UCHWAŁA Nr XXII/153/2021 Rady Gminy Piszczac z dnia 30 marca 2021 roku w sprawie szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego "Aktywne Pogranicze", w tym trybu
UCHWAŁA Nr XXII/153/2021
Rady Gminy Piszczac
z dnia 30 marca 2021 roku
w sprawie szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Aktywne Pogranicze”,
w tym trybu konsultacji.
Na podstawie art. 10f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r., poz. 713 z pózn. zm.) w związku z art 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. z 2019 r. Póz. 1295 z późn. zm.), Rada Gminy Piszczac uchwala, co następuje:
§ 1
Przyjmuje się harmonogram i tryb prac nad Strategią Rozwoju Ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Aktywne Pogranicze” na lata 2021 - 2030, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Piszczac.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Grzegorz Panasiuk
Załącznik do
UCHWAŁY Nr XXII/153/2021
RADY GMINY PISZCZAC
z dnia 30 marca 2021 r.
Harmonogram oraz szczegółowy tryb opracowania projektu Strategii rozwoju ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Aktywne Pogranicze”
I.
Harmonogram opracowania projektu Strategii rozwoju ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Aktywne Pogranicze”, o którym mowa w art. 10f. 1. ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Etap 1 |
Opracowanie wniosków z diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej – do 5 kwietnia |
Etap 2 |
Opracowanie projektu Strategii – do 10 dni od daty zakończenia Etapu nr 1 |
Etap 3 |
Konsultacje społeczne projektu Strategii oraz sporządzenie sprawozdania z konsultacji - do 40 dni od daty zakończenia Etapu nr 2 |
Etap 4 |
Przeprowadzenie procedury opiniowania projektu Strategii przez Zarząd Województwa - do 40 dni od daty zakończenia Etapu nr 2 |
Etap 5 |
Przygotowanie projektu Strategii po uwzględnieniu ewentualnych zmian wynikających z przeprowadzonych konsultacji i opiniowania przez Zarząd Województwa - do 10 dni od daty zakończenia Etapu nr 3 i 4 |
Etap 6 |
Przeprowadzenie ewaluacji trafności, przewidywanej skuteczności i efektywności realizacji Strategii - do 5 dni od daty zakończenia Etapu nr 5 |
Etap 7 |
Przygotowanie projektu Strategii po uwzględnieniu ewentualnych zmian wynikających z ewaluacji - do 10 dni od daty zakończenia Etapu nr 6 |
Etap 8 |
Przeprowadzenie procedury środowiskowej projektu Strategii wraz z procesem konsultacji prognozy oddziaływania na środowisko - do 40 dni od daty zakończenia Etapu nr 7 |
Etap 9 |
Opracowanie kompletu dokumentów Strategii i przekazanie pod obrady Rady Gminy – do 10 dni od daty zakończenia Etapu nr 8 |
Etap 10 |
Podjęcie przez Radę Gminy uchwały o przyjęciu Strategii – do 30 dni od daty zakończenia etapu nr 9 |
II.
Szczegółowy tryb opracowania projektu Strategii rozwoju ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Aktywne Pogranicze”, w tym tryb konsultacji, o których mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Procedura dotycząca szczegółowego trybu opracowania projektu Strategii rozwoju ponadlokalnego w tym trybu konsultacji, o których mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, uwzględnia akty prawne mające wpływ na jej przebieg, w tym ustawę z dnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t.j. Dz.U. z 2019 poz. 1295 z późn. zm.), ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2020 poz. 713 z późn. zm.), ustawę z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2020 poz. 283 z późn. zm.).
Projekt Strategii rozwoju ponadlokalnego ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Aktywne Pogranicze” (dalej Strategii rozwoju ponadlokalnego) opracowuje się zgodnie z przepisami art. 10e ust. 2-4, w związku z art. 10g ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Tryb opracowania projektu Strategii rozwoju ponadlokalnego, w tym tryb konsultacji obejmuje w szczególności:
- Opracowanie wniosków z diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej przygotowanej na potrzeby Strategii.
- Opracowanie projektu Strategii zawierającego:
- cele strategiczne, kierunki działań oraz zakładane rezultaty i wskaźniki ich osiągnięcia,
- model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej,
- charakterystykę obszarów strategicznej interwencji zawartych w strategii rozwoju województwa i fakultatywnie określenie obszarów strategicznej interwencji gminy, wraz z zakresem planowanych działań,
- system realizacji Strategii oraz ramy finansowe i źródła finansowania.
- Przeprowadzenie konsultacji projektu Strategii rozwoju ponadlokalnego oparte są o następujące działania i zasady:
- Konsultacje skierowane będą do mieszkańców gmin uczestniczących w opracowaniu strategii, partnerów publicznych, społecznych i gospodarczych.
- Na stronie internetowej gminy oraz pozostałych gmin uczestniczących w opracowaniu Strategii umieszczone zostanie ogłoszenie o konsultacjach społecznych projektu Strategii zawierające: informację o terminie konsultacji i sposobie przekazywania uwag do projektu Strategii oraz informację o terminie i miejscu spotkań konsultacyjnych w formule stacjonarnej lub online, a także projekt Strategii i formularz konsultacyjny.
- Konsultacje projektu Strategii polegać będą na wyrażeniu opinii, złożeniu uwag i propozycji w sprawie projektu Strategii za pośrednictwem formularza konsultacyjnego.
- Przeprowadzone zostaną otwarte spotkania konsultacyjne w formule stacjonarnej lub online, mające na celu zaprezentowanie projektu Strategii oraz uzyskanie uwag, opinii i wniosków do projektu Strategii.
- W czasie trwania konsultacji społecznych, w zależności od ich formy, uczestnicy mogą wyrażać swoje opinie poprzez: przekazanie uwag i wniosków do projektu Strategii w formie elektronicznej lub papierowej oraz wyrażanie opinii w czasie bezpośrednich spotkań konsultacyjnych.
- f. W procesie konsultacji społecznych projektu Strategii wykorzystane zostaną opinie, wnioski i uwagi zgłoszone przez interesariuszy w toku opracowania Diagnozy społecznej, gospodarczej i przestrzennej, tj. podczas warsztatów diagnostycznych przeprowadzonych w każdej z gmin objętych Strategią oraz wynikające z Ankiety dotyczącej stanu, problemów i kierunków rozwoju obszaru Aktywnego Pogranicza.
- Konsultacje społeczne projektu Strategii uznaje się za ważne bez względu na ilość uczestniczących w nich interesariuszy.
- Opracowanie projektu Strategii zawierającego:
- Przygotowanie sprawozdania z przebiegu i wyników konsultacji społecznych projektu Strategii, zawierającego w szczególności ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag wraz z uzasadnieniem, oraz jego publikacja na stronach internetowych gmin opracowujących Strategię.
- Przekazanie projektu Strategii Zarządowi Województwa Lubelskiego w celu wydania opinii dotyczącej sposobu uwzględnienia ustaleń i rekomendacji w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w województwie określonych w strategii rozwoju województwa.
- Przygotowanie projektu Strategii po uwzględnieniu ewentualnych zmian wynikających z przeprowadzonych konsultacji i opinii wydanej przez Zarząd Województwa Lubelskiego.
- Przeprowadzenie uprzedniej ewaluacji trafności, przewidywanej skuteczności i efektywności realizacji Strategii.
- Przygotowanie projektu Strategii po uwzględnieniu ewentualnych zmian wynikających z przeprowadzonej uprzedniej ewaluacji.
- Przeprowadzenie lub odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu Strategii, w tym w szczególności:
- Przygotowanie i wysłanie wniosku o wydanie opinii w trybie przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko do regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w sprawie konieczności lub braku konieczności sporządzenia prognozy oddziaływania na środowisko.
- W przypadku uzgodnienia konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz jej zakresu – sporządzenie prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii, zawierającej informacje, o których mowa w art. 51 ust. 2 ustawy, o której mowa w pkt a.
- W przypadku uzgodnienia możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu Strategii - odstąpienie od czynności wynikających z ustawy, o której mowa w pkt a. i upublicznienie informacji o odstąpieniu.
- Przeprowadzenie lub odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu Strategii, w tym w szczególności:
- Opracowanie kompletu dokumentów Strategii i przekazanie pod obrady Rady Gminy.
- Przyjęcie Strategii rozwoju ponadlokalnego gmin Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Aktywne Pogranicze” przez Radę Gminy w drodze uchwały.