone. W przyszłym roku przyjdzie pora na gimnazjum i będzie też jakaś znacząca kwota przeznaczona. Wydaje mi się, że jak jest 200 tys. rocznie przekazywane na najpilniejsze sprawy to jest to dobry kierunek. Ten projekt budżetu to nie jest tylko praca pani Skarbnik i Pani Burmistrz, ponieważ tą procedurę sami uchwalaliśmy i to trwa od jakiegoś czasu. W projektowaniu budżetu biorą udział dyrektorzy jednostek, księgowi jednostek to nie jest tak, że sobie ktoś dzisiaj tutaj  coś pokazał a my dyskutujemy. To jest praca szeregu ludzi a to, co dzisiaj mamy jest uwięczeniem tej pracy. Jeżeli ktoś mówi, że nie doczytał,że nie zapoznał się z całym materiałem to ja powiem tak- jak ktoś chce się zapoznać to się zapozna, a jak nie chce się zapoznać to się nie zapozna czy to będzie miesiąc, czy to będzie rok.

Skarbnik Gminy:

My nie patrzymy na budżet tylko przez pryzmat jednej szkoły, my patrzymy na budżet  gminy. Ja nie chcę tutaj wchodzić w szczegóły, ale muszę to powiedzieć. Tak jak Pani jako były dyrektor nie złożyła takiego wniosku przed sporządzaniem budżetem. Ten wniosek tak naprawdę był nam potrzebny, ale wpłynął po terminie, żeby ująć go w projekcie, ponieważ nie nadawało się nic - to nie znalazło odzwierciedlenia w budżecie tegorocznym ani w WPF. To jest pierwsza sprawa. Druga sprawa to budżet to nie jest sama opinia to jest coś, na czym my pracujemy, ale zmiany wchodzą i tak jak Pani Burmistrz wspominała na komisjach, będą większe środki, będzie taka potrzeba, będziemy zwiększać budżet. W tej chwili jest to wszystko dopasowane do możliwości finansowych gminy. Każde zadanie czy też wydatek zgłoszony do budżetu, a z tego, co mi wiadomo żaden radny nie złożył wniosku musi mieć określone źródło finansowania. Gdybym ja chciała w tej chwili wpisać wydatki do gimnazjum to ja obcinam wydatki w gimnazjum, bo nie ma możliwości takiej żeby 50 tys. włożyć w wydatki gimnazjum, bo komu mam zabrać? To jest pierwsze pytanie. Dlatego to jest zapisane w takich realistycznych kwotach i to, co możemy realistycznie finansować. Czy będą jakieś środki zewnętrzne? Staramy się o te środki i  na pewno będą uwzględniane. W tej chwili takiej możliwości nie ma. Ostatnia sprawa. Ustawa o finansach publicznych wyraźnie mówi budżet należy uchwalić do 31 grudnia, w szczególnych przypadkach jest dopuszczalne uchwalenie go w innym terminie. Czy tym szczególnym przypadkiem jest niewiedza rady? Uważam, że nie, dlatego, że startując na funkcję radnego wszyscy sobie zdawali sprawę z tego, co jest tutaj do zrobienia. Nie uchwalenie budżetu nie załatwia sprawy też do końca, ponieważ i tak ten projekt obowiązuje. My z tym projektem nie zrobimy rewelacji ani za miesiąc ani za, dwa, że  nagle wpiszemy milion złotych do budżetu więcej po stronie dochody, bo ja się pod takim budżetem nie podpiszę i zwiększymy wydatki. Nie ma możliwości. Są wydatki sztywne na poziomie 80 %, którymi musimy zabezpieczyć wynagrodzenia i pochodne, to są dotacje i nie ma możliwości w tej chwili żeby wciskać czy powiedzmy zawalać sobie budżet przez 50 tyś. zł w gimnazjum żeby jednostki podległe gminie nie mogły normalnie pracować a taką normalnością jest budżet gminy. Jednostki wiedzą, na czym pracują, bo w tej chwili, co się dzieje – nic nie robimy,  dopóki radni nie zapoznają się z budżetem, czy założeniami do budżetu. Ja wszystko rozumiem, że to był krótki czas. My też mieliśmy krótki czas. Uważam, że ta uchwała treścią i zawartością nie różni się od poprzednich. Być może dla nowo powołanych radnych to tak, ale dla większości nie stanowi żadnego problemu ze zrozumieniem. Nikt do mnie się nie zgłosił, bo taka propozycja padła na komisjach, że jak ktoś czegoś nie rozumie może przyjść do mnie indywidualnie i poświęcę mu tyle czasu ile będzie potrzeba, aby go przekonać do tego budżetu. Przykrym jest, że radny nie ma zdania, bo jeżeli jest na nie to, ja to rozumiem i radny podaje argumenty na nie. Jeżeli jest na tak to rozumiem, że na tyle ten budżet jest wymowny, że wszystko z tego budżetu rozumie. Jeżeli ktoś chciał się zapoznać z tym budżetem zapoznał się. Jeżeli jakiś pojęć nie rozumiał trzeba było przyjść zapytać, bądź złożyć zapytanie na piśmie. Natomiast głosowanie na nie, bo czegoś nie doczytałem uważam, że nie powinno mieć miejsca.

Radna Anna Kuźmińska:

Sprawa mnie dotyczy, bo ja byłam dyrektorem do 20 listopada. W miesiącu wrześniu projekt do budżetu jak pamiętam, nie mam dokumentów, ale było to 48 tys. na naprawę centralnego ogrzewania i kwota ta została zatwierdzona ona była umieszczona w zadaniach majątkowych. Pani Skarbnik nas prosiła żeby coś takiego zrobić. Też to było dla nas nowe. Przedszkole zostało wpisane, 7 października zostało złożone. Ja nie mówię tak jak Pan radny Bielawski,że jeżeli się coś stanie to będzie zrobione. Uważam, że już się dzieje i mówiłam to na komisjach, bo jest zimno w niektórych klasach i na sali gimnastycznej. Mam opinię specjalisty, który to wycenił i powiedział, że nic z tego nie będzie, bo jest tam stara instalacja. Samo odpowietrzanie nic nie daje. Ja rozumiem, że musimy się trzymać planu wydatków majątkowych na 2011 rok. Ja nie chcę dodatkowych pieniędzy. Ja zaproponowałam, aby się ewentualnie zastanowić nie, dlatego, ze tego nie doczytałam, bo nie jest to jednoosobowa decyzja. To nie jest moje widzimisie. Wiem, że okna były wymieniane w jednej szkole i drugiej i w przedszkolu. Moje zdanie jest takie, że coś mogłoby poczekać, uważam, że można byłoby to w tym roku zrobić. To jest moja propozycja zmiany i jeżeli Państwo uważacie, że nie ma takiej potrzeby, bo znajdą się pieniądze w ciągu roku.

Burmistrz:

Co roku składamy wniosek o rezerwę oświatową 0,6% . Powiedzieliśmy, że będzie to zrobione. Jestem w szoku, że pani jako była dyrektor w grudniu informuję burmistrz i radę, że w gimnazjum nie działa ogrzewanie. Proszę pani sezon zimowy zaczyna się od października. Przez cały rok nie wpłynęło żadne pismo w tej sprawie. W tym roku była jeszcze rada, która zwiększała pani środki na wymianę okien w szkole. Występowała pani o wymianę drzwi, ale ani razu Pani nie informowała o centralnym ogrzewaniu. Więc proszę nie mówić. Powiem jeszcze państwu, bo powinniście wiedzieć, że ustawa z dnia 8 marca 1990 roku rozdział 6 Gospodarka finansowa „ projekt budżetu przygotowuje wójt, burmistrz, prezydent, bez zgody wójta rada nie może wprowadzać w projekcie budżetu gminy zmian powodujących zwiększenia wydatków nieznajdujących pokrycia w planowanych dochodach lub zwiększenia planowanych dochodów bez jednoczesnego ustanowienia źródła tych dochodów”. Uważam, że dzisiaj to nie jest już czas na zmiany. Tak jak mówiliśmy do września są propozycje wszystkich jednostek do projektu budżetu. Proszę nie mówić, że możemy zrobić w budżecie rewolucję, bo my jej nie zrobimy. Państwo dzisiaj albo ten budżet uchwalicie albo nie. Centralne ogrzewanie należy modernizować po sezonie, bo dzisiaj nawet gdybyśmy to zapisali to i tak tego rozpocząć się nie da. Po sezonie zimowym tak. 50 tysięcy to ja Pani gwarantuję, że się znajdzie.

Radny Stanisław Bagiński:

Ja w sprawie tego ogrzewania. Może to nie jest wina instalacji tylko obsługującego to ogrzewania skoro nie grzeje tylko jeden pion.

Przewodnicząca Rady:

Czy są jeszcze uwagi i zapytania do projektu uchwały budżetowej? Skoro nie ma to ja ogłoszę przerwę przed uchwalenie budżetu.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

My to rozumiemy, ale uważam, że tu nie chodzi o zwiększanie wydatków. Mówimy o ewentualnych przesunięciach żeby ten problem rozwiązać. Dlatego mówię, że zabrakło czasu a mamy 10 radnych nowych i myślę, że jak cos zrobimy za 3-4 tygodnie to nic się nie stanie.

Przewodnicząca rady:

Ogłaszam przerwę.

Po przerwie wznowiono obrady.

Przewodnicząca Rady:

Bardzo proszę o kontynuowanie dyskusji, jeżeli jest taka wola.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Po wysłuchaniu różnych głosów w dyskusji klub na chwilę spotkał się i po uzyskaniu zapewnień o zwiększeniu w przyszłości środków z premedytacją wnoszę o przyjęcie uchwały budżetowej na dzisiejszej sesji.

Przewodnicząca Rady:

Czy są jeszcze jakieś zapytania? Nie widzę. Więc przechodzimy do przegłosowania uchwały.

 

Rada w głosowaniu 12 głosami „za” bez głosów „przeciwnych” i przy 2 głosach wstrzymujących podjęła UCHWAŁĘ NR 10/IV/2010

                                                                                                                 

ZAŁĄCZNIK NR 11

 

 

- podjęcie uchwały

Ad. 4 „d” w sprawie: uchwalenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego

i wolontariacie na rok 2011 rok.

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: uchwalenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2011 rok.

 

ZAŁĄCZNIK NR 12

 

 

Przewodnicząca Rady:

Proszę o stanowisko połączonych komisji.

 

W imieniu połączonych komisji głos zabrała Anna Kuźmińska Przewodnicząca Komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej, która poinformowała, że członkowie komisji pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Radna Dorota Czyżyk:

Proszę powiedzieć czy odbyły się konsultacje i kiedy?

Sekretarz Gminy:

Konsultacje odbyły się w dniach 10-12 października 2010 r.

Radna Dorota Czyżyk:

Czy są protokoły?

Sekretarz Gminy:

Wyniki konsultacji zapisane są na druku stanowiącym załącznik  do uchwały Nr 230/XLV/2010.

 

Następnie zabrał głos Przewodniczący Klubu Radnych Tadeusz Chrzanowski, który poinformował, że klub radnych pozytywnie zaopiniował omawiany projekt uchwały.

 

Innych uwag radni nie zgłosili.

Rada w głosowaniu 14 głosami „za”, bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących podjęła UCHWAŁĘ NR 11/IV/2010

 

ZAŁĄCZNIK NR 13

 

 

Ad. 4 „e” Uchwała w sprawie: nieodpłatnego przejęcia nieruchomości od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie na mienie Gminy Piława Górna.

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: nieodpłatnego przejęcia nieruchomości od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie na mienie Gminy Piława Górna.

 

ZAŁĄCZNIK NR 14

 

W imieniu połączonych komisji głos zabrała Anna Kuźmińska Przewodnicząca Komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej, która poinformowała, że projekt uchwały w sprawie: nieodpłatnego przejęcia nieruchomości od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie na mienie Gminy Piława Górna został zaopiniowany pozytywnie.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Klubu Radnych Tadeusz Chrzanowski, który poinformował, że członkowie klubu pozytywnie zaopiniowali omawiany projekt uchwały.

Innych uwag radni nie zgłosili.

Rada w głosowaniu 14 głosami „za” bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących podjęła UCHWAŁĘ NR 12/IV/2010

 

ZAŁĄCZNIK NR 15

 

Ad. 4 „f” Uchwała w sprawie: wyboru przedstawiciela do Zgromadzenia Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego „ ZGPD – 7”.

Burmistrz:

Omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie: wyboru przedstawiciela do Zgromadzenia Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego „ ZGPD – 7”.

                                                                                                                  

Przewodnicząca Rady:

Odczytała pismo Związku gmin powiatu dzierżoniowskiego ZGPD – 7.

 

ZAŁĄCZNIK NR 16

 

Przewodnicząca Rady:

Czy może ktoś z państwa chciałby być przedstawicielem rady w Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD – 7. W poprzedniej kadencji przedstawicielem ZGPD-7 była Pani Danuta Gołębiowska, która zajmuje się ochroną środowiska w Piławie Górnej.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Proponowałbym, aby przedstawiciel rady w tym związku był. Proponuję radnego Stanisława Pelczara.

Radny Stanisław Pelczar:

Bardzo dziękuję, ale obowiązki zawodowe nie pozwolą mi na uczestnictwo w spotkaniach zgromadzenia.

Przewodnicząca Rady:

Może Pan radny Madejski wyrazi wolę uczestniczenia w pracach zgromadzenia.

Radny Dariusz Madejski:

Dziękuję bardzo, ale nie wyrażam zgody.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Ochrona środowiska i temat odpadów jest to temat ważki i Piława też od tego nie ucieknie a na pewno sprawy te tam będą poruszane.

Radny Krzysztof Bielawski:

Ja bym proponował, aby nadal przedstawicielem w związku była pani Gołębiowska Inspektor ds. Ochrony Środowiska. Wydaje mi się, że jest to osoba, która jest na tyle kompetentna żeby nas reprezentować. Chyba, że ma być to radny.

Przewodnicząca Rady:

Radni mi tu podpowiadają, że  radny Chrzanowski wyraża wolę uczestniczenia. Czy radny wyraziłby zgodę na pracę.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Odczytała projekt uchwały w sprawie: wyboru przedstawiciela do Zgromadzenia Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego „ ZGPD – 7”.

 

ZAŁĄCZNIK NR 17

 

Następnie rada w głosowaniu 13 głosami „za”, przy 1 głosie wstrzymującym, bez głosów przeciwnych podjęła Uchwałę nr 13/IV/2010

 

ZAŁĄCZNIK NR 18

 

Ad. 5 Zapytania i wnioski radnych.

Radna Dorota Czyżyk:

Czy to prawda , że od stycznia nie będzie kursował jedyny autobus z Piławy Górnej do Wrocławia?

Burmistrz:

Oficjalnie przewoźnik nas jeszcze nie poinformował.

Radny Stanisław Pelczar:

Mieszkańcy Kośmina zarzucają mnie pytaniami a chodzi o odśnieżanie odcinka drogi tj. od zakrętu do tablicy Gilów. Tam nikt tego odcinka nie odśnieżą, ciągle jest zasypywany, a jedzie się koleiną wyjeżdżoną przez samochody. Czy moglibyśmy to gdzieś zgłosić.

Burmistrz:

Trudno mi teraz powiedzieć czyj to jest odcinek. Sprawdzimy to.

Radna Melania Szlaga:

Prosiłabym, aby sesje odbywały się o godzinie 15.00.

Radny Krzysztof Bielawski:

Wiadomo, że różnie nam kolidują te godziny, ale wydaje mi się, że jeżeli radnej na 14 nie pasuje to jak się troszeczkę spóźni to nic się złego nie stanie. Obradujemy dosyć długo i wydaje mi się, że będzie to usprawiedliwione.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Myślę, że pani Przewodnicząca powinna sobie tą prośbę wziąć do serca i spóźnienia pani radnej na komisji, czy na sesji wziąć jako normę.

6. Sprawy różne.

Sekretarz Gminy:

Poinformował, że szkolenie dla radnych odbędzie się 10 stycznia 2011 roku. Przewidywany czas od 10.00-15.00.

 

Na tym Przewodnicząca IV sesję rady Miejskiej zakończyła. Został ustalony termin następnego posiedzenia na 25 stycznia 2011 roku o godz. 14.

Protokół sporządziła

J. Najwer

Przewodnicząca

Rady Miejskiej

 

Halina Przepiórka

 

Biuletyn Informacji Publicznej administrator: Marcin Rybicki

Osoba odpowiedzialna za treść:
Data modyfikacji: 2011/03/23 11:02:22
Redaktor: Marcin Rybicki