-
AA
+

Biuletyn informacji publicznej

BIP

Protokoły 

PRAWO LOKALNE 
data publikacji: 27-06-2008 | 13:40
data ostatniej modyfikacji: 27-06-2008 | 13:40
Protokół Nr XX/08 z Sesji Nadzwyczajnej Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia 13 czerwca 2008
27 czerwca 2008

Protokół Nr XX/ 08

z Sesji  Nadzwyczajnej Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia 13 czerwca  2008 r.

 

Padło pytanie Przewodniczącego Rady : Czy obrady dzisiejszej Sesji będą nagrywane?

9  Radnych było ,,za’’

4 Radnych było ,,przeciw’’

1 Radny ,,wstrzymał się od głosu”

W związku z powyższym obrady dzisiejszej Sesji będą nagrywane.

 

Ad.1. Otwarcia XVII-ej Sesji Rady Gminy obecnej kadencji dokonał Przewodniczący Rady P. Wojdacz Piotr witając zebranych Radnych, sołtysów wsi, Wójta, pracowników Urzędu Gminy, Prezesa Zarządu Subergion Magurski Szansa na Rozwój- P. Franciszka Miśkowicza oraz Dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – P. Adama Bednarza.

 

Ad.2 Stwierdzenie prawomocności obrad.

 

        Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził, że obecnych jest 14-tu Radnych i w związku z tym obrady Sesji są prawomocne.

 

Obecni na Sesji Radni to:

1)        Wojdacz Piotr                  - Samoklęski

2)        Kudłaty Adam                  - Samoklęski

3)        Łącki Tadeusz                 - Samoklęski

4)        Brączyk Janusz               - Pielgrzymka

5)        Gumienny Zdzisław         - Pielgrzymka

6)       Pociask Leszek                - Osiek Jasielski

7)       Gumienny Tadeusz         - Zawadka Osiecka

8)        Wygonik Kazimierz          - Załęże

9)        Zięba Danuta                   - Świerchowa

      10)   Welc Paweł                       – Osiek Jasielski       

      11)  Socha Daniel                     - Mrukowa

      12)  Gumienna Weronika         – Zawadka Osiecka

13)   Socha Jan                         -  Mrukowa  

14)   Mastej Stanisław                – Załęże  

 

Nieobecni na Sesji Radni to:

1)       Faber Witold                     - Świerchowa -  nieobecność usprawiedliwiona

 

W Sesji ponadto uczestniczyli:

 

1) Świątek Władysław           - sołtys wsi Czekaj

2) Mroczka Michał                - sołtys wsi Osiek Jasielski

3) Bors Marian                      - sołtys wsi Mrukowa

4) Buś Piotr                           - sołtys wsi Świerchowa

5) Pykosz Mariusz                - Wójt  Gminy

6) Twardzik Sylwia               - Sekretarz  Gminy

7) Pec Krzysztof                   - Skarbnik Gminy

8) Franciszek Miśkowicz      - Prezes Subregion Magurski Szansa na Rozwój

9) Adam Bednarz                 - Dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

Ad 3. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.

 

  1) Otwarcie Sesji.

  2) Stwierdzenie  prawomocności obrad.

  3) Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.

  4) Informacja Wójta  z wykonania uchwał  podjętych na poprzedniej Sesji oraz z realizacji

      prac w okresie międzysesyjnym.

 5) Podjecie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Osiek Jasielski do Stowarzyszenia pn. Lokalna

     Grupa działania Nowa Galicja

 6) Podjecie uchwały w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych Gminy Osiek Jasielski

 7) Podjecie uchwały w sprawie  zabezpieczenia w formie ,,weksla in blanco” – budowa sali

     gimnastycznej w Samoklęskach

 8) Podjecie uchwały w sprawie  zabezpieczenia w formie ,,weksla in blanco” – remont budynku 

     przedszkola integracyjnego w Osieku Jasielskim

 9) Wolne wnioski i zapytania.

10) Zakończenie Sesji.

 

Przewodniczący Rady – Kto jest za przyjęciem tak przedstawionego porządku obrad?

Porządek obrad Sesji został przyjęty jednogłośnie

Ad.4  Informacja Wójta z wykonania uchwał podjętych na poprzedniej  Sesji oraz z realizacji prac w okresie międzysesyjnym.       

 

Wójt przedstawił informację na temat uchwał podjętych na poprzedniej Sesji.

 

Przewodniczący Rady – Czy są pytania?

Nie ma

 

 

Ad. 5  Podjecie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Osiek Jasielski do Stowarzyszenia pn. Lokalna Grupa działania Nowa Galicja

 

Przewodniczący Rady – Proszę p. Wójta o zabranie głosu.

 

Wójt – Wszyscy Radni otrzymali uchwałę mówiącą o Lokalnej Grupie Działania Nowa Galicja, której siedziba mieści się w Kołaczycach. Po wielu rozmowach i dyskusjach, doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy przystąpić do tegoż Stowarzyszenia wraz z gminą Dębowiec. Braliśmy udział w Zgromadzeniu LGD Nowa Galicja, na którym wyrażono zgodę na nasze przystąpienie. Konieczna jest jednak uchwała Rady Gminy akceptująca naszą wolę przystąpienia. Terminy są dosyć napięte, jest to bowiem ostatni moment na to, by dołączyć do LGD. Proszę w tej chwili o zabranie głosu przez przybyłego na dzisiejszą Sesję Dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Rzeszowie, P. Adama Bednarza.

 

Adam Bednarz – Na początku, chciałbym serdecznie podziękować za zaproszenie na obrady dzisiejszej Sesji. Nie będę mówił na temat LGD Nowa Galicja, ponieważ nie taka jest moja rola, a skupie się raczej na programie Leader i jego sposobie działania. Otóż program ten to inaczej sposób dystrybucji pieniądza, w którym ostateczne decyzje dotyczące przeznaczenia środków finansowych podejmowane są na samym ,,dole”. Leader to program, który został włączony w główny nurt programowania. Nie jest to zatem program ,,stojący w cieniu”, ale zajmuje się nim każde państwo członkowskie. Mamy polskie doświadczenia jeśli chodzi o Leader’a, jednak musimy pamiętać o tym, że mamy nowy schemat, schemat II, który rządzi się innymi zasadami i regułami. Naszym zadaniem jest w tej chwili przestawić osoby zaangażowane w ten program na nowy sposób myślenia. Poza tym tylko 5 czy 6 gmin zastanawia się na dzień dzisiejszy nad wejściem do LGD. Aby zrozumieć sens działania Leader’a, należy poznać najpierw znaczenie samej nazwy, która oznacza, że społeczność lokalna zarządza swoim terytorium. Podstawowymi pojęciami związanymi z programem Leader są: Lokalna Grupa Działania i Lokalna Strategia Rozwoju. LGD to specjalne stowarzyszenie, które działa na podstawie dwóch ustaw. Ma w swoim składzie członków w postaci osób fizycznych i osób prawnych. LGD bowiem,  musi być partnerstwem trójsektorowym. Muszą to być podmioty o charakterze: społecznym, publicznym i gospodarczym. Inną bardzo ważną kwestią, która nie istniała do tej pory, jest oddzielenie funkcji zarządczej od decyzyjnej. Odzwierciedlają je dwa organy LGD. Jest to  Rada Stowarzyszenia, której wyłączną właściwością będzie wybór projektów oraz Zarząd Stowarzyszenia. Środki jakie posiada Leader w tej chwili przeliczane są na 1 mieszkańca. Jeśli zatem jakaś gmina nie wejdzie do LGD, nie dostaniemy dofinansowania przypadającego na tę gminę.

 

Przewodniczący Rady – Chciałbym zadać kilka pytań odnoszących się do samej LGD Nowa Galicja. Na jakim etapie jest w tej chwili opracowywanie strategii, kto będzie wchodził w skład Rady Stowarzyszenia i Zarządu oraz czy nie ma obawy przed tym, że jednak jako gmina nieco oddalona terytorialnie, będziemy mieć niski wpływ na decyzje LGD?

 

Wójt – LGD Nowa Galicja to stowarzyszenie, które posiada swój statut, Zgromadzenie natomiast składa się z trzech gmin: Tarnowiec, Kołaczyce i Jasło. Samo opracowanie strategii LGD jest w tej chwili na końcowym etapie. Uważam, że najważniejszą rzeczą dla nas wszystkich jest przede wszystkim dobro gminy, dlatego sądzę , że powinniśmy przystąpić do LGD Nowa Galicja. Stowarzyszenie Subregion Magurski, do którego należeliśmy do tej pory, nie zakończyło jeszcze swej działalności a rozliczenie środków z drugiego etapu powinno nastąpić niebawem. Dostaliśmy pismo, w którym, obecny zresztą dzisiaj, Prezes Stowarzyszenia Subregion Magurski, P. Franciszek Miskowicz, zwrócił się do nas o przekazanie środków finansowych na pokrycie odsetek bankowych. Na dzień dzisiejszy jest to kwota 44 000 zł, która została podzielona na cztery gminy. Moim priorytetem jest w tej chwili to, by zakończyć działalność w stowarzyszeniu w dobrej atmosferze, aby środki zostały rozliczone. Poza tym, chciałbym zaznaczyć, iż z informacji  jakie posiadam, małe LGD nie mają takich możliwości pozyskiwania środków finansowych jak te o większych rozmiarach. Optymalnym rozwiązaniem byłaby LGD licząca do 50 000 mieszkańców.

 

Przewodniczący Rady odczytał pismo skierowane do Rady Gminy w Osieku Jasielskim, którego adresatem jest  LGD Stowarzyszenie Subregion Magurski.

 

Przewodniczący Rady – Proszę w tym momencie o zabranie głosu przez  Prezesa Stowarzyszenia Subregion Mazurski, P. Franciszka Miśkowicza.

 

Franciszek Miśkowicz – Dziękuję bardzo za udzielenie mi głosu. Chciałbym przedstawić państwu w tym momencie krótką historię naszego stowarzyszenia. Fundacja Rozwoju Powiatu Jasielskiego złożyła wniosek w pierwszym schemacie o utworzenie LGD. Otrzymała na ten cel 100 000zł. Wybrano gminy: Nowy Żmigród, Krempna, Dębowiec i Osiek Jasielski. Był to 2005 rok. Każda z gmin przystąpiła do projektu, wyznaczono swoich przedstawicieli, partnerów trójsektorowych. Opracowano Lokalną Strategię Rozwoju. Zostały stworzone różnego typu pomysły, które miały na celu zintegrować Subregion. Popieram tu zdanie P. Bednarza, który mówił o całkowitym przeobrażeniu się charakteru LGD, która ze stowarzyszenia przeznaczającego większość część swych środków na promocję samej LGD przeistoczyła się w pewnego rodzaju organ zarządzający. W pierwszym etapie nasza LGD nie otrzymała dofinansowania na realizację programu Leader Plus, dostaliśmy natomiast środki w drugim etapie na kwotę 665 000zł. Warunkiem podpisania umowy były tzw. gwarancje gmin, które musiały zadeklarować uczestnictwo w stowarzyszeniu jako członkowie wspierający. Wszystko odbywało się na zasadzie: zrealizuj – zapłać – staraj się o zwrot środków.  Nasza LGD miała pewne problemy, ale doprowadziliśmy do zrealizowania wszystkich propozycji gmin. W gminie Osiek Jasielski zrealizowano m.in. Turniej Piłkarski w Pielgrzymce, szkolenia, prace projektowe pod wyciąg narciarski w kwocie 35 000zł, częściowo sfinansowaliśmy również prace projektowe pod budowę przyszłych dróg. Złożyliśmy w tej chwili wniosek o płatność końcową. Procedury rozliczeniowe są bardzo skomplikowane, prowadzone są przez instytucję wdrażającą – fundację FAPA,  która w dalszej kolejności przesyła dokumentację do ARiMR a następnie zaliczkuje w Ministerstwie Rolnictwa. Cały proces rozliczeniowy trwa około 4 miesięcy. W tym czasie zaciągnęliśmy kredyt, którego zabezpieczeniem jest gwarancja każdej z gmin w formie uchwały o członkostwie wspierającym. Okazało się jednak, iż musimy zmienić swój statut, i wprowadzić członkostwo rzeczywiste. Prace nad zmianą statutu rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Prace nad zmiana statutu były bezprzedmiotowe biorąc pod uwagę, iż dwie gminy: Osiek Jasielski i Dębowiec chcą opuścić LGD. Nie mieliśmy żadnych informacji na ten temat. Tydzień temu dowiedzieliśmy się o tym fakcie. Należało nas poinformować o tym, na ostatnim Walnym Zgromadzeniu. Koszty jakie musimy ponieść do całkowitego zamknięcia projektu nie są jeszcze znane. Poza tym mam obawy, czy po odejściu tych dwóch gmin, nowa LGD składająca się z gminy: Nowy  Żmigród i Krempna obejmująca 12 000 mieszkańców, otrzyma w nowym okresie finansowania, pozytywną akceptację swej struktury. Apeluję tutaj do Wójtów obu gmin, by szczerze wyjaśnili swoją decyzję o odejściu a także by zastanowili się jak rozwiązać tę sytuację w sposób prawnie właściwy. Warunki umowy schematu drugiego jasno określają, iż ostateczne rozliczenie musi nastąpić po refundowaniu. Struktura LGD musi pozostać taka sama jak w momencie podpisania umowy. W przypadku zmiany swej struktury, zrywamy warunki umowy, które pociągają za sobą konsekwencje finansowe. Zależałoby nam, by dokończyć ten projekt i doprowadzić do ostatecznego rozliczenia.

 

Przewodniczący Rady – Proszę o zabranie głosu przez P. Wójta

 

Wójt – Nie chciałbym roztrząsać w tym momencie złych doświadczeń z LGD Subregion Magurski. Mówił Pan o zmianie statutu, którego niestety nie otrzymałem. LGD to partnerstwo, z przykrością musze stwierdzić, że partnerstwo w ramach stowarzyszenia Subregion Magurski było w znacznym stopniu zawężone. Chodzi jednak tutaj o pomyślne zakończenie i rozliczenie projektu. Proszę o wypowiedź P. Bednarza

 

Adam Bednarz – Nie chcę tutaj występować jako strona sporu. Jednak uważam, że projekt należy doprowadzić do końca i ostatecznie go rozliczyć. Nie tylko dlatego, że zaangażowane w LGD były gminy, ale również pozostałe sektory. Poza tym umowę z FAPA podpisywał Zarząd Stowarzyszenia, więc to on będzie ponosił odpowiedzialność. Myślę, że Stowarzyszenie będzie istniało nadal. Poza tym LGD liczące 12 000 mieszkańców, będzie mogło istnieć nadal. Nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu Minimalna liczebność LGD wynosi 10 000 mieszkańców. Jednak dobre LGD to takie liczące około 50 000 mieszkańców. To co chciałbym zaznaczyć jeszcze, musicie się zastanowić czy wybieracie  przyszłość z LGD Nowa Galicja. Proszę pamiętać, iż na jednym terenie może działać tylko jedna LGD. To uchwała Rady Gminy o przystąpieniu do Stowarzyszenia pozwoli na pozyskanie środków przypadających na daną gminę

 

Miśkowicz Franciszek – Ja odnoszę tylko i wyłącznie do zakończenia i rozliczenia schematu drugiego. W tej chwili Stowarzyszenie Subregion Magurski jest w ciężkiej sytuacji finansowej. Rosną odsetki kredytowe, które trzeba spłacać. LGD składająca się  tylko z dwóch gmin ma na prawdę niewielki potencjał. W tym momencie chciałbym jedynie apelować do Wysokiej Rady o to, by wesprzeć nasze działania zmierzające do końcowego rozliczenia całego projektu.

 

Przewodniczący Rady – Proszę P. Wójta o zabranie głosu

 

Wójt – Jestem na pewno za tym, by zakończyć naszą współpracę w sposób pomyślny. Nie znam jednak sposobu prawnego, który gwarantowałby to, dlatego jestem tutaj za tym, by zorganizować spotkanie z Wójtami wszystkich czterech gmin i zastanowić się nad prawidłowym rozwiązaniem tej sytuacji.

 

Przewodniczący Rady – Czy ktoś z Wysokiej Rady chciałby zabrać głos?

 

Wygonik Kazimierz  - Jestem za tym , by zakończyć współpracę ze Stowarzyszeniem Subregion Magurski w sposób prawidłowy i właściwy. Może ten program, który realizowaliśmy, powinien zostać lepiej opracowany, bardziej skierowany na społeczeństwo. Muszę jednak pozytywnie odnieść się do działań Zarządu Stowarzyszenia, który przeciwstawił się pewnym nieprawidłowościom, a nie było to łatwe. Nowe LGD na pewno będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Poza tym, każdy ma prawo wyboru

 

Przewodniczący Rady – Czy ktoś z Wysokiej Rady chciałby zabrać głos?

 

Pociask Leszek – Chciałbym zauważyć, iż działanie Stowarzyszenia Subregion Magurski opierało się w głównej mierze na współpracy Wójtów gmin wchodzących w jego skład. Kiedy powstawało to stowarzyszenie, byłem pozytywnie zaskoczony tym faktem. Ubolewam nad tym, ale stwierdzić muszę, że współpraca się nie ułożyła. Oczywiście priorytetem jest teraz zgodne z prawem rozliczenie i zakończenie projektu, nawet  jeśli gmina będzie musiała wyłożyć jakieś środki finansowe. Mam nadzieję, że gminy Nowy Żmigród i  Krempna będą nadal działać jako stowarzyszenie, mogę jedynie życzyć im owocnej współpracy. Mam jednak pytanie odnośnie uchwały i § 2, który brzmi: Wyznacza się Wójta Gminy do reprezentowania...” Chodzi tutaj o członka Zarządu czy członka Rady? Chciałbym wiedzieć jak będzie wyglądała formalna struktura nowej LGD. Czy miasto Jasło wchodzi w skład Stowarzyszenia Nowa Galicja?

 

Wójt – Nie, tylko gmina Jasło

 

Pociask Leszek – Jaki zatem potencjał przedstawia nowa LGD jeśli chodzi o mieszkańców? Czy nie istnieje obawa, że zostaniemy zmarginalizowani. Jak będę wyglądać struktury organizacyjne w ramach tego większego związku tak byśmy mogli działać w sposób partnerski?

 

Wójt – Każda LGD ma swój statut, którego zapisy muszą być przestrzegane. Struktura LGD Nowa Galicja nie odbiega w sposób znaczący od Struktury, która reprezentowało LGD Subregion Magurski. Są oczywiście wyjątki. Jednym z nich jest zapis mówiący, iż gminy uczestniczą w charakterze osób prawnych, co pozwoli nam na dofinansowanie stowarzyszenia własnym wkładem finansowym. Owszem obawy zawsze są, ale mam nadzieje, że nasza współpraca w LGD Nowa Galicja ułoży się pomyślnie. Proszę pamiętać, iż działanie w ramach stowarzyszenia będzie się opierać na współpracy. Uważam, że wprowadzenie pewnego novum do naszej gminy, swego rodzaju integracji z innym społeczeństwem, jest bardzo ważne.  W tym momencie, chciałbym serdecznie podziękować P. Adamowi Bednarzowi za przybycie na obrady naszej Sesji.

Wygonik Kazimierz – Pierwszy etap działania LGD Subregion Magurski charakteryzował się dużą pula środków przeznaczonych na promocje samego stowarzyszenia. Czy LGD Nowa Galicja daje taką możliwość?

 

Adam Bednarz – Chciałbym serdecznie podziękować za zaproszenie. Proszę pamiętać o tym, że zarząd Stowarzyszenia tworzą Wójtowie z poszczególnych gmin, jest to bowiem organ, który ma zarządzać. Najważniejszym jednak organem w stowarzyszeniu, co podkreślałem, jest Rada. 50% jej składu tworzą partnerzy społeczni i gospodarczy. Nigdy więc nie zdarzy się tak, by cały skład Rady Stowarzyszenia stanowiły same jednostki samorządu terytorialnego. Dziękuję jeszcze raz za serdeczne przyjęcie.

 

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze jakieś pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Osiek Jasielski do Stowarzyszenia pn. Lokalna Grupa Działania Nowa Galicja?

13-tu Radnych było ,,ZA”

1 Radny ,,WSTRZYMAŁ SIĘ OD GŁOSU”

 

O godz. 14.43 ogłoszono przerwę

Obrady Sesji wznowiono o godz. 14.58

 

Ad. 6 Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych Gminy Osiek Jasielski.

 

Przewodniczący Rady – Konieczność podjęcia tej uchwały wyszła w trakcie pisania wniosku o dofinansowanie do remontu dróg. Proszę o krótką wypowiedź Wójta.

 

Wójt – Chodzi tu o dofinansowanie dróg, o których rozmawialiśmy na ostatniej Sesji. Drogi te nie są skomunalizowane. Jest to jeden z warunków starania się o dofinansowanie. Stąd uchwała o zaliczeniu dróg do kategorii dróg gminnych. Dodatkowym elementem jaki musimy dołączyć do wniosku jest opinia Zarządu Powiatu Jasielskiego. Jeśli dostarczymy te dokumenty, wniosek zostanie dopuszczony do oceny.  Jeśli są jakieś pytania, to bardzo proszę.

 

Wygonik Kazimierz – Rozumiem, że podejmując tą uchwałę, przyjmujemy je na stan gminy.

 

Wójt – Tak. W tej chwili właścicielem tych dróg jest Skarb Państwa.

 

Przewodniczący Rady – Czy są jakieś pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

 

Ad. 7   Podjecie uchwały w sprawie  zabezpieczenia w formie ,,weksla in blanco” – budowa sali      gimnastycznej w Samoklęskach

 

Przewodniczący Rady – Dwie kolejne uchwały dotyczą ustanowienia zabezpieczenia w formie weksla in blanco. Jedna z nich dotyczy przedsięwzięcia budowy  sali   gimnastycznej w Samoklęskach, druga natomiast inwestycji remontu przedszkola integracyjnego w Osieku. Proszę P. Skarbnika o zabranie głosu w tej sprawie i wyjaśnień dlaczego właśnie teraz Urząd Marszałkowski żąda takiego zabezpieczenia.

 

Pec Krzysztof – Jest to po prostu forma zabezpieczenia roszczeń dotyczących zwrotu środków.

 

Pociask Leszek – Czy obie inwestycje są finansowane w 50%?

 

Przewodniczący Rady – Tak.

 

Pociask Leszek – Uchwała dotycząca np. przedszkola mówi o zabezpieczeniu do pewnej kwoty. Rozumiem, że nie jest to sztywna kwota, ale maksymalny jej pułap?

 

Przewodniczący Rady – Tak jest to maksymalny pułap środków jaki możemy wykorzystać na remont przedszkola. Potrzeby mogą okazać się niższe. Jesteśmy na bieżąco informowani o stanie prac.

 

Wójt – Kwoty jakie zostały wskazane w uchwałach są podyktowane decyzją Urzędu Marszałkowskiego o udzieleniu dofinansowania. Tak na prawdę, dokładne środki jakie zostaną przeznaczone inwestycje wyjdą po przetargu. Nie ukrywam, że prawdopodobnie będą niższe.

 

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze jakieś pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

 

Ad. 8 Podjęcie uchwały w sprawie  zabezpieczenia w formie ,,weksla in blanco” – remont budynku  przedszkola integracyjnego w Osieku Jasielskim

 

Przewodniczący Rady –Uchwała ta została już wcześniej omówiona

Czy są pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

 

 

Ad. 9 Wolne wnioski i zapytania.

 

Przewodniczący Rady - Mam informację dla sołtysów poszczególnych miejscowości. Otóż do najbliższego czwartku należy zgłaszać do P. Tomasza Fabera numery  słupy, na których nie działa oświetlenie.

 

Wójt – Chciałbym poruszyć kwestię Planu Odnowy Miejscowości. Jak wcześniej wspominałem, nie jest jeszcze zatwierdzony, ponieważ wymaga poprawek. Niektóre inwestycje zgłoszone w POM-ie do realizacji niestety odpadły. Pewne przedsięwzięcia nie mogą być finansowane w ramach tego programu. Dlatego chciałby uzyskać informacje od Wysokiej rady jak i sołtysów poszczególnych sołectw jakie zadania zgłoszone do realizacji w ramach Programu Odnowa i rozwój wsi mają charakter priorytetowy. Poza tym, najważniejszy jest w tej chwili wybór takich inwestycji, które nie wymagają opracowania projektów budowlanych tylko zgłoszenia. Wiem, że w Osieku priorytetem był kompleks rekreacyjny. Będzie ogłoszony przetarg na opracowanie projektu, lecz nie zdążymy do sierpnia.

 

Przewodniczący Rady – Proszę zatem o przedstawienie Wysokiej Radzie tych inwestycji, które mogą zostać sfinansowane z PROW-u

 

Wójt – Musimy pamiętać, iż nie będą akceptowane inwestycje związane ze szkołami i przedszkolami. Nie mogą również być finansowane inwestycje drogowe. Osiek Jasielski – możliwa jest na przykład elewacja GOK. Zawadka Osiecka – sala gimnastyczna. Jest tutaj dodatkowy warunek, mianowicie musi być to lokal ogólnodostępny. Świerchowa – plac zabaw przy szkole – również musi być ogólnodostępny. Pielgrzymka – elewacja Domu Ludowego, Czekaj – wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w Domu Ludowym, Samoklęski – remont Domu Ludowego. Są to te inwestycje, które mogą ,,pójść” na zgłoszenie. Proszę o wypowiedzi

 

Przewodniczący Rady – Czy ktoś ma jakieś sugestie?

 

Socha Jan – Czy możliwy jest remont Domu Ludowego wewnątrz?

 

Monika Władyka – Jak najbardziej tak. W sytuacji remontu pomieszczeń Domu Ludowego, koszty inwestycji nie podlegają podziałowi na Dom Ludowy i na przykład Remizę OSP. Dofinansowanie może wówczas obejmować całość inwestycji

 

Wójt – Czy można wnioskować o dofinansowanie zarówno elewacji jak i remontu wewnątrz?

 

Monika Władyka – Oczywiście, że tak. Jednak koszty związane z wykonaniem elewacji muszą zostać podzielone na Dom Ludowy oraz inne pomieszczenia typu Remiza OSP, czy sklep. Te ostatnie nie podlegają finansowaniu.

 

Przewodniczący Rady – Jakie zdanie posiadają radni i sołtys z Osieka. Jaka inwestycja jest priorytetową?

 

Pociask Leszek – Najważniejszą dla nas inwestycją jest budowa stadionu. Projekt budowlany jest bardzo kosztowny, co zostało już powiedziane i podkreślone. Czy możliwym jest, staranie się o środki z przeznaczeniem na sam projekt, a dopiero potem starć się o dofinansowanie samej inwestycji?

Monika Władyka – Takie rozwiązanie nie jest możliwe. Owszem, pewna część kwoty wniosku może zostać przeznaczona na opracowanie dokumentacji technicznej, ale o same środki na wykonanie projektu nie można wnioskować.

 

Wójt – Proszę o konkretne odpowiedzi, ponieważ czas jest bardzo krótki. Mrukowa jest zdecydowana na remont Domu Ludowego. Co z Załężem? Mamy opracowany projekt  na budowę kompleksu rekreacyjnego.

 

Wygonik Kazimierz – My damy odpowiedź w poniedziałek, jeśli można

 

Wójt – Pielgrzymka – remont Domu Ludowego, Świerchowa – Remont Domu Ludowego i plac zabaw przy szkole, Czekaj – Dom Ludowy, Zawadka Osiecka – budowa Sali gimnastycznej. Jakie zdanie ma Osiek?

 

Pociask Leszek – Proszę poczekać na odpowiedź w poniedziałek. Nie jesteśmy przygotowani na dzień dzisiejszy, by udzielić konkretnej odpowiedzi.

 

Przewodniczący Rady – Czy są jakieś pytania?

Nie ma

Na tym zakończono obrady Sesji

 

 

Protokołowała

Monika Władyka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

««« powrót
Liczba odwiedzin: 144944
Realizacja: Ideo