Urząd Miasta w Piławie Górnej

szukaj >

PROTOKÓŁ NR II/2010

z sesji  Rady Miejskiej w Piławie Górnej

w dniu 14 grudnia 2010 roku.

 

Miejsce posiedzenia - sala narad Urzędu Miasta.

Rozpoczęcie posiedzenia - godzina 13.30.

Zakończenie posiedzenia - godzina 18.00.

 

Ustawowy skład Rady Miejskiej w Piławie Górnej 15 radnych. Obecnych na sesji 14 radnych, co stanowi 93,33 % ustawowego składu rady.

 

       Obrady drugiej sesji Rady Miejskiej w Piławie Górnej VI kadencji  otworzyła o godz. 13.30 Halina Przepiórka Przewodnicząca Rady Miejskiej w Piławie Górnej, stwierdzając jednocześnie kworum, uprawniające Radę do podejmowania uchwał. Następnie Przewodnicząca Rady przywitała przybyłych na sesję gości / lista gości stanowi Załącznik nr 1 do protokołu/.

 

W posiedzeniu uczestniczyło 14 Radnych zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Radni nieobecni:

1. Jan Zimoch

 

Przewodnicząca Rady przedstawiła porządek obrad . Na wniosek Sekretarza Gminy proponuję wprowadzić do porządku obrad w pkt. 6 pkt. „d” uchwałę w sprawie: ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Piławy Górnej.

W sprawie porządku obrad głos zabierali:

Sekretarz Gminy: wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Piławy Górnej jest zobligowane ustawą o samorządzie gminnym, która daje radzie kompetencje do podjęcia uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrzowi. Ponieważ w Urzędzie jest wypłacane do dnia 27 każdego miesiąca a księgowość naliczyć musi wcześniej, dlatego na tej sesji jest potrzeba podjęcia tej uchwały. Ja oczywiście w stosownym momencie tę uchwałę będę prezentował. Proszę o wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Piławy Górnej.

Radna Dorota Czyżyk:

Materiały na sesję otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu, czy nie można było tego projektu dołączyć do materiałów.

Sekretarz Gminy:

Konsultowałem to z Radcą Prawnym i dlatego ta uchwała nie pojawiła się wcześniej tylko dzisiaj została Państwu przekazana.

Radna Dorota Czyżyk:

Z poprzedniej kadencji zostało 5 radnych. Dziesięcioro jest nowych, którzy muszą się zapoznać z materiałami, z przepisami. W projekcie są wymienione ustawy i rozporządzenia, ale pozostaje kwestia omówienia tych spraw w gronie radnych. Nie możemy być stawiani przed murem w dniu wyboru, czy w dniu ślubowania burmistrza, bo termin wypłaty jest 28. W tym miesiącu rada się jeszcze zbierze i spokojnie ustali wynagrodzenie w terminie późniejszym. Naliczenie wynagrodzenia nie jest aż tak skomplikowane, że nie można tego zrobić w ostatnim momencie.

Sekretarz Gminy:

Jeżeli chodzi o pierwszą część Pani wypowiedzi to tutaj się częściowo zgadzam, chociaż po wprowadzeniu do porządku obrad wyjaśnienia w sprawie rozporządzeń, czy ustaw państwo usłyszelibyście. Konsultowałem z radcą prawnym i w związku z tym taka potrzeba zaistniała. Natomiast to czy Państwo do porządku wprowadzicie to jest Państwa decyzja. Jeżeli decyzja będzie na tak to uzasadnienie Państwo usłyszycie.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

W pełni popieram wypowiedz radnej Czyżyk i uważam, że ta kwestia powinna być przedyskutowana na komisjach z tej racji między innymi, że wielu radnych jest nowych. Mamy projekt uchwały z podaną kwotą, a radni nie mają w tej chwili wglądu do rozporządzenia i widełek, w celu jakiegoś porównania.

Przewodnicząca Rady:

Czy są jeszcze jakieś uwagi?

Radni nie zgłosili innych uwag.

 

Następnie rada w głosowaniu 2 głosami „za”, przy 7 głosach przeciwnych i 5 głosach wstrzymujących nie przyjęła do porządku obrad uchwały w sprawie: ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Piławy Górnej.

W związku z powyższym po otwarciu sesji, stwierdzeniu kworum i przedstawieniu porządku obrad oraz propozycji jego zmian, co stanowiło pkt. 1, 2, 3 porządku obrad , porządek obrad sesji obejmował :

3 a. Informacja Przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej o wynikach głosowania.

4.Złożenie ślubowania przez nowo wybranego Burmistrza Piławy Górnej Zuzannę Bielawską.

5. Przedstawienie przez Burmistrza sprawozdania o stanie gminy.

 6. Podjęcie uchwał:

     a/ w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Piławie Górnej,

     b/ w sprawie: powołania Komisji Stałych Rady Miejskiej w Piławie Górnej.

7. Zapytania i wnioski radnych.

8. Sprawy różne.

9. Zakończenie sesji.

Ad. 3 a Informacja Przewodniczącej MKW o wynikach głosowania.

Przewodnicząca MKW Irena Liburska:

Odczytała informację o wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na obszarze województwa dolnośląskiego.

 

ZAŁĄCZNIK NR 3

 

 

Ad. 4 Złożenie ślubowania przez nowo wybranego Burmistrza Piławy Górnej Zuzannę Bielawską.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że p. Zuzanna Bielawska obejmie obowiązki burmistrza z chwilą złożenia przed Radą ślubowania. Poprosiła p. Zuzannę Bielawską o złożenie ślubowania.

Pani Zuzanna Bielawska złożyła przed Radą Miejską  ślubowanie o następującej treści:

 

Obejmując urząd burmistrza miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu,

a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy.”

 

Podpisana przez Burmistrza Piławy Górnej Zuzannę Bielawską treść ślubowania stanowi załącznik do protokołu.

 

Ogłoszono przerwę.

W czasie przerwy przewodnicząca rady, radni oraz przybyli na sesję goście złożyli gratulacje p. Burmistrz.

Po przerwie wznowiono obrady.

 

Ad. 5 Przedstawienie przez Burmistrza sprawozdania o stanie gminy.

Burmistrz Zuzanna Bielawska:

Szanowni Radni, Drodzy Goście, Mieszkańcy Piławy Górnej!

 

Po raz drugi większość mieszkańców naszego miasta zadecydowała o wyborze mojej osoby na Burmistrza Piławy Górnej. Cieszę się, że w Piławie Górnej jest coraz więcej ludzi, dla których ma znaczenie rzetelna praca, zmiana wizerunku miasta i poczucie odpowiedzialności. Jestem im za to bardzo wdzięczna. Korzystając z okazji, chciałabym serdecznie podziękować swoim wyborcom za zaufanie, którym mnie obdarzyli po czterech latach. Dziękuję za tak wyraźne poparcie i aprobatę dla dotychczasowych działań, zaś do osób, które nie głosowały na mnie, apeluję o uszanowanie woli mieszkańców. Jesteście Państwo wyrazicielami ich potrzeb. Szanuję tę decyzję i na to samo liczę z Państwa strony. Proszę przyjąć do wiadomości, że zawsze kierowałam się i będę się kierować dobrem miasta, stać wciąż na straży prawa i prawdy, uczciwie i rzetelnie wykonywać powierzone mi obowiązki.

 

Nie mogę przemilczeć ostatnich tygodni i kampanii oszczerstw rozpowszechnianych przy współudziale niektórych osób dla zdyskredytowania mojej kandydatury. Wierzę, że czas zweryfikuje wszystkie informacje i pokaże, co było prawdą, a co nie. Kłamstwo, jak wiadomo, ma krótkie nogi, a mieszkańcy są uważnym recenzentami naszych działań. Dziś dostaliśmy od nich szansę. Możemy wykazać się rozwagą, rozumem, inwencją, pomysłowością i owocną pracą. Do wyborów startowaliśmy z różnych ugrupowań, lecz od dziś łączył nas praca na rzecz miasta. Dla dobra Piławy Górnej jesteśmy lub winniśmy być jednością.

 

Pani Przewodnicząca, w porządku dzisiejszych obrad mieści się punkt: „Przedstawienie przez Burmistrza sprawozdania o stanie gminy”. Powtórzę więc, że sytuacja finansowa Gminy Piława Górna na dzień dzisiejszy jest (w skali jeden do sześciu) dobra. Wnioski takie można wyciągnąć z obserwacji kształtowania się wyników finansowych za poszczególne lata, a także z wielkości charakteryzujących w sposób ogólny budżety w poszczególnych latach i zgodnie z ustawą o finansach publicznych są to dochody, wydatki, przychody oraz rozchody.

Porównanie danych dotyczących wielkości dochodów, jak i ich struktury, obrazuje, że kształtowanie się tych parametrów w latach 2007 – 2009, pod kątem możliwości inwestycyjnych samorządu, jest korzystne. Z realizacji poszczególnych dochodów wynika bowiem, że jednym ze znacznych źródeł dochodów są dochody własne, takie jak wypływy z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz udziały w podatkach PIT i CIT..

Taki wniosek świadczy o poprawiającej się koniunkturze, a także pozwala rokować pozytywnie na przyszłość

Szczególne znaczenie dla pełnej oceny sytuacji finansowej samorządu pod kątem potencjalnych możliwości inwestycyjnych ma analiza porównawcza wydatków majątkowych do wydatków ogółem. Podsumowując analizę kształtowania się wielkości i struktury dochodów oraz wydatków budżetowych, należy podkreślić, że wyraźnie zauważalne są takie zjawiska ekonomiczne, jak: wysoki poziom uzyskiwanych dochodów w dziale „dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem”,wysoki udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem.

Przypomnieć należy, że wygospodarowanie nadwyżki operacyjnej rozumianej jako dodatnia różnica między dochodami a wydatkami bieżącymi od 2011 r. jest – zgodnie z ustawą o finansach publicznych – warunkiem koniecznym do uchwalenia budżetu jst.

Pojęcie ,,nadwyżka operacyjna", w kontekście jednostek samorządu terytorialnego, po raz pierwszy zostało użyte prze Ministerstwo Finansów w dokumencie pn. „Nadwyżka operacyjna w jednostkach samorządu terytorialnego". Dokument ten został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 18 października 2005 r. Aktualnie jest to najważniejszy wskaźnik sytuacji finansowej jst.

 

Jestem przekonana, że każdy z Państwa ma własny pogląd, jak pracować na rzecz miasta. Większość zadań, jakie zrealizowaliśmy, było kontynuacją inicjatyw z poprzednich lat, ale udało się nam się wprowadzić w życie również wiele nowych pomysłów. Przeprowadzaliśmy na przykład akcję „Podziel się z potrzebującymi”, organizowaliśmy mikołajki, zrealizowaliśmy szereg zadań na rzecz poprawy jakości pracy Urzędu Miasta w Piławie Górnej. Wśród nich warto podkreślić między innymi to, że uzyskaliśmy certyfikat ISO, wzięliśmy udział w „Programie doskonalenia jakości usług publicznych w urzędach Dolnego Śląska i Małopolski z wykorzystaniem doświadczeń Urzędu Miasta w Dzierżoniowie”, a Dniom Piławy Górnej nadaliśmy formę imprezy kulturalnej o nowej, wysokiej randze i zasięgu co najmniej powiatowym. Z inwestycji, które ukończyliśmy, należy szczególnie wyróżnić budowę kanalizacji, fontanny na Placu Piastów Śląskich, powstanie „Orlika”, kortów tenisowych, nowego boiska czy poprawę estetyki Stadionu Miejskiego (dzięki zaangażowaniu pracowników publicznych).

 

Przed nami kolejne cztery lata wytężonej pracy. W latach 2010 – 2014 czeka nas kontynuacja rozpoczętych działań, takich jak rewitalizacja Placu Piastów Śląskich. Ponieważ pod koniec listopada, razem z ośmioma wspólnotami mieszkaniowymi, złożyliśmy wniosek na rewitalizację zarządzanych przez nie nieruchomości, czeka nas zapewne gruntowna odnowa budynków komunalnych przy ulicy Piastowskiej. Po otrzymaniu funduszy, o które zabiegamy, zamierzamy również wybudować halę sportową. Ilość środków zewnętrznych pozyskanych w ciągu ostatnich czterech lat czyni nasze zamiary realnymi. Przypomnę, że udało nam się pozyskać 5.453.086 złotych, a nie nic, jak próbowano wmówić mieszkańcom. W dalszym ciągu będziemy intensyfikować działania promocyjne miasta. Stawiamy też na kontakty z zagranicą, współpracę i wymianę z miastami partnerskimi. Poprawa jakości pracy urzędu i standardów obsługi klienta będzie jednym z priorytetów. Podobnie jak poprawa estetyki miasta, dbałość o porządek i bezpieczeństwo w Piławie Górnej. Chcemy to wszystko osiągnąć sprawdzoną metodą małych kroków. Jak mówią nasi niemieccy sąsiedzi: Langsam. Ostrożności wymaga od nas budżet miasta, który w 2011 roku ma po stronie dochodów bieżących 15.759.480 zł, a po stronie wydatków bieżących 15.500.480 zł. Przypomnę, że na najbliższe dwa lata przypada największa spłata zobowiązań wcześniej zaciągniętych przez gminę. W 2011 to prawie ponad 1 milion złotych. Aż żal pomyśleć, ile za te pieniądze udałoby się wybudować. Ile można by wyremontować chodników, budynków, dróg w Piławie Górnej… Ale tylko dygresja, za którą stoi gospodarcza zapobiegliwość.

 

Drodzy Państwo, na zakończenie pragnę jeszcze raz powtórzyć, że dołożę wszelkich starań, aby nasza współpraca układała się dobrze, miasto rozwijało się prężnie, a nam wszystkim żyło się lepiej. Tak mi dopomóż Bóg. Dziękuję za uwagę. Wszystkim, którzy zjawili się na dzisiejszej sesji i uświetnili ją swoją obecnością jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. 

 

Ad. 6 a Uchwała  w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Piławie Górnej.

Przewodnicząca Rady Halina Przepiórka:

Zgodnie z zapisami w Statucie Gminy w naszej radzie będą działać komisje stałe i od Państwa zależy, jakie to będą komisje. W poprzedniej kadencji w radzie działały 3 komisje tj. Komisja Budżetu i Infrastruktury Społecznej, Komisja Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej oraz Komisja Rewizyjna. Jeżeli chodzi o umocowanie w prawie to Komisja Rewizyjna działa zgodnie z Załącznikiem nr 3 do Statutu Gminy. W skład komisji wchodzą wyłącznie radni w liczbie 5 osób, w tym przedstawiciele wszystkich klubów. W skład komisji nie mogą być powołani radni pełniący funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. W trakcie kadencji mogą być również powoływane komisje doraźne. Za chwilę otworzę dyskusję, abyście Państwo mogli się wypowiedzieć, czy pozostajemy przy tych komisjach, jakie były, czy może będą inne propozycje.

Radny Krzysztof Bielawski:

Uważam, że tak jak było w poprzedniej kadencji powinno zostać, ponieważ to się w działaniu sprawdziło i nie ma potrzeby zmiany.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Moje zdanie jest takie same, jak radnego. Ilościowo określony jest tylko skład Komisji Rewizyjnej. Należy tylko przypomnieć, że radny ma obowiązek pracy, w co najmniej jednej komisji.

Przewodnicząca Rady:

Czy są jeszcze jakieś uwagi, czy zapytania? Ponieważ nikt się nie zgłosił, przejdziemy do ustalenia składu Komisji Rewizyjnej. Moja propozycja jest taka: wystawi się listy poszczególnych komisji i Państwo będziecie wpisywali się na listę komisji, w której będziecie chcieli pracować.

Radny Krzysztof Bielawski:

Mam taką propozycję, jeżeli chodzi o Komisję Rewizyjną. Pani Przewodnicząca tutaj przedstawiła taką tezę, że wszystkie kluby muszą być umocowane w tej komisji i w związku z tym, że tak się złożyło, że radni wywodzą się z 5 komitetów, proponuję żeby każdy komitet delegował swojego przedstawiciela do Komisji Rewizyjnej.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Tylko, że tutaj jest mowa o klubach radnych a nie o komitetach wyborczych. O komitetach już zapomnijmy. Chyba, że grupa radnych ma wolę powołania klubu.

Radny Krzysztof Bielawski:

Ja specjalnie powiedziałem, że jesteśmy przedstawicielami 5 komitetów, czyli jak gdyby każdy komitet ma swoje zobowiązania wobec wyborców. To była tylko moja propozycja. Ja cały czas mam świadomość, jeżeli chodzi o kluby, ale jest taka sprzyjająca okoliczność, że akurat 5 komitetów reprezentujemy, więc aż się prosi, aby każdy komitet był reprezentowany.

Przewodnicząca Rady:

Dyskutujemy o tym, kto powinien wejść do składu Komisji Rewizyjnej, ale ja chciałam zapytać o formę, czy państwo uważacie, że moja propozycja wpisania się na listę jest do przyjęcia.

Radna Zuzanna Pelczar:

Sposób, który zaproponowała przewodnicząca sprawdził się w poprzednich kadencjach. Radni mogą pracować w dwóch komisjach, jeżeli mają ochotę. Pamiętam, że w poprzedniej kadencji trzeba było radnych namawiać do pracy w komisji rewizyjnej.

Radny Stanisław Pelczar:

Nie możemy mówić, że będzie tak jak było, bo już nie jest tak jak było.

Przewodnicząca Rady:

Proszę o przegłosowanie mojej propozycji, aby ogłosić przerwę a w czasie przerwy Państwo wpiszecie się na listę  tym samym zgłaszając chęć pracy w komisji.

Następnie rada w głosowaniu 14 głosami „za”, bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących przyjęła propozycję Przewodniczącej Rady.

Ogłoszono przerwę.

Po przerwie wznowiono obrady.

Przewodnicząca Rady:

Do składu osobowego Komisji Rewizyjnej wpisało się 6 osób, a zgodnie z regulaminem pracy Komisji Rewizyjnej, skład tej komisji jest ustalony na 5 osób i teraz musimy się zastanowić wspólnie, jak dokonać wyboru z 6 osób tych osób 5, ale może któraś z osób zapisała się, a teraz po chwili zastanowienia, chce zrezygnować z pracy z tej komisji.

Sekretarz Gminy:

W § 6 Regulaminu pracy Komisji Rewizyjnej jest zapis cyt.” Członkowie komisji podlegają wyłączeniu od udziału w działaniach komisji w sprawach, w których może powstać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność. Dlatego też Państwo  musicie brać pewne rzeczy pod uwagę, bo komisje działają w określonym składzie, mają do wykonania określone działania i będą musiały się wyłączyć z prac komisji.

Przewodnicząca Rady:

W art. 18a. jest zapis: „ Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.

2. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust. 1.

3. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielania absolutorium wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.

4. Komisja rewizyjna wykonuje inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli. Uprawnienie to nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji, powoływanych przez radę gminy na podstawie art. 21 ust. 1.

5. Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej określa statut gminy.” Pozwolicie państwo , że odczytam nazwiska osób, które zadeklarowały chęć pracy w Komisji Rewizyjnej i zapytam każdą z osób o zgodę na pracę w tej komisji. Do składu osobowego Komisji Rewizyjnej zgłosili się radni: radna Dorota Czyżyk, radna Anna Kuźmińska, radna Krystyna Zielonka, radny Stanisław Pelczar, radny Stefan Bagiński, radna Barbara Świetlik.

Czy radna Dorota Czyżyk wyraża zgodę na pracę w Komisji Rewizyjnej?

Radna Dorota Czyżyk:

Tak, wyrażam zgodę.

Czy radna Anna Kuźmińska wyraża zgodę na pracę w Komisji Rewizyjnej?

Radna Anna Kuźmińska:

Tak, wyrażam zgodę.

Czy radna Krystyna Zielonka wyraża zgodę na pracę w Komisji Rewizyjnej?

Radna Krystyna Zielonka:

Tak, wyrażam zgodę.

Czy radny Stanisław Pelczar wyraża zgodę na pracę w Komisji Rewizyjnej?

Radny Stanisław Pelczar:

Tak, wyrażam zgodę.

Czy radny Stefan Bagiński wyraża zgodę na pracę w Komisji Rewizyjnej?

Radny Stefan Bagiński:

Tak, wyrażam zgodę.

Czy radna Barbara Świetlik wyraża zgodę na pracę w Komisji Rewizyjnej?

Radna Barbara Świetlik:

Tak, wyrażam zgodę.

Radna Barbara Świetlik:

Jeżeli jest zapisane, w § 4, że w skład Komisji Rewizyjnej wchodzą wyłącznie radni w liczbie 5 osób, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, a my jesteśmy przedstawicielami tych 5 klubów to, jeżeli do składu zgłosiło się 2 osoby z tego samego klubu to czy ta jedna osoba nie może się wycofać.

Przewodnicząca Rady:

Rozdział 6 Statutu mówi o zasadach działania klubów radnych cyt.” § 72 pkt. 1 Radni mogą tworzyć kluby radnych. 2. Warunkiem utworzenia klubu jest zadeklarowanie w nim udziału, przez co najmniej trzech radnych. 3. Powstanie klubu musi być zgłoszone na piśmie przewodniczącemu. 4 W zgłoszeniu podaje się: nazwę klubu, listę członków, imię i nazwisko przewodniczącego klubu. Informuję, że na podstawie § 72 Statutu Gminy został utworzony Koalicyjny Klub Radnych „ Nasza Piława”. W skład klubu wchodzą: Dorota Czyżyk, Anna Kuźmińska, Tadeusz Chrzanowski, Anna Makowska, Zuzanna Pelczar, Halina Przepiórka, Melania Szlaga, Aneta Burek- Uchman, Halina przepiórka, Jan Zimoch. Przewodniczącym Klubu został Tadeusz Chrzanowski. Zgłoszenie zostało złożone po zatwierdzeniu porządku obrad.

Radna Dorota Czyżyk:

Mamy zgłoszonych do Komisji Rewizyjnej w tej chwili 6 osób ,  w Statucie jest zapis, że jeżeli celem głosowania jest wybór więcej niż jednej z kilku osób, przechodzą kandydaci lub wniosek, na który oddano największą liczbę głosów, przyjmując, że każdy radny dysponuje tyloma głosami ilu osób dotyczy. Myślę, że najprostszym rozwiązaniem w tym momencie byłoby dokonanie wyboru poprzez głosowanie.

Radny Krzysztof Bielawski:

Żeby zachować jakieś standardy demokracji to, to, co zaproponowałem, aby w skład Komisji Rewizyjnej weszli przedstawiciele 5 komitetów byłoby dobrym rozwiązaniem. Demokracja ma swoje prawa i nie przepychajmy się. Państwo macie większość i przegłosujecie wszystko i jest to jasne i zrozumiałe. Bardzo proszę i apeluję do Państwa o zachowanie odrobiny demokracji. Chciałbym również zwrócić uwagę , ze jedna z radnych podlega jakby w pionie służbowym pod burmistrza i wydaje mi się, że to też jest jakaś sprzeczność i powinna to być sytuacja wykluczająca tą osobę z uczestnictwa w pracy Komisji Rewizyjnej.

Sekretarz Gminy:

Dla poparcia słów radnego Bielawskiego chciałbym zacytować jeszcze raz § 6 „.” Członkowie komisji podlegają wyłączeniu od udziału w działaniach komisji w sprawach, w których może powstać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność. Dlatego też Państwo  musicie brać pewne rzeczy pod uwagę, bo komisje działają w określonym składzie, mają do wykonania określone działania i będą musiały się wyłączyć z prac komisji.

Radny Stanisław Pelczar:

Uważam, że słowa wypowiedziane wcześniej przez radnego Bielawskiego w pełni definiują specyfikę tej sytuacji i jeżeli rzeczywiście dojdzie do głosowania, to nasza grupa  zostanie pominięta, śmiem podejrzewać. Czy głos mniejszości liczy się?

Przewodnicząca Rady:

Otwieram dyskusję. Proszę, aby Państwo wypowiedzieli się, co myślą na ten temat.

Radny Krzysztof Bielawski:

Mam prośbę do Państwa, którzy zgłosili się do pracy w Komisji Rewizyjnej, aby powiedzieli kilka słów, dlaczego chcą pracować w tej komisji.

Przewodnicząca Rady:

Radny zadał pytanie i nie wiem, czy to potraktować jako wniosek. Uważam, że jest to stawianie tych osób pod ścianą, ale jeżeli Państwo wyrazicie wolę wystąpienia, to bardzo proszę.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Proszę o ogłoszenie przerwy. Może dojdziemy do jakiegoś kompromisu i nie będzie trzeba przeprowadzać głosowania.

Przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę.

Po przerwie wznowiono obrady.

Przewodnicząca Rady:

Czy ta krótka przerwa wyjaśniła pewne sprawy związane z Komisją Rewizyjną.

Radny Stanisław Pelczar:

Radna Barbara Świetlik podjęła decyzję, że rezygnuje z pracy w Komisji Rewizyjnej.

Radny Krzysztof Bielawski:

Nie chciałem tutaj pewnych spraw poruszać, ale w związku , że jestem radnym poprzedniej kadencji i pamiętam, że na przedostatniej sesji zostało wniesione do rady pismo obecnej radnej p. Kuźmińskiej, gdzie jak gdyby pokazuje, że jest mobingowana i jest tutaj konflikt interesów między burmistrzem, a radną. Trzeba mieć na tyle przyzwoitości żeby umieć się zachować. Jeżeli jest konflikt interesu p. radna to wydaje mi się, że trzeba umieć postępować honorowo.

Zastępca Burmistrza:

Myślałam, że pani przemyśli tę swoją kandydaturę, ale nic się pani nie domyśliła poprzez nasze wypowiedzi, tj. radnego Bielawskiego i Sekretarza, a szkoda, bo to, co Pani zrobiła na ostatniej sesji, to jest właśnie praca dla Komisji Rewizyjnej, w której Pani będzie działać i Pani będzie żądać dokumentów. Jest pani też pracownikiem oświaty i szkoda, że tak się stało, jak się stało.

Radna Anna Kuźmińska:

Odczytałam to, że w moją stronę kierowane są uwagi. Sprawa, o której mowa dotyczyła okresu, kiedy byłam dyrektorem gimnazjum. W tej chwili nie jestem, więc nie mam interesu, ponieważ burmistrz już nie jest moim bezpośrednim pracodawcą. Natomiast sprawa, jeśli wróci do rady to oczywiście ja się wyłączę z pracy w komisji. Jeżeli będę zaproszona na komisję, żeby przedstawić swoje wyjaśnienia czy dowody to wtedy przyjdę. Proszę nie mówić, że ja nie rozumiem, bo ja doskonale rozumiem. Sprawa jest jeszcze niezakończona i uważam, że powinna wrócić do rozpatrzenia. Czy ja postępuję elegancko Panie radny, to czas pokaże i dowody też.

Przewodnicząca rady:

Paragraf 6 pkt. 1 cyt.” Członkowie komisji podlegają wyłączeniu od udziału w działaniach komisji w sprawach, w których może powstać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność. Dlatego też Państwo  musicie brać pewne rzeczy pod uwagę, bo komisje działają w określonym składzie, mają do wykonania określone działania i będą musiały się wyłączyć z prac komisji.

Radny Krzysztof Bielawski:

Chciałbym się odnieść do wypowiedzi radnej. Burmistrz nie jest bezpośrednim przełożonym Pani, ale jednak pracuje pani w jednostce podległej burmistrzowi i istnieje jak gdyby zależność służbowa. Do Pani nie docierają pewne niuanse, że jest taka bardzo niezdrowa sytuacja. Jeżeli Pani twardo idzie w tym kierunku, żeby być w Komisji Rewizyjnej to jestem bardzo zdziwiony, bo Państwo i jeszcze raz się odniosę do szacunku i demokracji macie przewagę tutaj jak siedzimy i to na pierwszej sesji zostało zaznaczone i co będziecie chcieli to zrobicie. Upieranie się pani radnej, że ma być w komisji rewizyjnej jej prawo, ale miejmy trochę poczucie przyzwoitości.

Przewodnicząca rady:

Jeśli ktoś jeszcze chce zabrać głos to proszę bardzo. Jeżeli nie, to przejdziemy do przegłosowania uchwały.

Radni nie zgłosili innych uwag.

 

Następnie rada w głosowaniu 13 głosami „za” przy 1 głosie przeciwnym, bez głosów wstrzymujących podjęła uchwałę. UCHWAŁA NR 4/II/2010

ZAŁĄCZNIK NR 5

 

Ad 6 „b” Uchwała w sprawie: powołania Komisji Stałych Rady Miejskiej w Piławie Górnej.

Przewodnicząca Rady:

Zanim przystąpimy do podjęcia uchwały chciałabym poinformować, że nieobecny na dzisiejszej sesji radny Jan Zimoch złożył pisemną zgodę na udział w pracy Komisji Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej. Zgoda stanowi załącznik nr 6  do protokołu.

 

Do składu Komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej zgłosili się:

1. Aneta Burek – Uchman

2. Anna Kuźmińska

3. Krystyna Zielonka

4. Dorota Czyżyk

5. Dariusz Madejski

6. Stanisław Pelczar

7. Stefan Bagiński

8. Barbara Świetlik

9. Krzysztof Bielawski

10. Melania Szlaga

Przewodnicząca Rady:

Zapytam teraz każdą z osób czy wyrażają zgodę na pracę w tej komisji. Czy radna Aneta Burek – Uchman wyraża zgodę na pracę w komisji Budżetu i Infrastruktury Społecznej.

Radna Aneta Burek – Uchman:

Tak, wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radna Anna Kuźmińska wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radna Anna Kuźmińska:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radna Krystyna Zielonka wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radna Krystyna Zielonka:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radna Dorota Czyżyk wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radna Dorota Czyżyk:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radny Dariusz Madejski wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radny Dariusz Madejski:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radny Stanisław Pelczar wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radny Stanisław Pelczar:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radny Stefan Bagiński wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radny Stefan Bagiński:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radna Barbara Świetlik wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radna Barbara Świetlik:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radny Krzysztof Bielawski wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radny Krzysztof Bielawski:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radna Melania Szlaga wyraża zgodę na pracę w komisji.

Radna Melania Szlaga:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Do składu Komisji Mienia Komunalnego i Infrastruktury Technicznej zgłosili się:

1. Melania Szlaga

2.Anna Makowska

3.Zuzanna Pelczar

4. Tadeusz Chrzanowski

5.Krzysztof Bielawski

6. Jan Zimoch

Zapytam teraz wszystkie osoby o zgodę na pracę w Komisji Mienia Komunalnego Infrastruktury Technicznej. Czy radna Melania Szlaga wyraża zgodę?

Radna Melania Szlaga:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady:

Czy radna Anna makowska wyraża zgodę?

Radna Anna makowska:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca rady:

Czy radna Zuzanna Pelczar wyraża zgodę?

Radna Zuzanna Pelczar:

Wyrażam zgodę.

Czy radny Tadeusz Chrzanowski wyraża zgodę?

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Wyrażam zgodę.

Przewodnicząca Rady :

Czy radny Krzysztof Bielawski wyraża zgodę?

Radny Krzysztof Bielawski:

Wyrażam zgodę.

Radni nie zgłosili żadnych uwag do zaproponowanych składów osobowych komisji.

 

Następnie rada 14 głosami „za”, bez głosów wstrzymujących i bez głosów przeciwnych podjęła uchwałę.UCHWAŁA NR 5 /II/2010

ZAŁĄCZNIK NR 7

 

Ad 7. Zapytania i wnioski radnych.

Radna Dorota Czyżyk

Na pierwszą inauguracyjną sesję otrzymaliśmy materiały w postaci Statutu i ustawy o samorządzie gminnym. Chciałabym prosić o uzupełnienie statutu o zapisy rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, ponieważ materiał, który dostaliśmy tylko w dwóch punktach jest zaznaczony, że coś jest skreślone. Otrzymaliśmy też materiały dotyczące projektu budżetu na 2011 rok, więc bardzo byśmy prosili, jeżeli byłaby taka możliwość, aby zaraz na początku stycznia zorganizować dla radnych zwłaszcza tych nowych, szkolenie, bo są to tematy dość trudne i nie wszyscy znają się na budżecie. Mamy też problem z wypełnieniem oświadczeń majątkowych, czy będzie jakieś spotkanie dotyczące wypełniania oświadczeń majątkowych zwłaszcza tych pierwszych, bo z następnym pewnie nie będziemy mieli już problemu.

Przewodnicząca Rady:

Wcześniej rozmawialiśmy z p. Burmistrz i z p. Sekretarzem, na ten temat, więc oddam głos p. Sekretarzowi.

Sekretarz:

Myślę, że ustalimy to z p. Przewodniczącą i p. Przewodnicząca przekaże radnym informację, kiedy.

Przewodnicząca Rady:

Przed posiedzeniem komisji, a będę proponowała Państwu, żeby to pierwsze posiedzenie wszystkich komisji odbyło się wspólne, ze względu na projekt budżetu, ponieważ gonią nas terminy. Uzgodniłam z Panią Burmistrz, że pracownik upoważniony przedstawi informację na temat wypełnienia oświadczeń majątkowych. Jeżeli chodzi o pozostałe szkolenia, to jestem w kontakcie z Panem Sekretarzem i wspólnie znajdziemy możliwie najlepsze z rozwiązań. Proszę wypowiedzieć się, jakie szkolenia Państwa by interesowały.

Sekretarz Gminy:

My mamy doświadczenie, jeżeli chodzi o agendę firm, które przeprowadzają takie szkolenia i Pani Przewodniczącej podpowiemy i wspólnie zorganizujemy takie szkolenie dla Państwa o prawach i obowiązkach radnego.

Radny Krzysztof Bielawski:

Miałbym jeszcze jedną taką uwagę odnośnie tych szkoleń. Proponowałbym, aby znaleźć firmę, która robi szkolenia, żeby zrobiła to na miejscu u nas w miarę szybko, aby nam dała materiały i wydaje mi się, że w tym kierunku należałoby iść.

Radna Anna Kuźmińska:

Mam taką prośbę do kolegów i koleżanek radnych, aby sesje mogły się odbywać po godzinie 15:00. Większość z nas pracuje. Ja akurat muszę się zwalniać i odrabiać te godziny.

Przewodnicząca Rady:

Bardzo proszę, abyście Państwo się wypowiedzieli na temat godziny rozpoczynania sesji oraz dnia, w którym sesje miałyby się odbywać. W związku z tym, że pierwsze posiedzenia komisji powinny odbyć się w miarę szybko i na prośbę Pani Skarbnik z uwagi na to, że wyjeżdża na pogrzeb, komisja mogłaby się odbyć jutro albo w piątek. Jeżeli byłby to piątek, to bardzo byśmy prosili, żeby była to godzina 12:00- 13:00. Proponuję, abyśmy w pierwszej kolejności ustalili termin połączonych komisji, ponieważ będziemy omawiali projekt budżetu, a musimy się spotkać, co najmniej dwa razy i jak to ustalimy, przejdziemy do stałych dni sesji.

Radny Stanisław Pelczar:

Jeżeli chodzi o połączone komisje bardzo bym prosił, aby Państwo się zgodzili, aby to już jutro mogło się odbyć, bądź najpóźniej w czwartek.

Radna Dorota Czyżyk:

Jaka godzina by wchodziła w grę?

Radny Stanisław Pelczar:

Myślę, że 15:00

Przewodnicząca Rady:

Mamy propozycję, aby pierwsze połączone komisje spotkały się jutro.

 

Radni większością głosów zdecydowali, że pierwsze posiedzenie połączonych komisji odbędzie się jutro.

 

Sekretarz Gminy:

Chciałbym się odnieść do wypowiedzi radnej, Pani naprawdę nie musi odrabiać, ponieważ  w art. ustawy o samorządzie gminnym jest zapis, że pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika.

Burmistrz:

W Piławie zrobiła się taka moda, że radni nie mogą pełnić swoich funkcji w godzinach dopołudniowych. Zdecydowaliście się być radnymi i też powinniście mieć to na uwadze, że my tez pracujemy, że są pracownicy, którzy muszą pracować po godzinach. Nie wiem, czemu w Piławie jest taki problem, że chcecie robić sesję po godzinie 15:00.

Np. w Gminie Niemcza jak i w całym powiecie sesje odbywają się do południa. W poprzedniej kadencji Piława miała trochę problemów, gdy zapraszała gości z powiatu. Starosta ciągle podkreślał, że po godzinach pracy do Piławy przyjeżdżać nie będzie. Proszę brać pod uwagę to też, że na sesje zapraszamy różne osoby a my też potrzebujemy czasami korzystać z naszych pracowników. My nie wymagamy od Państwa żeby była to godzina 8:00 czy 10:00 , ale 12:00 – 13:00, bo dla nas te dwie godziny, to jest bardzo dużo.

 

Przewodnicząca Rady ogłosiła 10 minutową przerwę

Po przerwie wznowiono obrady.

 

Przewodnicząca Rady:

Zaczęliśmy od ustalenia terminu pierwszego posiedzenia. Proszę zaproponować godzinę.

 

Rada ustaliła, że pierwsze posiedzenie połączonych komisji odbędzie się 15.12.2010 roku o godzinie 13:30. Sesje odbywać się będą w każdy ostatni wtorek miesiąca o godzinie 14:00.

 

Ad 7 Sprawy różne

Przewodnicząca Rady:

Odczytała pismo Senatora RP Stanisława Jurcewicza oraz pismo o utworzeniu Klubu Radnych

 

ZAŁĄCZNIK NR 8 i 9

 

Przewodnicząca Rady:

Od początku sesji jest na sesji Pani Alicja Bodzioch , która poprosiła o udzielenie jej głosu w sprawach różnych . Kto z radnych jest za udzieleniem głosu p. Bodzioch?

 

W głosowaniu Rada większością głosów udzieliła głosu Pani Bodzioch.

 

Pani Alicja Bodzioch:

Chciałam złożyć skargę na bezprawne działanie Pani Burmistrz. Rozdawałam materiały wyborcze  pięciu kandydatów, którzy kandydowali na burmistrza. Jakie było moje zdziwienie, kiedy Pani Burmistrz dała donos do RUCHU, że ja rozprowadzałam ulotki wyborcze tylko jednego kandydata na burmistrza p. Lewickiego? Nie nadmieniła, że jej też były ulotki. Były p. Uchman, były, p. Widulińskiej. Nie było p. Kosa. Prosiłabym w związku z powyższym i żądam wyjaśnienia całej tej sytuacji przez Komisję Rewizyjną i od Pani Burmistrz wymagam przedstawienia przepisów, które w jej przekonaniu złamałam. Dla mnie jest to zwykły szantaż polityczny. Władza polityczna jest po to żeby rozwiązywać problemy mieszkańców, a nie ich nękać. Jeżeli chodzi o mnie to w takiej sytuacji jestem już trzeci raz. Pierwszy raz był kiosk do przeniesienia, ale terenu na przeniesienie nie było, więc miała być likwidacja.

Drugie zdarzenie – pękła rura, nie mięliśmy wody. Prosiłam Administrację Lokali Komunalnych, aby to naprawili. Prezesa nie było, więc zwróciłam się do Pani Burmistrz żeby pomogła. Uzyskałam taką odpowiedź,że ja tylko sprawiam problemy, a trzecie to rozdawanie ulotek. I to, że mieszkańcy złożyli skargę do Urzędu Miasta z wielkim oburzeniem.

Jestem w trakcie zbierania podpisów, bo ludzie są ciekawi, co kandydaci na burmistrza mają do powiedzenia, ale nie nadmieniła, że były też ulotki P. Burmistrz.

Radny Stefan Bagiński:

Mogę wskazać świadka, że rozdawane były ulotki tylko p. Lewickiego a poza tym była informacja taka, że wkładała ulotki p. Lewickiego w prasę i mam na to świadka.

Przewodnicząca Rady:

Rada ma pewne kompetencje dotyczące kontrolowania działalności władzy  na rzecz gminy i miasta. Ale w tej sprawie  Rada Miejska  na moją  obecną wiedzę nie ma kompetencji do rozpatrzenia tej sprawy.. Jeżeli chodzi o sprawy wyborcze to były pewne terminy, kiedy można było zgłaszać skargi. Wysłuchaliśmy dzisiaj p. Bodzioch, ale do Rady Miejskiej nie wpłynęło żadne pismo, na temat działalności p. Burmistrz. Chciałabym Państwa poinformować, że takimi sprawami będziemy się zajmowali, jeżeli wpłynie oficjalne pismo do Rady Miejskiej.

Mieszkanka przedstawiła nam dzisiaj swoje spostrzeżenia i bolączki. Jeżeli wpłynie takie i pismo będziemy mogli zająć się tą sprawą. To jest moja ocena jako radnej a nie jako Przewodniczącej.

Sekretarz Gminy:

Chciałbym się wypowiedzieć z takiego prawnego punktu widzenia, bo taka skarga, czy pismo powinno znaleźć się w radzie i Państwo powinniście ocenić czy to jest skarga czy pismo informacyjne, aby podjąć stosowne działania. Musicie również Państwo stwierdzić czy jesteście kompetentni do rozpatrzenia.

Zastępca Burmistrza:

Proszę Państwa dzisiaj Burmistrzem jest Zuzanna Bielawska. Czy gdyby burmistrzem został kontrkandydat czy Pani wniosłaby skargę na burmistrza? Nie tylko na osobę prywatną. Także w takiej sprawie należy udać się do sądu.

Radny Tadeusz Chrzanowski:

Nie prowadźmy tutaj dochodzenia. Jeżeli Pani faktycznie wystąpi oficjalnie na piśmie, to rada sprawą się zajmie.

Radna Zuzanna Pelczar:

Chciałam się zapytać, czy Ci mieszkańcy mają już wodę.

Pani Alicja Bodzioch:

Oficjalnie powiedziałam Pani Burmistrz, że jak nie zajmie się załatwieniem tej sprawy, to zadzwonię do starostwa i po godzinie przyszli naprawiać.

Radny Krzysztof Bielawski:

Mam jedno pytanie do P. Bodzioch. Proszę powiedzieć, jaki jest status prawny tego budynku.

Pani Alicja Bodzioch:

Jest i ZBM i Wspólnota

Radny Krzysztof Bielawski:

Ja jestem też właścicielem i mnie jak rura pęka, to ja nie lecę do burmistrza,czy gdzie indziej, tylko dzwonie sam i załatwiam problem.

Burmistrz:

W sprzedaży jest ostatnie mieszkanie i jest już 100% własność.

Pani Alicja Bodzioch:

Ja nie złożyłam w tej sprawie żadnego pisma do rady, bo ja się telefonicznie dopiero dzisiaj o tym dowiedziałam.

 

Przewodnicząca Rady:

Jeżeli Pani uzna, że takie pismo należy skierować do rady to Pani złoży i wtedy rada rzetelnie się zajmie ocenę tej całej sytuacji.

Radna Melania Szlaga:

Bardzo bym chciała prosić w imieniu dyrekcji i rodziców, aby droga do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego była w pierwszej kolejności odśnieżana, ponieważ dojeżdżają do niej osoby niepełnosprawne i również na wózkach.

Przewodnicząca Rady:

Poinformowała , że 19.12.2010 r o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie świąteczne w MOK świąteczne, które organizuje Szkoła Podstawowa, natomiast 21.12.2010 Gimnazjum zaprasza na „Jasełka”.

 

Przewodnicząca Rady

Odczytała Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody oraz pismo Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego

 

ZAŁĄCZNIK NR 10 i 11

 

Radny Stanisław Pelczar:

Mam ogromną prośbę, aby zostało zrobione oświetlenie do Kośmina, bo teraz przy tych zadymkach skończy się to jakąś tragedią. Zawiewa z pól śnieg, jest ciemno, piaskarka ostatnio trochę zawodzi i jest tragedia.

Burmistrz:

W Piławie jest jeszcze wiele uliczek gdzie mieszkańcy nie maja oświetlenia. Wpłynęło 7 podań, które były zbierane przez 4 lata. Nie jest tak jak się ludziom wydaje, że wystarczy postawić lampę. Żeby postawić lampę trzeba mieć zgłoszenie, pozwolenie, projekty i pozwolenie na budowę, dlatego na rok 2011 są zaplanowane takie drobne inwestycje w miejscach gdzie mieszkańcy też nie mają światła.

Radny Stanisław Pelczar:

Kośmin tez jest nasz.

Burmistrz:

Jest to inwestycja, do której my się przymierzamy, ale jest to koszt 300 tys.

Przewodnicząca Rady:

Chciałabym bardzo podziękować Panu Liburskiemu i wszystkim tym, którzy pomogli w dowożeniu mieszkańców do lokali wyborczych.

Na tym Przewodnicząca Rady zakończyła sesję Rady Miejskiej w Piławie Górnej. Ustalono termin następnej sesji na dzień 21 grudnia 2010 roku o godz. 14.00.

Protokół sporządziła J. Najwer.

 

Przewodnicząca

Rady Miejskiej w Piławie Górnej

Halina Przepiórka

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej administrator: Marcin Rybicki

Osoba odpowiedzialna za treść:
Data modyfikacji: 2011/03/23 11:00:10
Redaktor: Marcin Rybicki