-
AA
+

Biuletyn informacji publicznej

BIP

rejestr zmian 

Treść archiwalna z dnia: 2016-07-12 10:35:09
PRZETARGI / Przetargi 2016
Odpowiedzi na pytania do SIWZ nr 1 -

Zamawiający:
Gmina Osiek Jasielski
Osiek Jasielski 112
38-223 Osiek Jasielski

 

Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn.: „Dostawa energii elektrycznej dla Gminy Osiek Jasielski i jednostek organizacyjnych”, znak sprawy: GPRiOŚ.271.4.2016

 

Treść zapytań i wyjaśnienia zapisów treści
specyfikacji istotnych warunków zamówienia

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 2164), zw. dalej ustawą PZP, Zamawiający przekazuje wszystkim Wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu treść pytań i odpowiedzi dotyczących zapisów treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

 

Pytanie 1

Czy Zamawiający dopuści zawarcie umowy drogą korespondencyjną?

Odpowiedź

Tak, Zamawiający dopuszcza taką możliwość, pod warunkiem że Wykonawca podpisze i dostarczy Zamawiającemu podpisane umowy w terminie do 7 dni roboczych od daty ich otrzymania.

 

Pytanie 2

Zwracamy się z zapytaniem czy Zamawiający przekaże niezbędne dane w wersji elektronicznej Excel oraz dokumenty do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy najpóźniej w dniu podpisania umowy? Dokument zawierający niezbędne dane stanowić będzie również załącznik do umowy.

Wyłoniony Wykonawca będzie potrzebował do przeprowadzenia zmiany sprzedawcy:

a) danych dla każdego punktu poboru:

- nazwa i adres firmy;

- opis punktu poboru;

- adres punktu poboru (miejscowość, ulica, numer lokalu, kod, gmina);

- grupa taryfowa (obecna i nowa);

- planowane roczne zużycie energii;

- numer licznika;

- Operator Systemu Dystrybucyjnego;

- nazwa dotychczasowego Sprzedawcy;

- numer aktualnie obowiązującej umowy;

- data zawarcia oraz okres wypowiedzenia dotychczasowej umowy;

- numer ewidencyjny PPE;

- czy jest to pierwsza czy kolejna zmiana sprzedawcy;

b) dokumentów dla każdej jednostki objętej postępowaniem:

- pełnomocnictwo do zgłoszenia umowy;

- dokument nadania numeru NIP;

- dokument nadania numeru REGON;

- KRS lub inny dokument na podstawie którego działa dana jednostka;

- dokument potwierdzający umocowanie danej osoby do podpisania umowy sprzedaży energii elektrycznej oraz pełnomocnictwa.

Jednocześnie informujemy, że OSD może odrzucić zgłoszenia umów sprzedaży zawierające błędne dane skutkiem czego może być konieczność zakupu energii przez Zamawiającego od tzw. sprzedawcy rezerwowego, o którym mowa w art. 5 ust. 2a pkt 1 lit b) ustawy Prawo energetyczne. 

Odpowiedź

Tak, Zamawiający przekaże wybranemu Wykonawcy wszystkie niezbędne dane i dokumenty do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy.

 

Pytanie 3

Wykonawca zwraca się z prośbą o udzielenie informacji:

  1. Czy Zamawiający ma zawarte umowy/aneksy w ramach akcji promocyjnych lojalnościowych, które uniemożliwiają zawarcie nowej umowy sprzedażowej w terminach przewidzianych
    w SIWZ? Jeśli tak - jakie są terminy wypowiedzeń umów/aneksów w ramach akcji promocyjnych/programów lojalnościowych?
  2. Czy umowy dystrybucyjne (jeśli zamawiający posiada rozdzielone umowy) zawarte są 
    na czas określony czy nieokreślony?
  3. Czy zamawiający samodzielnie zawrze umowę o świadczenie usług dystrybucji w przypadku punktów poboru, dla których obowiązywały dotychczas umowy kompleksowe oraz
    w przypadku punktów poboru, dla których umowa dystrybucyjna została zawarta na czas określony, w terminie umożliwiającym skuteczne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy?

Odpowiedź

Ad. a)

Zamawiający nie posiada umów zawartych w ramach akcji promocyjnych lojalnościowych. Dotychczasowe umowy sprzedaży energii elektrycznej zawarte są na czas określony do dnia 31.12.2016 i nie wymagają ich wypowiedzenia.

Ad. b)

Umowy dystrybucyjne zawarte są na czas nieokreślony.

Ad. c)

Nie dotyczy.

 

Pytanie 4

Formularz oferty pkt 2 oraz Umowa §7 ust. 9 zd. 1 - Z uwagi na fakt, że faktury VAT są wysyłane listem zwykłym, Wykonawca nie jest w stanie określić, w jakim terminie Zamawiający otrzyma fakturę,
co może powodować komplikacje przy ustalaniu prawidłowego terminu płatności. Ponadto, w świetle przepisów podatkowych określenie terminu płatności na liczbę dni liczoną od dnia otrzymania faktury nie pozwala ustalić prawidłowej daty powstania obowiązku podatkowego, a to w konsekwencji naraża wykonawcę na sankcje skarbowe z tytułu nieterminowego odprowadzenia podatku VAT.  Art. 19a ust. 5 pkt. 4 ppkt. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) stanowi, iż w przypadku dostaw energii elektrycznej obowiązek  podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W związku z powyższym zwracamy się do Zamawiającego
z zapytaniem, czy zgadza się na zmodyfikowanie przedmiotowego zapisu w następujący sposób: „Należności wynikające z faktur VAT będą płatne w terminie…dni od daty wystawienia”.

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na dokonanie modyfikacji zapisów wnioskowanych przez Wykonawcę.

 

Pytanie 5

Umowa §7 ust. 9  zd. 2 - Zamawiający określił dzień zapłaty faktur VAT jako datę obciążenia rachunku Zamawiającego. Informujemy, że zgodnie z art. 454 § 1 Kodeksu Cywilnego, dotyczącego miejsca spełnienia świadczenia pieniężnego, a także zgodnie z zasadami obowiązującymi w obrocie gospodarczym za dzień zapłaty uznaje się dzień, w którym środki pieniężne wpłyną na rachunek bankowy podmiotu, któremu należna jest zapłata. W związku z powyższym Wykonawca zwraca się z prośbą o zmianę zapisu na następujący: „Za dzień zapłaty uznaje się datę uznania rachunku bankowego Wykonawcy”.

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na dokonanie modyfikacji zapisów wnioskowanych przez Wykonawcę.

 

Pytanie 6

Umowa § 6 ust. 3 - Wykonawca informuje, że bonifikaty udzielane są na wniosek Zamawiającego po uznaniu jego zasadności przez Sprzedawcę. Z uwagi na fakt, że Wykonawca nie ma wpływu na termin złożenia wniosku przez Zamawiającego oraz ze względu na termin 30 dni na rozpatrzenie takiego wniosku przez Sprzedawcę, uwzględnienie bonifikaty na fakturze za ten sam okres, którego bonifikata dotyczy lub też za okres bezpośrednio następujący po tym okresie, może nie być możliwe do zrealizowania. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o zmodyfikowanie przedmiotowych zapisów do  treści: „Wykonawca zobowiązany jest do udzielania, na pisemny wniosek Odbiorcy, po rozpatrzeniu i uznaniu jego zasadności, bonifikat za niedotrzymanie przez Sprzedawcę standardów jakościowych obsługi Odbiorców.

 

 

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na dokonanie modyfikacji zapisów wnioskowanych przez Wykonawcę. Jednocześnie Zamawiający informuje, że zgodnie z zapisami umowy § 6 ust. 3 ostatnie zdanie
„W przypadku braku możliwości uwzględnienia bonifikaty na fakturze, Wykonawca udzieli jej
w oparciu o inny dokument, np. notę księgową”.

 

Pytanie 7

Umowa § 12 ust. 1  – Z uwagi na fakt, iż ceny energii elektrycznej zostają powiększone o kwotę wynikającą z obowiązków nałożonych właściwymi przepisami dotyczącymi podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług, od dnia ich wejścia w życie, bez konieczności sporządzenia aneksu do umowy. Wykonawca zwraca się z prośbą o modyfikację przedmiotowego zapisu poprzez dodanie do ust. 1  zdania o treści: „Wyjątek stanowi ust. 2 pkt d) i c), dla których forma aneksu nie jest wymagana.”

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na dokonanie modyfikacji zapisów wnioskowanych przez Wykonawcę.

 

Pytanie 8

Umowa § 12 ust. 4 - Zwracamy się z prośbą o dodanie zapisu o treści: „Na Zamawiającym spoczywa obowiązek zgłoszenia zmiany Odbiorcy/Płatnika do OSD przed zgłoszeniem go Wykonawcy.”

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na dokonanie modyfikacji zapisów wnioskowanych przez Wykonawcę.

 

Pytanie 9

Umowa § 8 ust. 4 - Wyrażony w ust. 4 obowiązek zapłaty przez Wykonawcę w terminie 14 dni od dostarczenia przez Zamawiającego wezwania do zapłaty należności tytułem kary umownej stanowić może naruszenie zasady równouprawnienia stron. W związku z tym prosimy o usunięcie przedmiotowego zapisu.

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na dokonanie modyfikacji zapisów wnioskowanych przez Wykonawcę.

 

Pytanie 10

Umowa § 8 ust. 5 - Zwracamy się z prośbą o określenie, iż w razie naliczenia kar umownych, Odbiorca każdorazowo wystawi Sprzedawcy notę obciążeniową. Informujemy, że kary umowne nie podlegają opodatkowaniu VAT, a w związku z tym, w celu ich udokumentowania nie wystawia się faktur VAT. Dla celów rachunkowych zarówno otrzymanie kary umownej, jak i jej zapłata kwalifikowane są do pozostałej działalności operacyjnej jednostki. Jak bowiem wynika z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy
o rachunkowości, przez pozostałe koszty i pozostałe przychody operacyjne rozumie się koszty
i przychody związane m.in. z odszkodowaniami i karami. Kary te należy ująć w księgach rachunkowych, a odpowiednią formą ich udokumentowania jest nota obciążeniowa. Ponadto informujemy, że ze względu na sposób działania systemu bilingowego, Wykonawca nie ma możliwości rozliczenia naliczonej kary umownej po jej automatycznym potrąceniu.

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na dokonanie modyfikacji zapisów wnioskowanych przez Wykonawcę.

 

Pytanie 11

Czy Zamawiający udzieli Wykonawcy stosownego pełnomocnictwa do zgłoszenia w imieniu Zamawiającego zawartej umowy sprzedaży energii elektrycznej do OSD oraz wykonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy u OSD wg wzoru stosowanego powszechnie przez Wykonawcę? W przypadku braku zgody na powyższe prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający ponosił będzie odpowiedzialność za treść przedstawionego wzoru pełnomocnictwa i za jego ewentualne zakwestionowanie przez OSD?

Odpowiedź

Wzór pełnomocnictwa przedstawiony przez Zamawiającego winien być wystarczający do zgłoszenia
w imieniu Zamawiającego zawartej umowy sprzedaży energii elektrycznej do OSD oraz wykonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy u OSD. Jeżeli jednak okaże się, że niezbędne jest szersze umocowanie Wykonawcy, wówczas Zamawiający rozszerzy zakres pełnomocnictwa.

 

Pytanie 12

Czy Zamawiający dysponuje tytułem prawnym (akt notarialny, umowa najmu, umowa dzierżawy, itp.) który upoważnia go do swobodnego dysponowania obiektami opisanymi w przedmiocie zamówienia? Informujemy, że brak takiego tytułu może skutecznie uniemożliwić dalsze czynności związane ze zgłoszeniem umowy sprzedaży energii elektrycznej do lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego zgodnie z jego procedurami.

Odpowiedź

Tak.

 

Pytanie 13

Umowa §9 ust. 6 zd. 2 – Wnosimy o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej dotyczącej wskazania terminu na wniesienie oświadczenia o odstąpieniu od umowy na 31.12.2017 r. tj. data wskazana
w SIWZ jako graniczny termin obowiązywania umowy.

Odpowiedź

Zamawiający dokona sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej na 31.12.2017 r. przy konstruowaniu umów z Wykonawcą wybranym w postępowaniu.

 

Pytanie 14

Umowa §7  ust. 6 – Zwracamy się z prośbą o wydłużenie wskazanego w niniejszym zapisie terminu do 14 dni roboczych.

Odpowiedź

Termin 10 dni roboczych (2 tygodnie) winien być wystarczający dla Wykonawcy do wystawienia faktury. Zamawiający pozostawia zapisy bez dokonywania modyfikacji w tym zakresie.

 

Pytanie 15

Umowa § 7 ust. 11 pkt – Wykonawca zwraca się o modyfikację zapisu  § 7 ust. 11 pkt. d) zd. 2 na: „Zamawiający wniesie reklamację do Wykonawcy przekazując kopię faktury za usługę dystrybucji energii elektrycznej. Wykonawca rozpatrzy ją w ustawowo przepisanym terminie.” Ponadto, wnosimy o usunięcie zapisu traktującego o wstrzymaniu płatności faktury do czasu rozpatrzenia reklamacji z uwagi na jego niezgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

Odpowiedź

Zamawiający pozostawia zapisy bez dokonywania modyfikacji w tym zakresie.

 

Wójt Gminy Osiek Jasielski
Mariusz Pykosz

 

««« powrót
Liczba odwiedzin: 144943
Realizacja: Ideo