Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXX/199/05

Rady Miejskiej w Czempiniu

z dnia 13 stycznia 2005 r.

 

 

Regulamin na rok 2005

Obowiązujący od 1 stycznia 2005 do 31 grudnia 2005 r.

określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.

 

 

 

Rozdział 1.

Postanowienia wstępne

 

§ l

1. Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

1)     wynagrodzenia zasadniczego,

2)     dodatków za: wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy,

3)     wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw,

4)     nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń socjalnych określonych w art. 54 Karty Nauczyciela.

2. Wysokość stawek wynagrodzeń oraz dodatków:

            - za wysługę lat

- za uciążliwą pracę

            - za pracę w porze nocnej,

            - nagród jubileuszowych

            - dodatkowego wynagrodzenia rocznego

            - dodatków specjalistycznych

            - zasiłku na zagospodarowanie

            - odpraw z tytułu rozwiązania stosunku pracy, emerytalnych i rentowych ustala Karta Nauczyciela oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.

 

§ 2

Regulamin określa;

l) wysokość stawek dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków,

2) szczegółowe zasady wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz za godziny doraźnych zastępstw,

3) wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz główne zasady jego przyznawania i wypłacania.

 

 

§ 3

 

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

l) szkole -rozumie się przez to szkołę, przedszkole lub placówkę oświatową prowadzoną przez

Gminę Czempiń.

2) pracodawcy - rozumie się przez to szkołę, placówkę bądź w zależności od kontekstu -dyrektora szkoły albo inną osobę wyznaczoną do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,

3) nauczycielach - rozumie się przez to nauczycieli lub wychowawców zatrudnionych przez danego pracodawcę.

4) Karcie Nauczyciela – rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zmianami)

5) rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej – rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczegółowych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (DZ.U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami).

 

§ 4

 

1. Regulamin obejmuje wszystkich nauczycieli i wychowawców szkół.

2. Regulaminu nie stosuje się do pracowników szkół nie będących nauczycielami.

 

ROZDZIAŁ II

Dodatki

 

§ 5

1. Ogólne warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego określa § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, o którym mowa w § 3 ust. 5 regulaminu.

2. Podstawę obliczenia dodatku stanowi wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela.

3. Wysokość środków przeznaczonych na dodatki motywacyjne ustala się przy konstruowaniu budżetu, jednak w kwocie nie niższej niż 5% na etat nauczyciela minimalnego wynagrodzenia zasadniczego stażysty posiadającego stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

4. Środki o których mowa w ust. 3 zostają powiększone o środki na dodatek motywacyjny dla dyrektora szkoły lub placówki w wysokości co najmniej 30 % jego wynagrodzenia zasadniczego.

5. Dodatek motywacyjny nie stanowi  zwiększenia uposażenia zasadniczego nauczyciela.

6. Dodatek motywacyjny nauczyciela nie może przewyższać 50% jego wynagrodzenia zasadniczego.

7. Dodatek przyznaje się nauczycielowi na czas określony nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.

8. Nauczycielom dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor na podstawie zakładowych kryteriów przyznawania dodatku motywacyjnego.

9. Dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole lub placówce przyznanie dodatku motywacyjnego może nastąpić po upływie okresu umożliwiającego ocenę osiąganych wyników pracy.

10. Dyrektorowi szkoły i placówki dodatek motywacyjny przyznaje Burmistrz Gminy uwzględniając § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, o którym mowa w § 3 pkt. 5 niniejszego regulaminu oraz art. 7 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela.

11. Przy przyznawaniu nauczycielowi dodatku motywacyjnego bierze się pod uwagę:

1) uzyskiwanie osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

a) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy

nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.

b) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

c) rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki.

2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

a) systematyczne i efektywne przygotowywanie do przydzielonych obowiązków

b) podnoszenie umiejętności zawodowych

c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy

d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych

e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej

f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych

g) przestrzeganie dyscypliny pracy,

3) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,

b) udział w komisjach przedmiotowych i innych,

c) opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,     '

d) prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach, wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,

e) aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.

12. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

§ 6

 

1. Wykaz stanowisk i funkcji, których zajmowanie bądź pełnienie uprawnia do dodatku funkcyjnego określa § 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 3 ust.5 regulaminu.

2. Kryteria przyznawania i wysokość stawek dodatku funkcyjnego dla dyrektorów, wicedyrektorów i osób zajmujących inne stanowiska kierownicze w oświatowych jednostkach organizacyjnych określa załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

3. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora ustala Burmistrz Gminy.

4. Wysokość dodatków funkcyjnych dla wicedyrektorów i osób zajmujących inne stanowiska kierownicze ustala dyrektor placówki.

5. Dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielowi z tytułu wykonywania zadań:

a)     opiekuna stażu – w wysokości 5% minimalnego wynagrodzenia nauczyciela stażysty posiadającego stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym,

b)     wychowawcy klasy - w wysokości 5% minimalnego wynagrodzenia nauczyciela stażysty posiadającego stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym,

c)      doradcy metodycznego - w wysokości 5% minimalnego wynagrodzenia nauczyciela stażysty posiadającego stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

6. Prawo do dodatku funkcyjnego przysługuje w okresie zajmowania odpowiedniego stanowiska kierowniczego lub wykonywania zadań, za które przysługuje dodatek. Jeżeli odpowiednie stanowisko kierownicze lub funkcję powierzono nauczycielowi na okres nie obejmujący pełnych miesięcy dodatek funkcyjny wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do czasu pełnienia w danym miesiącu związanej z nim funkcji lub zadań.

7. Dodatek funkcyjny związany ze stanowiskiem przysługuje również osobie, której powierzono odpowiednie obowiązki w zastępstwie innej osoby, jeśli czas pełnienia funkcji przekracza trzy miesiące. W takim przypadku dodatek funkcyjny przysługuje od czwartego miesiąca sprawowania funkcji.

8. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia oraz w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

9. Przy ustalaniu wysokości dodatku pracodawca uwzględnia w szczególności wielkość szkoły, jej warunki organizacyjne, złożoność zadań wynikających ze stanowiska kierowniczego lub pełnionej funkcji, liczbę stanowisk kierowniczych w szkole i warunki pracy szkoły.

10. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

ROZDZIAŁ III

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw

 

§ 7

 

1. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela z uwzględnieniem dodatku za warunki.

2. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się: dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego, (łącznie z dodatkiem za warunki pracy

jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.

3. Miesięczną liczbę obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela ustala się według zasad określonych w § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, o którym mowa w § 3 pkt. 5.

4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych w organizacji roku szkolnego oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

5. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z:

1)     zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,

2)     wyjazdem dzieci i młodzieży na wycieczki lub na imprezy,

3)     chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, trwającą nie dłużej niż tydzień,

traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.

6. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia- za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych nauczyciela przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4 gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

7. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się z dołu, na zasadach określonych w art. 39 ust. 4 ustawy – Karta Nauczyciela.

 

§ 8

 

1.Do wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw stosuje się odpowiednio § 7 niniejszego regulaminu.

2. W razie zastępstwa nieobecnych nauczycieli przez nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin za faktycznie zrealizowane godziny zastępstw przyjmuje się wynagrodzenie według zasad ustalonych dla godzin ponadwymiarowych.

 

ROZDZIAŁ IV.

Inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.

 

§ 9

 

1 Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie jak za cztery godziny doraźnego zastępstwa, o którym mowa w § 7.

2.Nauczycielon zajmującym kierownicze stanowiska, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.

Postanowień ust 1 nie stosuje się do nauczycieli placówek wychowania przedszkolnego, którzy za pracę w dniu wolnym od pracy powinni otrzymać dzień wolny od pracy.

 

 

ROZDZIAŁ V.

Dodatek mieszkaniowy

 

§ 10

 

Prawo do dodatku mieszkaniowego ma nauczyciel posiadający kwalifikacje wymagane do zajmowanego stanowiska, zatrudniony na terenie wiejskim lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, w wymiarze nie niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin.

Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela, wynosi miesięcznie:

1) przy jednej osobie w rodzinie - 6%

2) przy dwóch osobach w rodzinie - 8%

3) przy trzech osobach w rodzinie - 10%

4) przy czterech i więcej osobach w rodzinie - 12%

najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, zwanego dalej najniższym wynagrodzeniem.

Kwoty przypadającego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę 0,49 zł pomija się, a kwotę 0,50 zł zaokrągla się do pełnego złotego.

Do osób, o których mowa w ust. 2 zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: małżonka i dzieci a także rodziców pozostających na jego pełnym utrzymaniu. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 2. Małżonkowie wspólnie wskazują pracodawcę, który będzie wypłacał dodatek jednemu z nich. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.

 

§ 11

 

Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

l) nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,                                    .

3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego lub okresach służby wojskowej.

4) korzystania z urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego.

Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela.

 

ROZDZIAŁ VI.

Postanowienia końcowe.

 

§ 12

 

Projekt Regulaminu został zaopiniowany przez właściwe organizacje związkowe. Zmiany do Regulaminu następują w trybie właściwym dla jego uchwalenia.

 

 

Załącznik Nr 1

 

Kryteria przyznawania i wysokość stawek dodatku funkcyjnego dla dyrektorów, wicedyrektorów i innych stanowisk kierowniczych w oświatowych jednostkach organizacyjnych gminy.

 

1. Przy przyznawaniu dodatków funkcyjnych dla dyrektorów szkół należy brać pod uwagę następujące kryteria:

 

1)     ilość oddziałów w szkole

2)     dwuzmianowość

3)     baza lokalowa szkoły

4)     złożoność zadań wynikających ze stanowiska kierowniczego lub pełnionej funkcji

5)     liczba stanowisk kierowniczych w szkole

6)     wyniki pracy szkoły

 

2. Wysokość stawek i wymagania jakie kryteria muszą być spełnione w przypadku przyznania danej kwoty dodatku funkcyjnego dla dyrektorów szkół w gminie określa poniższa tabela dodatków funkcyjnych:

 

 

Lp.

 

 

Stanowisko kierownicze

 

Stawka dodatku funkcyjnego

 

1.

 

Dyrektor Szkoły:

 

a) liczącej do 6 oddziałów

b) od 7 do 12 oddziałów

c) od 13 do 18 oddziałów

d) 19 i więcej oddziałów

 

wicedyrektor szkoły

 

 

 

25%- 35%

35%-45%

45%-55%

55%-75%

 

20%-40%

pobieranego wynagrodzenia zasadniczego

 

 

2.

 

Dyrektor przedszkola :

 

a) czynnego do 5 godzin dziennie

b)czynnego powyżej 5 godzin dziennie

 

wicedyrektor przedszkola

 

 

 

15% - 20%

20% - 40%

 

10% -do 20%

pobieranego wynagrodzenia zasadniczego

 

3

 

Inne stanowiska kierownicze przewidziane w statucie szkoły

 

10% - 20%

pobieranego wynagrodzenia zasadniczego