-
AA
+

Biuletyn informacji publicznej

BIP

Protokoły 

PRAWO LOKALNE 
data publikacji: 24-03-2011 | 09:49
data ostatniej modyfikacji: 24-03-2011 | 09:49
Protokół nr V/2011z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskimz dnia 11 lutego 2011 roku
24 marca 2011

Protokół nr V/2011

z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskim

z dnia 11 lutego 2011 roku

 

Padło pytanie Przewodniczącego Rady: Czy obrady dzisiejszej Sesji będą nagrywane?

12 Radnych było ,,ZA”

2 Radnych ,,WSTRZYMAŁO SIĘ OD GLOSU”

Obrady Sesji będą nagrywane

Ad.1. Otwarcia V Sesji Rady Gminy dokonał Przewodniczący Rady Gminy P. Wojdacz Piotr witając zarazem wszystkich obecnych Radnych, sołtysów wsi, Wójta, P. Sekretarz, Skarbnika, pracowników Urzędu Gminy, wszystkich mieszkańców przybyłych na obrady dzisiejszej Sesji a także obecne media jasielskie.

Ad. 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.

Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził, iż obecnych jest 14 Radnych zatem obrady Sesji są prawomocne.

Obecni na Sesji Radni to:

  1. Józef Jurusik - Osiek Jasielski
  2. Tadeusz Łącki - Samoklęski
  3. Krzysztof Kiciliński - Samoklęski
  4. Piotr Wojdacz - Samoklęski
  5. Daniel Socha - Mrukowa
  6. Danuta Czajkowska - Mrukowa
  7. Weronika Gumienna – Zawadka Osiecka
  8. Tadeusz Gumienny – Zawadka Osiecka
  9. Janusz Brączyk - Pielgrzymka
  10. Zdzisław Gumienny - Pielgrzymka
  11. Marek Kiełbasa - Świerchowa
  12. Konrad Michnal - Świerchowa
  13. Kazimierz Wygonik – Załęże
  14. Stanisław Mastej - Załęże

 

Nieobecny na Sesji Radny to:

    1. Andrzej Ciurej – Osiek Jasielski – nieobecność usprawiedliwiona.

Ponadto w Sesji uczestniczyli:

1. Świątek Władysław - sołtys wsi Czekaj

2. Mroczka Michał - sołtys wsi Osiek Jasielski

3. Bors Marian - sołtys wsi Mrukowa

4. Buś Piotr - sołtys wsi Świerchowa

5. Wygonik Kazimierz - sołtys wsi Załęże

6. Kudłaty Adam – sołtys wsi Samoklęski

7. Pykosz Mariusz - Wójt Gminy

8. Twardzik Sylwia - Sekretarz Urzędu

9. Pec Krzysztof - Skarbnik Gminy

Ad.3. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado porządek dzisiejszych obrad przedstawia się

następująco.

  1. Otwarcie Sesji.
  2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
  3. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji:

  1. protokół Nr III/2010 r. z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia 30-12-2010 rok
  2. protokół Nr IV/2011 r. z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia 25-01-2011 rok

5. Informacja Wójta z wykonania uchwał podjętych na poprzedniej Sesji oraz z realizacji prac w okresie międzysesyjnym.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Mrukowej
  2. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Załężu
  3. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej
  4. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę części działek rolnych położonych w Świerchowej oznaczonych w ewidencji gruntów nr 429, 431, 427, 446, 426 w trybie bezprzetargowym
  5. Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gmin
  6. Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Miastem Jasło w celu zapewnienia opieki przedszkolnej dzieciom z Gminy Osiek Jasielski

12. Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego

  1. Interpelacje radnych
  2. Wolne wnioski i zapytani
  3. Zakończenie Sesji
  4.  

    Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, na wniosek Wójta chciałbym dodać do dzisiejszego porządku obrad dodatkową uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Osiek Jasielski – do realizacji projektu pt. ”Nauka poprzez zabawę – stawiamy na wszechstronny rozwój uczniów ze szkół podstawowych klas I – III z Gminy Osiek Jasielski” w ramach Działania 9.1 Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Proponuję ująć ją po punkcie: Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego”

    Wójt – Wysoka Rado, wnioskuję o wycofanie z dzisiejszych obrad trzech punktów: ,,Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Mrukowej”, ,,Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Załężu”, ,, Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej”. Może krótkie uzasadnienie do mego wniosku. W poszczególnych placówkach, gdzie miało dojść do ich reorganizacji polegającej na likwidacji trzech oddziałów, czyli 4,5 i 6 klasy odbyły się spotkania. Dzieci z Mrukowej miały uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Samoklęskach, a dzieci z Załęża i Świerchowej miały być dowożone do Osieka Jasielskiego. Doszliśmy do wniosku, że reorganizacja zostanie przeprowadzona poprzez utworzenie filii, nie poprzez likwidację placówek. Nie będę ukrywał, że do takiej sytuacji musiało kiedyś dojść, ponieważ problem finansowania szkół na terenie naszej Gminy istnieje już od dawna. Pojawił się już w 2005 roku, gdzie okazało się iż sytuacja szkolnictwa pod względem finansowym jest bardzo zła. Odbyły się posiedzenia Komisji Budżetowej i Rewizyjnej, na których głównym tematem był problem reorganizacji oświaty. Zajęliśmy stanowisko, że musimy w końcu zająć się tą sprawą. Okazało się, że liczba uczniów diametralnie spadła co przekłada się na równoczesną wysokość otrzymywanej subwencji. Dobro dzieci w poszczególnych placówkach powinno być najwyższym wyzwaniem dla samorządu gminnego, ale również dobro edukacji tych dzieci powinno być zauważalne przez organ prowadzący. Nigdy jednak nie zgodzę się z tym, że dobro tych dzieci we wszystkich naszych placówkach jest zachowane na takim samym poziomie. Nie może być tak, że są równi i równiejsi. Miały miejsce spotkania w poszczególnych miejscowościach, rodzice musieli zostać uświadomieni jak wygląda sytuacja szkół zarówno pod względem finansowym jak i edukacyjnym. Po wielu rozmowach, doszliśmy do wniosku, że musimy dążyć w tym kierunku, ale małymi krokami. Nie unikniemy tego w przyszłości. Większość Radnych na pewno zdaje sobie sprawę, że będziemy musieli zrezygnować z niektórych inwestycji nawet już w tym roku. Wiem, że nie można tego porównywać z dobrem dzieci, ale jedno z drugim ściśle się wiąże. Mam nadzieję, że nasze działania zmierzające do reorganizacji oświaty jakie podejmiemy w przyszłości przekonają rodziców do tego, że są mniej szkodliwe zarówno dla dzieci jak i samych rodziców.

    Przewodniczący Rady – Proszę o zabranie głosu przez Przewodniczącego Komisji Budżetowej.

    Wygonik Kazimierz – W ubiegły wtorek odbyły się posiedzenia Komisji Budżetowej i Rewizyjnej. Niestety problem oświaty istnieje, ponieważ na 1 etat nauczyciela przypada 4,5 ucznia. Taki wniosek wskazuje jak ogromny jest rozmiar problemu. Ja ze swej strony jedynie chciałbym podziękować Wójtowi za podjęcie tej decyzji i podejście do tego tematu w taki sposób. Wystąpiły inne ważne czynniki, które przemawiały za tym, by podejść do tego problemu bardziej ostrożnie. Uważam, że należałoby zastanowić się nad połączeniem klas w placówkach gdzie to jest możliwe. Gdyby przyjąć takie rozwiązanie należałoby poszukać oszczędności w pozostałych szkołach. Przyznaję, że mieliśmy bardzo krótki okres na przeprowadzenie tej reformy. Nikt do tej pory nie wiedział jakie są koszty prowadzenia takich placówek. Uważam, że w tym roku na każdym zebraniu wiejskim ten temat powinien być szczegółowo omówiony. Zastanawiam się czy stać Gminę, by dopłacała do oświaty 1,5 mln rocznie jak to ma teraz miejsce. Uważam, że powinniśmy przesunąć reorganizację placówek na przyszły rok.

    Przewodniczący Rady – Czy ktoś z Wysokiej Rady chce zabrać głos?

    Daniel Socha – Chciałbym podziękować Wójtowi, że wstrzymał się z reorganizacją szkół. Podziękowania składam zarówno w swoim imieniu jak i wszystkich mieszkańców sołectwa Mukowa. Mamy rok na przeprowadzenie reorganizacji. Może okaże się, że nie trzeba będzie likwidować tej placówki.

    Mastej Stanisław – Chciałem odnieść się do wypowiedzi Radnego Wygonika. Otóż problem z oświatą istniał już w poprzednich kadencjach. Już wtedy mówiono o redukcjach. Byliśmy w nieco bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ była większa liczba dzieci. Oczywiście dobro dzieci jest najważniejsze, decyzja jest bardzo trudna, ale mamy rok czasu na to, by bardziej szczegółowo przyglądnąć się temu problemowi i zagadnieniu. Nie ukrywajmy, że z biegiem czasu problem się będzie nasilał.

    Przewodniczący Rady – Czy są pytania?

    Konrad Michnal – Chciałem jedynie podziękować Wójtowi za podjęcie takiej decyzji w imieniu mieszkańców Świerchowej jak i samych uczniów Szkoły Podstawowej. Mam również nadzieje, że nasze przyszłe postępowanie z edukacją i ustandaryzowanie edukacji w naszej Gminie będzie na wysokim poziomie i będzie przykładem dla innych samorządów.

    Przewodniczący Rady – Wysoka Rado mamy zatem dwa wnioski.

    Kto jest za poszerzeniem dzisiejszego porządku obrad o dodatkowy punkt w brzmieniu: ,, Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Osiek Jasielski – do realizacji projektu pt. ”Nauka poprzez zabawę – stawiamy na wszechstronny rozwój uczniów ze szkół podstawowych klas I – III z Gminy Osiek Jasielski” w ramach Działania 9.1 Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.” ?

    Kto jest za przyjęciem zaproponowanej zmiany i dodaniem dodatkowej uchwały do dzisiejszego porządku obrad?

    Zmiana porządku została zatwierdzona jednogłośnie

    Przewodniczący Rady – Kto jest za zatwierdzeniem wniosku Wójta o usunięciu z porządku obrad trzech uchwał: w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Mrukowej, Załężu i Świerchowej?

    Wniosek został zatwierdzony jednogłośnie

    Przewodniczący Rady odczytał zmieniony porządek obrad w brzmieniu:

        1. Otwarcie Sesji.
        2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
        3. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.
        4. Przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji:

  1. protokół Nr III/2010 r. z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia 30-12-2010 rok
  2. protokół Nr IV/2011 r. z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia 25-01-2011 rok

  1. Informacja Wójta z wykonania uchwał podjętych na poprzedniej Sesji oraz z

realizacji prac w okresie międzysesyjnym.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę części działek rolnych położonych w Świerchowej oznaczonych w ewidencji gruntów nr 429, 431, 427, 446, 426 w trybie bezprzetargowym
  2. Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gmin
  3. Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Miastem Jasło w celu zapewnienia opieki przedszkolnej dzieciom z Gminy Osiek Jasielski
  4. Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego
  5. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Osiek Jasielski – do realizacji projektu pt. ”Nauka poprzez zabawę – stawiamy na wszechstronny rozwój uczniów ze szkół podstawowych klas I – III z Gminy Osiek Jasielski” w ramach Działania 9.1 Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
  6. Interpelacje radnych
  7. Wolne wnioski i zapytania
  8. Zakończenie Sesji

Przewodniczący Rady – Kto jest za przyjęciem tak przedstawionego porządku obrad?

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

O godz. 9.50 ogłoszono przerwę

Obrady Sesji wznowiono o godz. 10.07

Ad. 4 Przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji.

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado mamy do przyjęcia dwa protokoły. Oba zostały umieszczone w BIP-ie. Były również dostępne w Urzędzie Gminy w biurze obsługi Rady Gminy.

- Czy są pytania bądź sugestie związane z protokołem nr Nr III/2010 r. z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia 30-12-2010 rok?

Nie ma

Kto jest za przyjęciem protokołu?

Protokół został przyjęty jednogłośnie.

- Czy są pytania bądź sugestie związane z protokołem nr Nr IV/2010 r. z Sesji Rady Gminy w Osieku Jasielskim z dnia25-01-2011 rok?

Łącki Tadeusz – Mam uwagi do tego protokołu. Proszę o naniesienie poprawek w punkcie dotyczącym ustalenia wynagrodzenia Wójta. Podałem, iż wnioskuję o zmniejszenie poborów o 1500 zł. Dodatek funkcyjny był na poziomie 1700 zł a ostateczna wersja zakończyła się kwotą 8 340 zł a nie 8 420 zł. Ponadto w punkcie ,,Wolne wnioski” pytałem o opinię z RIO. Skarbnik odpowiedział, że jeszcze nie wpłynęła ma. Protokół nie zawiera tego fragmentu, więc proszę o naniesienie zmian.

Przewodniczący Rady – Protokoły są dość szczegółowe. Kiedy podawane są kolejno różne kwoty łatwo można się pomylić. Dlatego sprawdzimy nagranie i umieścimy zasugerowane zmiany.

Czy są inne uwagi?

Nie ma

Kto jest za przyjęciem protokołu?

13 radnych było ,,ZA”

1 Radny ,,WSTRZYMAŁ SIĘ OD GŁOSU”

Ad. 5 Informacja Wójta z wykonania uchwał podjętych na poprzedniej Sesji oraz z realizacji prac w okresie międzysesyjnym.

Wójt przedstawił informację na temat uchwał podjętych na poprzednich Sesjach

oraz z realizacji prac w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady – Czy są pytania dotyczące wypowiedzi P. Wójta?

Nie ma.

Ad. 6 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę części działek rolnych położonych w Świerchowej oznaczonych w ewidencji gruntów nr 429, 431, 427, 446, 426 w trybie bezprzetargowym

Przewodniczący Rady – Uchwała ta jest związana z uchwałą podejmowaną w sierpniu ubiegłego roku. Proszę P. Sekretarz o zabranie głosu.

Sylwia Twardzik – Do Urzędu Gminy wpłynęło pismo od P. Winiarskiego, który na mocy poprzednio podjętej uchwały dzierżawił wspomniane działki. Z tego jednak względu, że przeszedł na rentę strukturalną zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy dzierżawy i zawarcie jej z jego synem. Rada Gminy podjęła uchwałę o wydzierżawienie tych nieruchomości na okres do 2015 roku. Chodzi tutaj jedynie o to, by cały proces przeprowadzić w formie bezprzetargowej.

Buś Piotr – P. Winiarski włożył bardzo dużo pracy na oczyszczenie działek z zakrzaczeń. Chce, jak P. Sekretarz wspomniała przekazać dzierżawę na ręce syna .

Przewodniczący Rady – Czy są pytania?

Nie ma

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

 

Ad. 7 Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gmin

Przewodniczący Rady – Wszystkie zasady wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gmin zostały szczegółowo opracowane.

Radca Prawny – Projekt dotyczący zasad wynajmu lokali został opracowany precyzyjnie i myślę, że jest zrozumiały. Został przede wszystkim oparty o zasadę jawności całego procesu wskazując jakimi cechami musi odznaczać się wnioskodawca, by taki lokal został mu przekazany. Jeśli są pytania, postaram się na nie odpowiedzieć.

Przewodniczący Rady – Proszę wytłumaczyć zapis § 8 ust. 1 ,,Pierwszeństwo najmu lokali socjalnych przysługuje osobom, które na dzień 1 października 2009 r. były zameldowane na pobyt stały w lokalach stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, znajdujących się w złym stanie technicznym lub nadających się do rozbiórki i faktycznie w nich przebywały”. Chodzi mi tutaj w szczególności o wskazaną datę. Czy przyjmując ten zapis w takiej postaci, przyjęte zasady będą nadal uniwersalne?

Radca Prawny – Myślę, że jest to jedynie swego rodzaju data umowna. Myślę, że przyjęcie tej uchwały w takim kształcie nie wpłynie w żaden sposób na jego uniwersalność.

Michnal Konrad – Jak wygląda cała struktura mieszkaniowa na terenie naszej Gminy? Gdzie te budynki są zlokalizowane? W jakim one stanie?

Wójt – Do tej pory nie było wykazu lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy jak również wykazu gruntów. Na pewno będzie zorganizowane spotkanie z radnymi poszczególnych sołectw oraz sołtysami, by ten rejestr przeanalizować. Wiele tego typu rzeczy jest regulowanych dzięki przede wszystkim P. Annie Puc. Jeśli natomiast chodzi o nasz zasób mieszkaniowy niestety jest niewielki. Chodzi tutaj w zasadzie o dwa lokale mieszczące się w Szkole Podstawowej w Pielgrzymce. Jeden jest dzierżawiony, drugi natomiast jest w tej chwili opuszczony przez dotychczasowego lokatora, który zmienił miejsce zamieszkania. Nie było żadnych uregulowań prawnych, by działać w tym kierunku. Jest jeszcze jeden lokal w Mrukowej przy Szkole Podstawowej. Jest to stary drewniany budynek nie nadający się w tej chwili do zamieszkania.

Przewodniczący Rady – Czy są pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

Ad. 8 Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Miastem Jasło w celu zapewnienia opieki przedszkolnej dzieciom z Gminy Osiek Jasielski

Przewodniczący Rady – Uchwałę ta podejmujemy co roku. Mamy bowiem dzieci, które uczęszczają do przedszkola w Jaśle. W 2-im akapicie porozumienie stanowiące załącznik do uchwały, zawiera błąd personalny burmistrza miasta Jasła, który oczywiście zostanie skorygowany. Porozumienie zostało przygotowane przez Urząd Miasta Jasła. Czy są jakieś pytania?

Michnal Konrad – Czy mamy inne porozumienia, czy tylko z miastem Jasło?

Przewodniczący Rady – Nie, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Dzieci z naszego terenu nie uczęszczają do placówek w innych gminach

Łącki Tadeusz – Ile dzieci korzysta z takiego dofinansowania?

Przewodniczący Rady – W tej chwili jest to jedno dziecko.

Wójt – Dziecko pochodzi z miejscowości Świerchowa

Przewodniczący Rady – Porozumienie zostało przesłane w takiej właśnie postaci.

Czy są pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

Ad. 9 Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, wygaśnięcie mandatu dotyczy Radnego Andrzeja Ciureja z uwagi na nie złożenie w określonych ustawowo terminach oświadczenia majątkowego. Pokrótce procedura wygląda w ten sposób: każdy z Radnych w ciągu 30 dni od momentu złożenia ślubowania miał obowiązek złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym. Po upływie tego okresu Przewodniczący Rady wzywa Radnego, który nie dopełnił tego obowiązku o niezwłoczne złożenie oświadczenia wydłużając mu jednocześnie ostateczny termin o 14 dni od daty skutecznego doręczenia wezwania. Po upływie tego terminu i nie wywiązaniu się Radnego z obowiązku , Rada Gminy podejmuje uchwałę o wygaśnięciu mandatu Radnego, która w dalszej kolejności zostaje przesłana do Wojewody Podkarpackiego oraz Komisarza Wyborczego w Krośnie. W konsekwencji zostaną ogłoszone wybory uzupełniające.

Przewodniczący Rady – Czy są pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

Ad. 10. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Osiek Jasielski – do realizacji projektu pt. ”Nauka poprzez zabawę – stawiamy na wszechstronny rozwój uczniów ze szkół podstawowych klas I – III z Gminy Osiek Jasielski” w ramach Działania 9.1 Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Przewodniczący Rady – Proszę P. Sekretarz o zabranie głosu i zreferowanie uchwały

Sylwia Twardzik – Projekt został złożony w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Obejmuje wszystkie Szkoły Podstawowe z terenu naszej Gminy za wyjątkiem placówki w Zawadce Osieckiej. Jest to projekt systemowy obejmujący zajęcia pozalekcyjne skierowane do uczniów klas 1-3. Każda ze szkół ma do wykorzystania po 30 000 zł z przeznaczeniem na zajęcia pozalekcyjne i pomoce dydaktyczne. Wkładem własnym jest praca zespołu projektowego. Realizacja projektu zacznie się od lutego tego roku i potrwa do 2013 roku. Gdyby były jakieś pytania to bardzo proszę.

Przewodniczący Rady – Czy są pytania?

Nie ma

Poddaję uchwałę pod głosowanie

Kto jest za przyjęciem uchwały?

Uchwała została przyjęta jednogłośnie

Ad. 11 Interpelacje radnych

Przewodniczący Rady Wysoka Rado, czy są jakieś interpelacje?

Nie ma

Ad. 12 Wolne wnioski i zapytania

Przewodniczący Rady – Czy ktoś z Wysokiej Rady chce zabrać głos?

Weronika Gumienna – Chciałam zapytać o budowę sali gimnastycznej w Zawadce Osieckiej. Mamy na to zaplanowane 250 tys. zł. Poza tym mamy nie dawno wybudowany Dom Ludowy, który wymaga wykończenia w postaci wykonania zewnętrznej elewacji. Przeznaczyliśmy z funduszu sołeckiego 26 tys. zł na ten cel. Moglibyśmy liczyć na jakieś dofinansowanie?

Wójt – Wysoka Rado, ostatnie dni pokazały, że będzie coraz gorzej z inwestycjami w naszej Gminie. Ostatnie 4 lata były, jak wszyscy wiedzą, pełne różnorakich przedsięwzięć. Niektóre z nich są nie dokończone i wymagają jeszcze nakładów finansowych. Nie chcę wracać do oświaty, ale pochłaniają one 53% naszego budżetu. Reorganizacja jaką planujemy przeprowadzić nie przyniesie oszczędności od razu. Będą odczuwalne za jakieś 2, 3 lata. Trzeba wziąć pod uwagę również to, że nie będą mogły zostać przeznaczone na inne inwestycje a na utrzymanie pozostałych placówek. W najbliższym czasie niestety nie możemy sobie pozwolić, by rozpoczynać nowe przedsięwzięcia, które nie są ujęte w budżecie. Musimy sobie szczerze powiedzieć, że jeśli nie dojdzie do reorganizacji oświaty, nie otrzymamy większych środków z budżetu państwa, musimy dążyć do tego by na terenie naszej Gminy funkcjonowały trzy duże placówki. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej, do której w przyszłości mogłyby uczęszczać dzieci z miejscowości Pielgrzymka. Rozbudowanie tej szkoły o salę gimnastyczną z łącznikiem da możność reorganizacji oświaty i przyjęcia uczniów z innych szkół. W budżecie mamy w tym roku zaplanowane 250 tys. zł z przeznaczeniem na ten cel. Myślę, że uda się nam zrealizować chociaż część tego zadania. Nie widzę jednak innych możliwości dofinansowania inwestycji wykończenia Domu Ludowego jak jej pokrycie ze środków funduszu sołeckiego lub ze sprzedaży działek. Niestety ekonomia jest nie ubłagana.

Łącki Tadeusz – Mam pytanie. Mówiąc o szkołach. Szkoła Podstawowa w Pielgrzymce realizowała projekt. Ta sprawa z tym projektem trafiła do RIO, z tego co mi wiadomo, jak gdyby do sądu. Jak ta sprawa się zakończyła? Czy Gmina zwróciła 240 tys. zł za ten projekt?

Pec Krzysztof – Jest Pan chyba nieco nie doinformowany. Nie było takiej sytuacji. Jeszcze raz powtarzam – Nie było takiej sytuacji!

Łącki Tadeusz – Sprawa nie trafiła do RIO?

Pec Krzysztof – Sprawa nie trafiła do RIO i nie było zwrotu około 240 tys zł.

Marek Kiełbasa – Chciałbym odnieść się do zadłużenia naszej Gminy. Niestety sytuacja jest bardzo ciężka i trudna, dlatego proszenie o dofinansowanie na nowe inwestycje – wybijmy sobie to z głowy. Zadłużenie na dzień dzisiejszy, jak wspominał P. Skarbnik na ostatniej Sesji, wynosi około 5,6 mln. Jeśli natomiast chodzi o szkoły, uważam że powinniśmy walczyć o ich przetrwanie, ponieważ to jedyne placówki, które nam zostały. Faktycznie pochłaniają potężne środki. Należałoby zebrać wszystkich dyrektorów i wspólnie poszukać oszczędności między etatami, ponieważ występują ogromne różnice w poszczególnych jednostkach oświatowych. Trzeba się przyglądnąć siatkom nauczania, które powinny zostać zredukowane. Jeśli dyrektorzy sami tego nie zrobią, byłbym nawet za tym, by powołać osobę postronną ds. oświaty, zapłacić jej 4 tys. zł, 5 tys. zł a nawet 50 tys. zł. która pomoże nam wyjść z tej sytuacji, wcielić jakieś racjonalne rozwiązania i poszuka oszczędności rzędu 200 tys. zł czy 300 tys. zł. Uważam, że Wójt powinien przyjąć ostrzejsze stanowisko wobec dyrektorów. Chciałem jeszcze zapytać o sklep w Świerchowej mieszczący się przy Domu Ludowym i kiosk spożywczy znajdujący się naprzeciwko skrzyżowania. Czy oba są zlikwidowane? Jak wygląda sytuacja z Radnym w Osieku?

Wójt – Jeśli chodzi o sklep, zlokalizowany w sąsiedztwie Domu Ludowego niestety jest zlikwidowany. Mieliśmy problem z uzyskaniem od niego czynszu mimo upomnień i wezwań do uregulowania zobowiązań. Zaległość wynosi około 8 tys. zł. Musieliśmy wypowiedzieć umowę dzierżawy. Budynek jest w bardzo złym stanie z uwagi na to, że poprzedni właściciel nie dbał o to pomieszczenie. Nie jestem natomiast zorientowany odnośnie drugiego wspomnianego obiektu. Jak do tej pory umowa dzierżawy nie została wypowiedziana

Buś Piotr – Sklep przy Domu Ludowym został już przekazany. Na dzień dzisiejszy trzeba byłoby włożyć dużo pracy i środków w jego wyremontowanie. W najgorszym stanie jest w tej chwili posadzka. Jeśli natomiast chodzi o kiosk spożywczy, rozmawiałem z siostrą właściciela, która oświadczyła, że towar został wywieziony i od 1 lutego sklep nie działa.

Przewodniczący Rady – Na ten temat wiem jedynie tyle, że nie właściciel nie złożył wniosku o przedłużenie zezwolenia alkoholowego, w związku z czym nie zamierza prowadzić sprzedaży w tym zakresie. Będziemy ingerować dopiero wówczas gdy będą problemy z uiszczaniem czynszu. Jeśli natomiast chodzi o Radnego z Osieka. Tak jak wcześniej mówiłem dzisiejsza uchwała zostanie niezwłocznie przesłana do Wojewody i Komisarza Wyborczego, zostanie odgórnie wyznaczony termin wyborów uzupełniających. Na dzień dzisiejszy, nie mamy żadnych innych danych.

Łącki Tadeusz – Przeglądałem budżet na 2011 rok i nie znalazłem tam środków na opracowanie dokumentacji związanej ze skanalizowaniem drugiej części Gminy. Uważam, że jeśli nie rozpoczniemy tego procesu już na początku obecnej kadencji, druga część Gminy nie zostanie skanalizowana. 1 lipca wchodzą nowe stawki, będziemy dopłacać do skanalizowanych miejscowości a sami z tego dobra nie będziemy korzystać. Czy jakieś kroki w tym kierunku będą czynione, by kanalizować pozostałą część Gminy? Mało tego, w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym środki takie są ujęte na 2011 rok.

Wójt – Powiem szczerze, pytanie na czasie. Będziemy starać się dążyć do tego, by opracować tą dokumentację tak by był Pan zadowolony.

Marian Bors – Chciałem zapytać o oświetlenie uliczne, ponieważ zgłaszałem usterki chyba ze 2 miesiące temu i nie zostały usunięte. Jak wygląda sprawa nartostrady w Mrukowej?

Wójt – Z tego co pamiętam, mieszkańcy mieli donieść numery lamp. Uważam, że jest to jedynie sprawa organizacyjna. Jeśli natomiast chodzi o kwestię nartostrady, cały czas dążymy do realizacji tej inwestycji, nie mamy jednak środków. Postępowanie w Urzędzie Marszałkowskim jest zawieszone na czas nieokreślony dopóki Gmina nie uzupełni wszystkich wymaganych dokumentów.

Mastej Stanisław – Odnosząc się do wspomnianego tzw. koncertu życzeń i inwestycji, musimy sobie jasno powiedzieć, że musimy się powstrzymać od realizacji niektórych zamierzeń. Podjęliśmy decyzję o przesunięciu reorganizacji szkół o rok. Nie łudźmy się, że problem sam się rozwiąże. Musimy wszystko dokładnie przeanalizować i przemyśleć. Powinniśmy w tej chwili położyć nacisk na rozwiązanie tego problemu bo za rok stanie się jeszcze większy i nasili się pod względem finansowym

Wygonik Kazimierz – Od 2004 roku nic nie zrobiliśmy w kwestii oświaty. Subwencja nie spadała, nawet w niewielkim stopniu wzrosła. W przeszłości Rada dostawała wraz z budżetem wykaz wydatków danej szkoły oraz ilość dzieci, to dawało nam jakiś obraz. Zmierzam do tego, że sytuacja jaka ma miejsce w Szkole Podstawowej w Pielgrzymce nie miała by miejsca. Już od dawna powinny być klasy złączone. Mówię tutaj również o placówce w Samoklęskach. To też jest mała szkoła. To jest marnotrawstwo pieniędzy.

Łącki Tadeusz – Na dzień dzisiejszy sytuacja rzeczywiście tak wygląda. W przyszłym roku jest 15 dzieci, za rok może być 30. Wszystko zatem wzrasta. Jeśli chodzi o Załęże i działania idące w kierunku oszczędności, po co był otwierany oddział przedszkolny?

Kiełbasa Marek – Próbowałem ,,dojść” do ludzi nie powiązanymi z naszą Gminą i szkołami. Próbowałem znaleźć jakieś rozwiązanie. Rozmawiałem z pedagogiem spoza naszego terenu. Zaproponował tzw. łączenie klas i dojście do minimalnej ilości godzin, która z jednej strony zapewni uczniom odpowiednią edukację a z drugiej nie spowoduje, iż Kuratorium Oświaty zarzuci dyrektorom nie wywiązywanie się z obowiązków zawartych w umowie. Przykładowo, z połączenia klas 0 –1 wychodzi 30 godzin, z połączenia klas 2 – 3 otrzymujemy 23 godziny, co w sumie daje 2,944 etatu nauczycielskiego. Można połączyć klasy 0 – 3 oraz klasy 4 – 5. Z tych obliczeń wynika, że zostaje nam 52 godziny płatne. W sumie otrzymujemy 110 godzin płatnych co daje nam 6,11 etatu na szkołę. Czy nasze szkoły wypracowywują średnią krajową zarobków nauczycieli? Czy prawdą jest, że jeśli jeden nauczyciel na Gminie nie wypracuje średniej krajowej, wyrównanie płacimy wszystkim?

 

Pec Krzysztof – To jest obowiązek Gminy i musimy takie średnie wynagrodzenie wypłacić.

Łącki Tadeusz – Mówię o 6, 7-latkach

Pec Krzysztof – W 2005 roku było 16 urodzeń

Przewodniczący Rady – Panie Łącki proszę nie przerywać wypowiedzi P. Skarbnika! To nie jest lekcja WF-u a obrady Sesji !

Pec Krzysztof – Kontynuując, w Samoklęskach w 2005 roku było 16 urodzeń, w 2006 roku było ich 13, w 2007 roku było 10 urodzeń, w 2008 roku było 14 urodzeń, w 2009 roku było ich 10 a w 2010 roku było12 urodzeń

Łącki Tadeusz – Istnieje obowiązek 6 -latków chodzenia do 1-ych klas i jeśli się ich połączy wychodzi taka liczba.

Pec Krzysztof Odpowiadając jeszcze raz Radnemu Kiełbasie. Każdy samorząd ma taki obowiązek, by nauczycielowi wypłacić średnią krajową.

Marek Kiełbasa – Czy nie możemy wpłynąć w jakiś sposób na nauczycieli, by pracowali maksymalną ilość godzin, tak by wypłacić im za nadgodziny i uniknąć w ten sposób jednorazowego wyrównania płac na początku roku?

Pec Krzysztof – To jest pewien sposób, ale w konsekwencji nie doprowadzi do żadnych rezultatów. Środki zostaną jak gdyby rozciągnięte na rok, ale i tak zostaną wypłacone.

Łącki Tadeusz – Oczywiście, że tak

Pec Krzysztof - Panie Przewodniczący, nie ma Pan wpływu na zachowanie porządku na Sesji?

Przewodniczący Rady – Panie Radny Łącki, nikt nie będzie słuchał Pańskich notorycznych ,,wstawek” w czasie wypowiedzi uczestników Sesji. Mój apel do Pana, by się Pan powstrzymał od takiego zachowania.

Pec Krzysztof – Zatem sposób zaproponowany przez radnego Kiełbasę to jedynie uniknięcie jednorazowej wypłaty wyrównania, które zostanie rozciągnięte po prostu na 12 miesięcy. Próbowaliśmy przeanalizować tzw. arkusze organizacyjne dyrektorów poszczególnych placówek, ale ile jest szkół na naszym terenie tyle jest sposobów na ich prowadzenie. Uważam, że albo jest oficjalny druk, który stosują wszyscy, albo go nie ma. Musimy zacząć od scalania siatek godzinowych nauczycieli.

Kiełbasa Marek – W zasadzie uspokoimy tą całą sytuację na kilka miesięcy a musimy się zastanowić nad poważnymi reorganizacjami. Jako radni musimy podjąć decyzję, czy po reorganizacji oświaty dalej będziemy utrzymywać wszystkie szkoły kosztem innych inwestycji.

Wójt – Wszędzie jest bałagan. Może trochę w tym i mojej winy, ale nie było żadnych głosów z Waszej strony, by zająć się sprawą oświaty. W przeszłości niektóre placówki były faworyzowane. To były szkoły w Osieku Jasielskim, Samoklęskach, Pielgrzymce. Pracowali tam ludzie, którzy rządzili całą gminą. Bardzo ciężko zrozumieć projekty organizacyjne szkół, dlatego co sobie każdy z nich zażyczył to miał. Pewne ruchy były jednak robione. Doszło do likwidacji Szkoły Podstawowej w Czekaju. Powiem szczerze, w Pielgrzymce też pracował człowiek, który otrzymywał co chciał. Niestety odziedziczyliśmy oświatę, podobnie jak i całą Gminę. Zaczęły się inwestycje, które wymagały nakładów. Kiedy objąłem funkcję Wójta zacząłem się temu przyglądać chcąc wprowadzić jakieś porządki. Niestety poskutkowało to tym, że mam wiele wrogów w tym kręgu. Funkcjonuje Wysoka Rado, Gminny Zespół Obsługi Finansowej Szkół, w którym księgową jest osoba posiadająca długoletnie doświadczenie. Ona też mogła zareagować na tą całą sytuację. Wysoka Rado, karta nauczyciela to taki twór, który ma za zadanie przede wszystkim chronić nauczycieli. Nie jestem temu przeciwny, ale trzeba przyjąć jakieś granice. Żaden z dyrektorów nie zasugerował problemu, nie poddał propozycji zmian i oszczędności. Nie raz mieliśmy z sytuacją zupełnie odwrotną. W Osieku doszło do sytuacji, gdy jedna z nauczycielek odeszła na urlop macierzyński. W zastępstwie została zatrudniona druga osoba. Po powrocie nauczycielki okazało się, że osoba zastępująca ją, podpisała umowę o pracę na czas nieokreślony. Powstał nowy, dodatkowy etat. Nie można ją było zwolnić, ponieważ chroniła ją karta nauczyciela. Są szkoły, w których rzeczywiście należy zastosować łączenia klas. W ten sposób można spodziewać się jakichś oszczędności. Inne samorządy inaczej rozwiązywały problem dofinansowania oświaty na swym terenie. Po prostu zaciągali kredyty na ten cel. Od bieżącego roku, nie ma możliwości finansowania tego typu zadań środkami pochodzącymi z kredytu. Powiem szczerze, zazdroszczę Wójtowi Tarnowca, który właśnie takie rozwiązanie zastosował. Wykazał ile wynoszą zobowiązania kredytowe z tytułu dopłaty do oświaty i zlikwidował placówki.

Jurusik Józef - Wysoka Rado, mamy tutaj zestawienie zbiorcze, które w sposób jasny wskazuje, że w ciągu ostatnich czterech lat wydatki wzrosły o ponad 1 mln. zł.

Łącki Tadeusz – Jak Wójt wspomniał, od o1-09-2011 roku wchodzi obowiązek wypłacenia nauczycielom 7 %-ej podwyżki. Proszę powiedzieć, czy subwencja nie jest wyższa o 8 %? Dostajemy wyższą subwencję, która w całości pokryje zaplanowane podwyżki. Nie mówmy, że pokrywamy je z własnego budżetu, bo to jest nie prawda.

Kiełbasa Marek – Wysoka Rado mieszkamy na wsi i jedynym naszym dobrem są szkoły. Zastanówmy się naprawdę jak je utrzymać. Poszukajmy oszczędności wśród etatów nauczycieli.

Świątek Władysław – Mam kilka pytań. Proszę powiedzieć, czy czynione są jakieś kroki i starania o rozbudowę kanalizacji w Czekaju? Sprzedajemy kolejne działki, powstają nowe budynki. Gmina powinna zapewnić podłączenia. Druga sprawa jaka chciałem poruszyć to wybory sołeckie. Uważam, że od strony technicznej są źle prowadzone. Wykaz osób popierających kandydata nie ma nagłówka na każdej stronie. Nie nigdzie zapisu, że karty muszą być spięte. Poza tym wybory sołeckie są przeprowadzone w trzech etapach, niektóre terminy się nakładają i dochodzi do otwarcia urny. To jest nie zgodne z wszelkimi procedurami. I ostatnie pytanie, czy prawdą jest, że członek Rady nie może być członkiem zarządu straży?

Wójt – Jako sołtys powinien Pan przewidzieć, które działki będą zbywane. Można je było od razu ująć w projekcie, który był realizowany. Oczywiście należy to do zadania Gminy, więc będziemy działać w tym kierunku, by to zrealizować.

Sylwia Twardzik – Jeśli chodzi o kwestię tego czy Radny może być członkiem zarządu straży. Otóż rozmawiałam na ten temat z prawnikiem, który stwierdził, że jeśli straż nie prowadzi działalności z wykorzystaniem mienia komunalnego, może jednocześnie być członkiem zarządu straży. Odpowiadając Panu na zarzuty odnoszące się do przeprowadzania wyborów sołeckich zapewniam, że każda niejasność jest konsultowana z prawnikiem. Przyjęliśmy statut, który jest dokumentem bardzo ogólnym, nie reguluje wielu kwestii, które ,,wychodzą” w praktyce. Ponadto jest powołana Komisja Doraźna Rady Gminy ds. Wyborów Sołeckich, która czuwa nad przebiegiem wyborów.

Władysław Świątek – Chodzi mi w szczególności o druk ,,wykazu osób popierających”. Wszystkie strony powinny posiadać ten sam nagłówek, bo nie wiadomo w jakim celu zbierane są podpisy.

Wójt – Na swoim przykładzie Pan to podaje? Przecież kiedy termin zgłaszania kandydatów na Sołtysa Sołectwa Czekaj minął, tylko Pańskie zgłoszenie znajdowało się w urnie.

Przewodniczący Rady – Temat Wyborów Sołeckich na pewno do nas jeszcze wróci. Zamykam dyskusje na ten temat.

Czy są inne wnioski, sugestie?

Łącki Tadeusz – Chciałem zapytać o nieszczęsną opinię z RIO, czy już jest? Proszę o jej skserowanie, by wszyscy Radni się z nią mogli zapoznać

Pec Krzysztof Może najpierw odniosę się do Pańskiej uwagi odnoszącej się do wysokości subwencji. W 2011 roku – subwencja planowana jest 3 850 287 zł w 2010 roku natomiast otrzymaliśmy 3 311 218 zł. W 2010 roku wydatki oświatowe wyniosły 5 635 000 zł a w 2011 roku wydatkowa zostanie 6 549 000 zł.

Łącki Tadeusz – Ale ja mówię procentowo w stosunku do subwencji w 2010 roku

Pec Krzysztof – Tak, procentowo jest 16%.

Łącki Tadeusz – Ale ja tylko mówię to, że Gmina dostaje te środki. To, że nie wystarcza też rozumiem. Chcę tylko zauważyć, że subwencja wzrosła na wynagrodzenia nauczycieli i otrzymaliście te środki

Przewodniczący Rady – Czy ktoś jeszcze chce zabrać głos?

Łącki Tadeusz – Nie otrzymałem odpowiedzi.

Pec Krzysztof – Oczywiście opinia z RIO już jest. Zostanie przesłana do Radnych.

Wygonik Kazimierz – Uważam, że w przyszłości należy przeprowadzić wszystkie wybory sołtysa w ciągu jednego dnia. Chciałem się odnieść do jednej z wypowiedzi Radnego Marka Kiełbasy, który stwierdził, iż centrum kultury w każdym sołectwie jest szkoła. Te czasy już minęły. Równie ważnym tego typu punktem jest świetlica. Wczoraj byliśmy w prywatnej Szkole w Niegłowicach. Jeśli ktoś z Wysokiej Rady chciałby poznać szczegóły rozmowy na temat jej funkcjonowania to po obradach Sesji możemy je przedstawić.

Kiełbasa Marek – Tak, ale ważniejsza świetlica czy szkoła?

Michnal Konrad – Jak wygląda sytuacja drogi Świerchowa – Samoklęski? Czy przetarg zostanie ogłoszony? Kosztorys miał być modernizowany, modyfikowany. Czy są już jakieś decyzje?

Wójt – Jesteśmy na etapie ogłaszania przetargu. Myślę, że jeśli nie dzisiaj to w poniedziałek zostanie umieszczony na stronach Urzędu Gminy. Kosztorys został zmodyfikowany, ale kwota nadal jest bardzo wysoka. Szczerze powiedziawszy, widzę tą inwestycję w czarnych kolorach. Na wkład własny również musielibyśmy zaciągnąć kredyt, który trzeba będzie spłacać

Kiełbasa Marek – Jaka jest zdolność kredytowa Gminy na dzień dzisiejszy? Czy jest zgodna z projektem budżetu, który otrzymaliśmy czy się zmieniła?

Pec Krzysztof – Na koniec zawsze trudne pytanie. Powiem tak, na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie realizować inwestycję remontu tej drogi przy założeniu 2,5 mln zł z naszych środków. Jednak wszystko zależy od wyników przetargu.

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze jakieś pytania?

Nie ma

Na tym zakończono obrady Sesji

Protokołowała:

Monika Władyka

 

 

 

 

 

 

 

««« powrót
Liczba odwiedzin: 144944
Realizacja: Ideo